За час повномасштабного вторгнення РФ в Україну вдалося повернути 3 310 осіб із російського полону. Загалом відбулося 53 обміни полоненими між Києвом і Москвою. Зокрема, напередодні вдалося повернути 10 українців, серед яких були цивільні, а також заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, повідомляє FREEДОМ.
У ніч на 28 червня завершився 53-й обмін полоненими з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну. На рідну землю змогли повернутися десять цивільних, включно зі священниками Української греко-католицької церкви, які були захоплені в Бердянську за опір окупантам і перебували в полоні ще з 2017 і 2018 років.
“Сам факт того, що ми сьогодні говоримо про повернення цивільних полонених із російської неволі, є кричущим доказом на весь світ того, що російська війна проти українців є геноцидною, що ворог чинить воєнні злочини та ігнорує міжнародне гуманітарне право”, — сказав представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.
Заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла також було звільнено з російського полону. Його затримали в Криму 2021 року. У 2022 році підконтрольний Росії Верховний суд Криму ухвалив вирок у “справі про диверсію на газопроводі” Джелялу і братам Азізу та Асану Ахтемовим. Джелял був засуджений до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму і штрафу в 700 тис. руб. (8172,14 дол.).
“Наріман сказав нам учора, що він уже остаточно повірив, що він уже на волі, коли ще був у їхніх руках, але побачив, як ідуть його забирати українські спецпризначенці. Він каже, що побачив форму, побачив кремезних хлопців і зрозумів: нас тепер уже не віддадуть. Я знаю, як катували Нарімана Джеляла. Це не було фізично здебільшого, це було морально. Він сидів майже добу з мішком на голові, і його не знімали. Його залякували родиною, йому погрожували”, — розповів голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Після обміну Джелял особисто зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, якому подякував за активну участь у звільненні українських військових і політичних в’язнів із російського полону. Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу також висловив готовність долучатися до процесу звільнення українських громадян, які перебувають у полоні в Кремля.
“Ми працюємо далі. Зустрівся сьогодні з Наріманом Джелялом, і ми вже говорили про те, що далі робитимемо і для нашої перемоги та звільнення нашої землі, і для підтримки кримськотатарського народу”, — сказав Зеленський.
Київ не припиняє спроби повернути своїх громадян додому. 25 червня вдалося повернути ще 90 військових Збройних сил України (ЗСУ). Тоді додому приїхали захисники Маріуполя, Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), тероборонці та прикордонники. У звільненні сприяли Об’єднані Арабські Емірати.
Читайте також: “Дуже радий, що ви повернулися”: Зеленський зустрівся зі звільненим із російського полону Джелялом (ВІДЕО)