У Європейському Союзі набули чинності вищі імпортні мита на деякі сільськогосподарські товари з Росії та Білорусі, зокрема зерно. Водночас Євросоюз досі активно імпортує російське зерно. За даними Євростату, за підсумками 2023 року обсяги імпорту російського зерна в ЄС зросли на 35%. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів аналітик “Центру досліджень продовольства і землекористування” (KSE) Валентин Литвинов.
“Насправді російське зерно, як і раніше, дуже затребуване в Європі. Сьогодні чималі обсяги російського зерна продовжує імпортувати Польща. Традиційно — Нідерланди (для подальшого імпорту). Крім того, країни південної Європи, які потребують дешевого зерна для розвитку свого тваринництва. Водночас європейський ринок — це спільний ринок. Тому російське зерно може закуповувати Польща, а споживатиме його Чехія, або Італія, або Франція. Тому, аналізуючи імпорт російського зерна в Європу, потрібно дивитися на весь ринок Європейського Союзу”, — говорить експерт.
Він зазначив, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну кількість імпорту російської аграрної продукції до Європейського Союзу дійсно впала. Але що стосується постачання російського зерна в ЄС, то їхні обсяги не впали, а, навпаки, збільшилися.
“За даними Євростату, імпорт російського зерна в ЄС після повномасштабного вторгнення РФ в Україну зріс на 11%. А у 2023 році зростання становило 35%. Іншими словами, імпорт російського зерна в ЄС зріс у 10 разів. За це зерно ЄС заплатив Росії пів мільярда євро. Я думаю, для РФ було б набагато гірше, якби вона не отримала цих грошей”, — зазначив експерт.
За його словами, схожа ситуація спостерігається і щодо імпорту деяких інших російських сільгосппродуктів.
“За деякими, цікавими для нас позиціями, там, де ми з Російською Федерацією є конкурентами, Євросоюз зробив поступки Росії. Наприклад, 2021 року РФ було дозволено ввозити в Європу продукцію хімічної промисловості, яка використовується в аграрному секторі із санкційного списку. Для України це стало повною несподіванкою. Але ще раз зазначу, що всі ці речі вирішуються не на рівні окремих країн. Вони вирішуються на рівні Євросоюзу загалом. Тому тут можна дивитися, хто голосував, хто не голосував за це рішення. Водночас ми прекрасно знаємо, які країни Європейського Союзу підтримують Росію та її будь-які ініціативи”, — резюмував Валентин Литвинов.
Читайте також: Через допомогу Україні ЄС допомагає собі соціально-економічно, – Рейтерович