Після ухвалення 14 пакета санкцій, до якого вперше потрапив російський скраплений природний газ (СПГ), Росія активно розпочала створення тіньового флоту для експорту свого СПГ в обхід санкцій. Загалом реакція Москви — це робота на перспективу. Тому що у найближчому майбутньому російський СПГ попаде під повне ембарго. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.
“Варто зазначити, що два з половиною роки тему російського СПГ у санкційних пакетах всіляко оминали й українська сторона, й світова громадськість. З початку війни про повне ембарго на всі вуглеводні з Росії, нафту, нафтопродукти, газ, вугілля заговорили більш конкретно. Ввели санкції на російську нафту та нафтопродукти. Але оскільки санкції виділялись на місяць по чайній ложці, Росія змогла до цього пристосуватися. І оскільки плани щодо СПГ зараз бурхливо обговорюються, вони вирішили масштабувати свій вдалий досвід тіньового флоту нафтового на газовий”, — зазначив експерт.
Він також додав, що на сьогодні 14 пакт санкцій заборонив лише реекспорт російського СПГ через європейські компанії. Це не смертельно для російської економіки.
“У Росії розуміють: якщо санкції торкнулися СПГ, значить, почнеться бурхлива дискусія з приводу повного ембарго на цей газ до Європи. А це вже набагато серйозніші гроші. Тому спроба створення тіньового газового флоту для СПГ потрібна не стільки для того, щоб подолати сьогоднішні обмеження, скільки для того, щоб запобігати завтрашньому обмеженню, коли повністю заборонять імпорт із Росії СПГ”, — констатував Гардус.
Він акцентував, що відстежувати судна для перевезення СПГ набагато легше, ніж, наприклад, для перевезення нафти.
“Танкери для перевезення газу відрізняються складною технологічною конструкцією. Їх не може побудувати будь-який умілець. Тому їх набагато менше — у світі налічується всього кілька десятків. Саме тому такі танкери набагато легше відстежити. Тож будемо сподіватися, що західні країни проявлять волю, наполегливість і послідовність у справі російського СПГ. І всі ці контори-прокладки та й самі судна будуть піддані санкціям задовго до того, як Росія зможе розгорнути всю цю інфраструктуру з обходу санкцій”, — висловив надію експерт.
Водночас він нагадав, що згідно з введеними санкціями, Росії дадуть певну фору в кілька місяців, після чого будуть заборонені рейси з російським СПГ через Європу.
“До речі, цей період викликав невдоволення української сторони. Рішення Єврокомісії дуже сильно критикувалося, оскільки очікувалися рішучіші дії. Водночас коли це станеться, шлях через Атлантику, Північне море, Атлантичний океан для російського реекспорту СПГ буде закритий”, — констатував Максим Гардус.
Він також зазначив: для того, щоб остаточно покінчити з російським тіньовим флотом, європейським політикам потрібно ухвалити політичне рішення щодо ембарго вуглеводнів із Росії.
Читайте також: Росія організовує тіньовий флот під СПГ — як реагує світ (ВІДЕО)