У Європейському Союзі, створеному “три покоління тому” для того, щоб війна у Європі ніколи не повторилася, прийняли той факт, що вона йде. Підписання зобов’язань у сфері безпеки між Україною та ЄС відображає прийняття цього факту, а також те, що “проблема російсько-української війни багато в чому переходить у відання Євросоюзу”. Таку думку в ефірі FREEДОМ сьогодні, 30 червня, висловив керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
“Вони [європейці] так чи інакше намагаються трансформувати свою систему і включаються в допомогу Україні вже не лише на рівні, так би мовити, спецслужб та якихось секретних бюджетів і якихось зобов’язань щодо НАТО, а й безпосередньо як об’єднання, Євросоюз. Я думаю, це взагалі найголовніше у цьому договорі, тобто фіксація включення Євросоюзу до безпеки в Україні, до російсько-української війни фактично на українському боці”, — констатував гість ефіру.
Він додав, що військова допомога Україні від ЄС та країн-членів набуває особливого значення у ситуації, коли характер допомоги від Сполучених Штатів змінюється.
“Ситуація з підтримкою США набула якісно іншого характеру. Наразі допомога в якомусь обсязі триває, але здебільшого йдеться про кредитні гроші. І справді, проблема російсько-української війни багато в чому переходить у відання Євросоюзу. Тому ті чи інші угоди, як з окремими країнами Євросоюзу, так і в цілому ЄС, є передусім свідченням розуміння Євросоюзом, що ця війна їх стосується, і вони так чи інакше змушені у ній брати участь. І по-друге, вони готові формувати бюджет, який, скажімо, дозволить Україні протистояти Російській Федерації”, – коментує Потапенко.
Керівник центру внутрішньополітичних досліджень порівняв військовий бюджет РФ з тією військовою підтримкою, яку згідно з уже підписаними угодами з безпеки з ЄС, США та іншими країнами Україна отримуватиме щорічно протягом чотирьох років. Йдеться про 60 млрд дол.
“На сьогодні офіційно оголошені військові бюджети РФ — близько 120 млрд дол. Проте Росія утримує Космічні сили, Тихоокеанський флот, Північний тощо. Тобто вона має чимало витрат не на українському фронті. І сума у 60 млрд дозволяє вирівнювати бюджети України та Росії за, так би мовити, українським фронтом, і таким чином дає можливість Україні чинити опір та зберігати свою незалежність та стабільність”, — сказав В’ячеслав Потапенко.
Читайте також: Нові гарантії безпеки для України: у чому перевага угоди з Євросоюзом, пояснили експерти
Нагадаємо, 27 червня президент України Володимир Зеленський, президент Європейської Ради Шарль Мішель та президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн підписали у Брюсселі Спільні зобов’язання щодо безпеки між Україною та ЄС. Ці домовленості вперше закріплюють багатосторонні довгострокові зобов’язання всіх 27 держав-членів ЄС надавати Україні широку підтримку у всіх ключових сферах: військову, фінансову, гуманітарну та політичну допомогу протягом 10 років.
Читайте також: Безпекова угода України з ЄС — сигнал для європейських політсил, які “хотіли пробігти між крапельок” — коментар