Росія користується нерішучістю Заходу — слабкість лише стимулює Кремль до агресії. На саміті НАТО у Вашингтоні обговорять важливі безпекові питання та стримування агресії РФ, адже попереджувати війну вже пізно. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 5 липня, висловила політологиня Олеся Яхно.
“Нинішня війна, яку розв’язала РФ, має глобальний характер. Що далі, то більше західних експертів, аналітиків, військових і чиновників говорять про те, що зараз триває дві війни. Одна —гаряча, конвенціональна в Україні, друга — гібридна. І вона повним ходом розгортається на просторі Заходу, зокрема, в Європі. Вона має далеко не віртуальний характер. Наприклад, це вже не тільки дезінформаційні кампанії. Це вже переросло у відчутне шкідництво. Я говорю, зокрема, про підпали, які відбулися у країнах Східної Європи та Балтії, про що повідомляли лідери цих держав”, — сказала політологиня.
Вона нагадала, що днями американські військові заявили про те, що підняли рівень захисту кількох військових об’єктів у Європі, виходячи з ризику теракту.
“У цьому сенсі можна говорити, що війна вже має глобальний характер і розвивається по наростаючій. Тому тут упереджувати те, що вже де-факто триває, це ніби бігти за потягом, який мчить. Я маю на увазі інерцію війни, яку запустила Росія”, — доповнила Яхно.
Вона нагадала, що війна РФ почалася тоді, коли Україна якраз не вступала до НАТО.
“Ба більше, й інші воєнні конфлікти та війни на пострадянському просторі, наприклад, 2008 року в Грузії, почалися тоді, коли Україна взагалі мала позаблоковий статус. Далі була анексія Криму і вторгнення на Донбас. І, як ми знаємо, Україна не отримала ПДЧ (план дій щодо членства в Альянсі, — ред.) у 2008 році. У цьому сенсі ми не рухалися в НАТО. Але Росія, тим не менш, почала цю війну не від сили України і не від рішучості Заходу стосовно того, що частина пострадянського простору, за свого бажання, за готовності, може рухатися в ті альянси, які хоче, а рівно навпаки: від слабкості, від того, що ніхто не претендував на цей простір. І Росія цим скористалася”, — сказала гостя ефіру.
Тому зараз, маючи такий досвід, говорити про те, що рух України до НАТО призведе до ескалації, коли вже триває гаряча війна, коли відбуваються провокації на східному фланзі Альянсу, нераціонально. Це “вже спізнюватися, а не попередити”, вважає Яхно.
“Як ми бачимо, пауза в наданні американської допомоги Києву проявила дії Росії рівно навпаки. Вона цим скористалася, стала більш активно нарощувати воєнні зусилля і запускати дезінформаційні кампанії в період політичних виборчих циклів на Заході саме в цей період. Тому всі побачили, що відсутність оборонної складової — і поточної, і довгострокової, навпаки, прямо навпаки, не зупиняє Росію, а стимулює до агресивних, більш жорстких дій”, — акцентувала спікерка.
Україні та її союзникам потрібні інші механізми, більш рішучі, вважає вона.
“Хочеться сподіватися, що на саміті НАТО, на якому будуть присутні, крім представників 32 країн-учасниць блоку, ще 35 представників держав-союзників, зокрема з Тихоокеанського регіону, Альянс проявить рішучість. Що буде враховано не тільки поточний момент, те, що потрібно Києву зараз, а й ось цей довгостроковий аспект, який для нас не менш важливий”, — резюмувала Олеся Яхно.
Читайте також: Якихось інструментів наглухо закритися від гібридної агресії Росії у європейців немає, — Олещук