В Україні для тих, хто повернувся з передової з пораненнями, проводять не тільки фізичну, а й психологічну реабілітацію. За словами медиків, особливу увагу приділяють тим, хто брав участь у складних боях і бачив загибель своїх побратимів, оскільки посттравматичний синдром самостійно подолати неможливо, повідомляє FREEДОМ.
Олександр — професійний військовий. У десантно-штурмових військах служить 26 років. Він зізнався, що при цьому, попри досвід і підготовку, виявився не готовим до того, що довелося побачити після початку повномасштабної війни Росії проти України.
“Там надивишся такого, що дуже важко вдома звикнути, що вже немає цього. Вибухи, стрілянина — все тисне на психіку. Людині дуже важко після таких бойових дій адаптуватися вдома”, — пояснює Олександр.
Комплексна реабілітація Олександра зараз містить і роботу з психотерапевтами. Одна з практик, яку вони використовують для військовослужбовців, — арттерапія. За його словами, знайомство з мистецтвом дає для нього позитивні результати.
“Букет квітів. Для мене це півонії. Дуже подобаються мені, моїй мамі дуже подобалися. Вдома їх було дуже багато. Наближають вони до дому”, — каже військовослужбовець.
Ще один військовослужбовець так само регулярно відвідує психотерапевта. Олександр розповів, що захищати Україну в перший день повномасштабного вторгнення пішов разом із другом. Вони брали участь у бойових діях у Донецькій області: у Лимані, Соледарі, Бахмуті. Повернутися на фронт уже не зміг після поранення восени минулого року. Хоча перший час тільки про це й думав.
“Сниться: лізеш, тягнеш, відбиваєш. Вночі все буває”, — ділиться спогадами Олександр.
Він зрозумів, що в нього посттравматичний синдром, коли почалися проблеми зі сном і конфлікти в родині. Подолати ці труднощі допомогла робота з фахівцями.
“Я зрозумів, що тут теж потрібен. Допомагати побратимам, які приходять звідти, щоб їх туди не тягнуло”, — пояснює Олександр.
Нині військовослужбовець уже повернувся до роботи, зізнався, що став більш товариським. У Кам’янському він долучився як амбасадор до програми для ветеранів війни “ТитаниUA”.
“Рівний рівному” програма. І, я скажу, що це теж мені допомогло, дивлюся, що допомагає й іншим теж. І дуже допомагає. Насамперед це спілкування і розуміння цивільними військових і військовими цивільних теж”, — пояснює ветеран.
За словами лікарки-психіатрині Центру ментального здоров’я Лесі, психологічна реабілітація впродовж пів року для Олександра дала хороші результати.
“В Олександра були певні проблеми, були проблеми зі сном. Були конфлікти в сім’ї, складнощі на роботі. Зараз він стабільно працює, соціалізувався. Але коли є проблеми, телефонує, каже: “Лікарю, мені треба до вас”. І все. Він не соромиться цього, що дуже добре”, — зауважила лікарка.
За словами медиків, психологічної реабілітації потребують усі, хто постраждав від війни. Особливу увагу вони приділяють тим, хто був свідком смерті побратимів і пережив полон.
“Один із наших пацієнтів чотири дні полону просидів у скрині. Його випускали один раз на добу. Він отримав величезний стрес і хотів покінчити життя самогубством”, — розповів генеральний директор лікарні.
Лікарі пропонують свої консультації безоплатно всім військовослужбовцям, які проходять лікування і реабілітацію в госпіталях.
Читайте також: Спеціалізований ортопедичний центр Superhumans відкрився у Львівській області (ВІДЕО)