Європейський Союз готує перемовини про членство України. Переговорні рамки вже схвалені й остаточно затверджені. Це, по суті, мандат, який зумовлює характер, специфіку і напрями переговорного процесу. Для України це дуже важливо, позаяк це конкретні рамки діалогу Києва з Брюсселем. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков.
Рамки — це принципи змісту процедури переговорів, пояснив експерт. Їх затвердження відкриває новий етап на шляху євроінтеграції держави.
“Для нас це, безумовно, дуже важливо, тому що це рамки діалогу Києва з Брюсселем. І абсолютно очевидно, що це відкриває новий, фінальний етап. І в стратегічному плані це дуже для нас важливо”, — сказав Пашков.
Він звернув увагу на два важливі моменти. По-перше, вважає Пашков, це буде досить складний етап для України, якщо орієнтуватися на досвід країн Балканського регіону.
По-друге, переговори Київ вестиме з новим складом Єврокомісії. А з 1 липня починається головування Угорщини в Європейському Союзі.
“Це теж проблемно, оскільки офіційний Будапешт оприлюднив план свого головування на найближчі пів року, і в ньому пріоритет віддається євроінтеграції балканських країн”, — доповнив Пашков.
Але це, каже він, непрямий такий фактор, тому що все залежить від політичної волі та колективних рішень Європейського Союзу.
“Я хочу наголосити, що це справді подія історичного масштабу, і Україна на неї заслужила абсолютно об’єктивно й обґрунтовано”, — сказав гість ефіру.
За його словами, починатися переговорний процес буде з фундаментальних реформ. Вони є стартовими.
“Йдеться про функціонування демократичних інститутів, реформи державного управління. Це судова система та основні права, юстиція, свобода та безпека, публічні закупівлі, статистика. Тобто це ось ті об’ємні й основоположні реформи, які, власне, лежать в основі всього переговорного процесу. І це досить складний процес і тривалий”, — пояснив Пашков.
Водночас він акцентував, що у Києва вже є досвід з реалізації Угоди про асоціацію України з ЄС, і, відповідно, є інституційна структура, яка цим займається.
“Тут для нас, безумовно, важливим є зміцнення переговорних цих інституцій. Це координація роботи міністерств, співпраця, зокрема з експертною спільнотою. І очевидно, це публічність і прозорість переговорного процесу. Нам потрібно орієнтуватися на, якщо не якусь супер-марафонську дистанцію, принаймні, то на досить складний, проблемний процес перемовин з урахуванням того, що в нас є певні проблеми і складнощі з партнерами по Європейському Союзу. Тобто передбачається досить складний переговорний процес, який обумовлений взаємними компромісами і поступками”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Ми чекаємо, коли Україна і ЄС проведуть свою першу конференцію, розпочавши переговорний процес про вступ, — Зеленський
Нагадаємо, Європейський Союз 21 червня остаточно затвердив переговорну рамку з Україною про вступ до ЄС.