Договір про безпеку з Європейським Союзом формує стратегічну безпекову коаліцію навколо України. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“Для нас підписання такого договору дуже важливе якраз у контексті нашої європейської інтеграції. Я б сказав, тут два взаємопов’язаних процеси. З одного боку, через підписання таких договорів — уже тепер із 20 країнами, включно з Європейським Союзом, як таким великим міждержавним об’єднанням, підписано такі договори. У чому сенс цих договорів? От якщо так узагальнювати, то це формування стратегічної безпекової коаліції навколо України. Це стратегічна коаліція наших партнерів, які зобов’язуються через ці угоди підтримувати Україну на довгостроковій основі не тільки зараз, під час війни, а й на період, як позначено в цих договорах, 10 років”, — сказав він.
Політолог нагадав, що в деяких договорах прописано, що підтримку надаватимуть або 10 років, або до вступу України в НАТО.
Фесенко звернув увагу, що раніше вважалося, що питання безпеки — це НАТО, а політика й економіка — це Європейський Союз.
“А ось тепер ми бачимо, що, по-перше, Європейський Союз стурбований безпековими питаннями, і вони зараз посилюють свою обороноздатність, тому що розуміють ризики загроз з боку Росії. А з іншого боку, і для нас це дуже важливо, тому що ми побачили з кінця минулого року й до квітня-травня коливання з американською допомогою, була пауза. І Європейський Союз у цей період посилив підтримку для України. І що дуже важливо — та підтримка, яка нам надається, зокрема з боку Європейського Союзу. Тепер у межах цих угод є зобов’язання продовжувати цю підтримку на певний період часу — 10 років. Це говорить про те, що це довгострокові партнерські відносини”, — сказав політолог.
За його словами, особливість цієї угоди полягає в тому, що в документі окреслено конкретні механізми, зокрема фінансової та військової підтримки України. Це важливо, тому що Євросоюз працює як бюрократична структура, там приділяється дуже велика увага процедурам, порядку, правилам: якщо ухвалено рішення, воно буде виконуватися.
“Дуже символічно, що це рішення було ухвалено майже одночасно з початком переговорів про вступ України до ЄС. Ось тут символіка дуже значуща. З одного боку, триває практичний процес інтеграції України до Євросоюзу вже тепер у вигляді переговорів, узгодження позицій, інтересів, квот на європейських ринках тощо. А з іншого боку, можливо, це вперше для Європейського Союзу — таке питання безпеки. Євросоюз розуміє, що майбутнє Європейського Союзу, захист Європейського Союзу неможливі без підтримки України вже зараз, навіть до моменту вступу України до ЄС”, — вважає Фесенко.
Він зазначив, що підписання угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та ЄС може стати наріжним каменем у формуванні майбутньої архітектури європейської безпеки.
Читайте також: Спільні безпекові зобов’язання підписали Україна та ЄС — що гарантує документ
Нагадаємо, раніше політолог Дмитро Васильєв сказав, що безпекова угода України з Європейським Союзом прискорить процес підписання інших подібних двосторонніх угод з країнами ЄС.