Казахстан виходить з-під впливу Російської Федерації, але продовжує отримувати дивіденди від торгівлі з нею. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський.
“Півтора року тому Сі Цзіньпін теж був у Казахстані з візитом. І під час цього візиту було сказано дуже важливі слова: “Ми, друзі Казахстану, є гарантами його безпеки”. Ось із цього моменту і почалося те, що політологи називають вихід Казахстану з-під контролю Росії й з-під впливу”, — сказав він.
Дипломат зазначив, що Казахстан — велика держава з малим населенням, з великими планами, але з невеликими можливостями. Тому він залучає міжнародну спільноту до реалізації цих можливостей. Британці там знаходять нафту, італійці там знаходять газ, росіяни там запускають ракети з Байконура, а Китай там будує свої магістралі для того, щоб постачати товари в Європу через свою програму “Пояс і шлях”.
“Тому говорити про те, що Казахстан навмисно хоче обрубати кінці, всі зв’язки з Росією… Ні, він розумно страхується за допомогою Китаю у безпековій сфері й таким чином продовжує вигідну для нього економічну взаємодію з Російською Федерацією. До речі, не забуваємо, що ті 50 мільйонів тонн нафти, які Казахстан продає щороку за кордон, здебільшого йдуть через територію Російської Федерації в Новоросійський порт, і звідти танкерами далі через Чорне море. Є плани посилити у Казахстану поромні переправи до Азербайджану прямо з території Казахстану або, можливо, навіть у майбутньому прокласти нафтопровід дном Каспійського моря. Поки що це тільки в планах. І в цьому випадку Казахстан буде все далі й далі від залежності від Російської Федерації. Але якщо він може отримати якісь дивіденди від торгівлі з нею, чому ні?” — сказав Веселовський.
Читайте також: Саміт ШОС став самітом друзів Сі та Токаєва — розбір дипломата