Допомога Україні в наступні пів року, а також пропозиція про припинення вогню і початок мирних переговорів із Росією. Такими заявами запам’ятався візит прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Києва. На спільній пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським також було анонсовано роботу над двостороннім договором, який допоможе врегулювати проблемні питання між країнами, повідомляє FREEДОМ.
Єдиний лідер ЄС, який не відвідав Україну після повномасштабного вторгнення Росії Орбан нарешті прибув до Києва. Це також його перший візит до України з 2012 року. Поїздку найбільш проросійського політика Євросоюзу високо оцінили Сполучені Штати Америки.
“Ми вітаємо поїздку прем’єр-міністра Орбана до Києва для взаємодії з керівництвом України. Прогрес”, — написав посол США в Угорщині Девід Прессман у соцмережі Х.
Прибуття Орбана до Києва надає додаткового значення тому факту, що з 1 липня Угорщина розпочала своє піврічне головування в Раді Євросоюзу. І хоча, на думку експертів, в українській столиці угорський прем’єр представляв винятково свої інтереси, відносини Києва та Будапешта потребують таких візитів.
“Орбан прагне, з одного боку, продемонструвати свою конструктивність, з іншого боку, не затьмарити своє головування гучними скандалами й при цьому залишити за собою право під час відкриття та закриття кожного з розділів перемовин знову торгуватися з Європейським Союзом, його лідерами за доступ до європейських фондів, за потурання, попри ті порушення прав людини, демократичних свобод, які відбуваються в Угорщині. Тобто Орбан ніби робить жест про те, що він буде підтримувати Україну. Але вірити в цей жест я б не поспішав”, — пояснив експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Сергій Герасимчук.
По завершенню двосторонніх зустрічей Орбан і Зеленський заявили про перші домовленості та результати. Угорський прем’єр пообіцяв, що за час свого головування в Раді ЄС він прагнутиме допомагати Києву. Було оголошено про відкриття в Угорщині першої української школи для переселенців з України. Також лідери країн заявили, що держави працюватимуть над глобальною угодою про співпрацю.
“Загалом зміст нашого діалогу з усіх сьогоднішніх питань може стати підґрунтям для майбутнього двостороннього документа між нашими державами, який регулюватиме всі наші відносини та ґрунтуватиметься на дзеркальному підході у відносинах між Україною та Угорщиною, що дасть змогу нашим народам користуватися всіма благами єдності в Європі”, — сказав Зеленський.
“Ми бажаємо налагодити відносини між нашими країнами. Ми бажаємо підписати угоду про співпрацю з Україною аналогічно до тих угод, які в нас діють з іншими нашими сусідніми країнами. Ми братимемо участь у модернізації української економіки відповідно до наших можливостей”, — заявив Орбан.
Не обійшлося і без завершальної проросійської нотки від Орбана. Він заявив, що цінує мирні ініціативи президента Зеленського, однак запропонував прискорити початок мирних переговорів, встановивши припинення вогню з Росією.
“Я попросив президента України Володимира Зеленського подумати, чи не можемо ми змінити порядок і прискорити мирні переговори, уклавши спочатку угоду про припинення вогню”, — наголосив Орбан.
Цей план суперечить нинішній позиції України. Кремль раніше також заявляв, що навіть у разі переговорів Росія не припинить вогонь. Утім, глава уряду Угорщини наголосив, що не наполягав на своїй пропозиції та сприйняв українські аргументи.
“Орбан бачить себе в ролі посередника. Орбан бачить себе в ролі людини, готової представляти інтереси й Володимира Путіна, і [голови Китайської Народної Республіки] Сі Цзіньпіна, і [45-го президента США] Дональда Трампа в переговорному процесі. Оскільки припинення вогню є одним із ключових пунктів і китайського плану, і однією з ключових вимог РФ, і навіть елементом плану радників Дональда Трампа, то сказати про це в Києві Орбан був просто зобов’язаний. Інакше ніхто з цих гравців не сприйматиме його серйозно”, — додав Герасимчук.
Орбан тривалий час був затятим противником України, виступав проти фінансової допомоги Києву, перешкоджав початку офіційних переговорів щодо вступу України до ЄС. Однак зараз, на думку експертів, він готовий шукати компроміси. Попри особисту незгоду з політикою ЄС у контексті підтримки Києва.
Читайте також: Вірити в те, що Орбан даруватиме Україні якісь поступки, було б занадто наївно — думка