Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) задовольнив позов України до Росії, визнавши її провину в систематичному порушенні прав людини в анексованому Криму. Крім того, ПА ОБСЄ визнала дії РФ геноцидом українського народу і закликала до її деколонізації. Про роль цих документів для України сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.
“Потрібно зазначити, що всі документи, які ухвалюються на Парламентській асамблеї ОБСЄ, є документами політичними. Тобто, декларація не носить характеру зобов’язання або якоїсь рекомендації з чітко закріпленими механізмами реалізації цього. Це документ, що дає насамперед політичну оцінку ситуації”, — зазначив правозахисник.
Він акцентував, що в резолюції ПА ОБСЄ поняття геноциду — теж політичне поняття. Тому що в розумінні геноциду, як це викладено в шостій статті Римського статуту, потрібно буде збирати свідоцтва, які потребують зовсім іншу доказову базу, ніж ось така політична декларація.
Він зазначив, що програма, яка закладена в цьому документі, повторює елементи формули миру. Вона є на сьогодні основним контуром, і правовим, і політичним, який містить максимум елементів, що мають бути враховані й дотримані при відновленні миру, завершенні війни.
“Серед них, звичайно ж, притягнення до відповідальності і створення трибуналу з питань агресії Росії в Україні. Це теж відображено в декларації. Тому можна сказати, що це — комплексний документ, який підкреслює бачення якраз делегації Парламентської асамблеї ОБСЄ. Власне кажучи, це такий найбільший форум, який мав би визначати і безпеку на континенті, і архітектуру, яка б забезпечувала цю безпеку. Однак на сьогодні ця декларація — це максимум, який надала ця організація”, — резюмував Олександр Павліченко.
Читайте також: Сесія ПА ОБСЄ була безпрецедентно успішною для України, — Потураєв