На одних лише санкціях щодо скрапленого природного газу (СПГ) доходи Росії в річному вимірі впадуть більш ніж на 1,5 млрд дол. Це не дуже багато, але суть у тому, що “зашморг затягується” з усіх боків. Про це сказав економіст, радник президента України з економічних питань (2019-2024 рр.) Олег Устенко, коментуючи в ефірі FREEДОМ 14 пакет санкцій Європейського Союзу щодо країни-агресора.
Він пояснив, що європейські країни й надалі купуватимуть російський СПГ, що не дуже приємно, але санкціями буде обмежений його реекспорт.
“Є три перевалкові точки в Європі: насамперед Іспанія, Франція та Бельгія, вони купують російський скраплений газ, перевалюють його, частину залишають собі, другу частину дають можливість продавати далі. І новий пакет дозволяє купити газ для власних потреб, але далі його реекспорт неможливий… Якщо ти не можеш далі його реекспортувати, то в тебе автоматично падає дохід. Він повинен буде впасти по року на 1,5 млрд дол. із плюсом”, — каже економіст.
Крім того, як пояснює експерт, СПГ реекспортувався переважно таким покупцям, як Індія та Китай, а це означає, що тепер шлях реекспорту для Росії значно подовжиться, а отже, зростуть транспортні витрати, що знизить обсяги постачання.
“І тоді зіграють європейці у свою прагматичну гру: погодяться купувати, можливо, навіть більший обсяг російського скрапленого газу. Але коли ти купуєш більший обсяг, то, швидше за все, ти вимагаєш нижчу ціну. Це означає, навіть при тому, що європейці, я допустив би, купуватимуть більше цього газу — що здається не дуже нормальним для нас, для країни, яка є жертвою російської агресії — проте, купуючи навіть більше, але за нижчу ціну вони скоротять дохід Російської Федерації”, — коментує Устенко.
Коментуючи санкції щодо тіньового нафтового флоту, Устенко зазначив, що це не панацея від спроб Росії обійти цінову стелю в 60 дол. за барель, але ще одне закриття лазівок. Крім того, пакет орієнтований на подальше відрізання РФ від технологій.
“14-й пакет намагається бути ще жорсткішим щодо технологій, що поставляються в Росію, тому що в попередніх пакетах Росія була відтіснена і від технологічного ринку, і від можливості використання техніки та обладнання для свого внутрішнього видобутку нафти та газу. До речі, в Росії цей сектор вже давним-давно перебуває під санкційним ударом … Викручується як тільки може і звивається, як вуж на сковорідці, намагаючись знайти якісь можливості для себе: як отримати це обладнання… Тому що коли все зводиться до реального видобутку вугілля і газу, то виявляється, що навіть, можливо, і наявність теоретичних знань зовсім не означає, що ти можеш підняти цю нафту і газ нагору, тобі потрібне обладнання. А це обладнання, технології перебувають під забороною. І ще більше посилюються заборони. Тому проблеми для нафтогазового сектору Росії продовжуватимуть посилюватись”, — упевнений гість ефіру.
Він зазначив, що далекий від думки про те, що це раптом підірве російський ринок, проте зазначає — санкції роблять свою справу.
“Магістральний шлях, який все одно обраний ще в перші дні війни, означає, що залежність від енергоресурсів Росії падатиме, падатиме, падатиме. Ніхто більше не дивиться на Росію як на стійкого постачальника енергоресурсів”, — резюмував Олег Устенко.
Нагадаємо, посли країн Європейського Союзу погодили 14-й пакет санкцій щодо Росії. Дипломати 27 країн обговорювали новий пакет обмежень понад місяць. Санкції, серед іншого, передбачають заборону перевалки російського скрапленого газу.