Економіка Грузії зазнає збитків через закон “про іноагентів”. Маркетингове агентство Fitch Ratings знизило рейтинг держави в категорії довіри за довгостроковими кредитами. У компанії це пояснили напругою в суспільстві через те, що парламент ухвалив закон “Про прозорість іноземного впливу”. Агентство прогнозує, що ситуація в Грузії буде поступово загострюватися напередодні парламентських виборів, інформує FREEДОМ.
З моменту набуття чинності закону “Про прозорість іноземного впливу” минув майже місяць. За цей час ларі — національна валюта Грузії — знецінився на 8% щодо долара. Експерти вважають це наслідком дестабілізації в країні. І ситуація може погіршитися. У ЄС заявили, що розглядають можливість введення обмежень, зокрема економічних, у відповідь на ухвалення закону “про іноагентів”.
“У короткостроковій перспективі є заходи, які можуть бути вжиті. Наприклад, припинення підтримки через Європейський фонд миру. Або ми повинні домовитися про припинення частини фінансової підтримки, яка йде безпосередньо уряду. Ми не хочемо зачіпати цивільне населення. Ми не хочемо завдавати ще більше болю цивільному населенню. Але рішення є, і вони перераховані”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
7 червня 2024 року Держдепартамент США оголосив низку обмежень щодо грузинських політиків та співробітників правоохоронних органів. Санкції торкнулися тільки візових обмежень, але, як повідомили у Вашингтоні, це лише перший крок. У Тбілісі це назвали “підривом демократії” та грубим втручанням у внутрішні справи держави. Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив про перегляд усіх аспектів двостороннього співробітництва Сполучених Штатів і Грузії. А в Держдепартаменті дали зрозуміти, що фінансова допомога Тбілісі теж може бути переглянута. Утім, й персональні санкції можуть мати більший ефект, ніж здається.
“У контексті США та Євросоюзу це вже має більшу силу, я можу вам сказати, тому що у багатьох є там бізнес-зв’язки в європейських країнах, у США тощо. Тим паче, що сам неформальний лідер Грузії або “сірий кардинал”, можна так сказати, Бідзіна Іванішвілі, сам є громадянином Франції, і, природно, у нього є конкретні бізнес-інтереси в цій країні”, — сказав доктор політичних наук, політолог Вахтанг Маїсая.
Надію на зміну політичного курсу грузинське суспільство покладає на парламентські вибори, які мають відбутися 26 жовтня. Утім, деякі експерти сумніваються в прозорості виборчого процесу. Раніше одна з ініціаторок законопроєкту про санкції щодо грузинських політиків сенаторка Джин Шахін повідомила, що після набрання чинності законом “про іноагентів” низка американських інституцій, які відстежували динаміку громадської думки, не зможуть продовжувати роботу в Грузії. До того ж, нещодавно з ініціативи “Грузинської мрії” парламент вніс зміни до Виборчого кодексу. Ці правки, на думку експертів, можуть негативно вплинути на результат виборів.
“Там була така стаття, що заступником голови виборчої комісії був представник від опозиційних сил, опозиційних партій. Зараз цю посаду скасовано. По-друге, як кажуть, знову залишається 5%-й бар’єр, який не всі політичні партії зможуть подолати. Тож у цьому контексті ми отримуємо так званий такий, я б сказав, двопартійний парламент, де можливі, так би мовити, всякі там комбінації. І ми можемо отримати такий, я б сказав, парламент такого типу, який зараз має Республіка Білорусь”, — сказав Маїсая.
Європейські ЗМІ опублікували деякі припущення з приводу того, як Брюссель може відреагувати на проросійський розворот Грузії. За інформацією журналістів, ідеться, зокрема, про заморожування євроінтеграції. Цей варіант підтвердив і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель. А посол Євросоюзу в Грузії Павло Герчинський заявив, що ЄС може скасувати безвіз.
Читайте також: У ЄС підтвердили, що розглядають питання запровадження санкцій щодо Грузії
Нагадаємо, 3 червня спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав скандальний закон “про іноагентів”.