Перший Глобальний саміт миру завершився сьогодні, 16 червня. Саміт миру в Швейцарії — це перший крок до справедливого миру, заснованого на Статуті ООН і базових принципах міжнародного права. Все прописано чітко, і показано, ким насправді є Путін, і що саме він — винуватець війни та її наслідків, повідомляє FREEДОМ.
За словами президента України Володимира Зеленського, цей саміт робить величезний крок уперед щодо завершення війни.
“Упевнений, що разом ми досягнемо результату. Перший і другий Саміти миру мають об’єднати нашу спільну роботу над деталями миру. Ми перебуваємо в стані війни, і в нас немає часу на тривалу роботу. Рух до миру означає швидкі дії, підготовка займе місяці, а не роки. Отже, коли будуть готові плани дій заради миру, коли буде відпрацьовано кожен крок, буде відкрито шлях до другого Саміту миру, а отже, і до закінчення цієї війни — до справедливого і тривалого миру. Уже є країни, які висловили зацікавленість у проведенні другого Саміту миру, і ми почали з ними переговори. Я впевнений, що вибір матиме справді глобальне значення. І я вдячний усім, хто допомагає. Слава Україні!” — заявив глава держави.
На що варто звернути увагу, так це на об’єднання багатьох країн довкола України та декларування цього. Але для досягнення потрібно терпіння і багато зусиль. Про це сказала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
“Шлях для справжнього миру вимагає терпіння і цілеспрямованості. І ми завжди говорили, що врешті-решт Україна визначатиме умови справедливого миру. ЄС допомагатиме вам у цьому і продовжить збирати підтримку по всьому світу. Коли Росія скаже, що вона готова до миру, спираючись на Статут ООН, тоді настане час долучити її до мирних зусиль, і йти до миру як до фінальної стадії процесу. Сподіваюся, що це настане швидко”, — зазначила вона.
Президентка Швейцарії Віола Амхерд впевнена, що справедливий і довгостроковий мир в Україні має фундаментальне значення для людей у зоні бойових дій, і для всіх тих, хто безпосередньо постраждав від війни.
“Для всього світу міжнародні відносини мають базуватися на правилах, міжнародному праві та Статуті ООН. Це майбутнє, до якого ми повинні прагнути. Швейцарія продовжить відігравати провідну роль у процесі досягнення миру в Україні”, — наголосила Амхерд.
Канада — великий друг України, який з перших днів повномасштабного вторгнення Росії робить усе для швидкої перемоги України. Окрім повернення територій під контроль України, необхідно повернути всіх незаконно депортованих дітей, військовополонених і цивільних. Про це сказав прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
“Канада завжди буде сильним голосом за мир, демократію, свободу та міжнародне верховенство права. Ми не можемо забувати, що скрізь, де є війна, є страждання людей. Подумайте про дітей, військових, про фермерів, медсестер — про всіх, на кого це впливає. Багато країн, які брали участь у саміті, пережили війни. Ми знаємо, що їхні наслідки можуть відчуватися не тільки декадами, а й навіть поколіннями. Сьогодні я очолив сесію, на якій ми говорили про полонених і депортованих, включно з дітьми. 20 тис. дітей, як припускають, були забрані з їхніх домівок, від їхньої мови, культури, ідентичності. Це те, що глобальна спільнота має вирішити та до припинення чого має закликати. Найближчими місяцями Канада прийме робочу групу з гуманітарних питань”, — повідомив прем’єр Канади.
Підсумкове комюніке Саміту миру підтримали 80 країн і чотири організації. У тексті йдеться про заклик повернути контроль Україні над Запорізькою атомною електростанцією під наглядом МАГАТЕ, забезпечити глобальну продовольчу безпеку і повернути всіх незаконно депортованих дітей, військовополонених і мирних. За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, текст документа збалансований, усі принципові позиції, на яких наполягала Україна, враховано.
“Робота над текстом завершена. Наприкінці саміту президенти оголосять про схвалення резолюції. Вона буде відкрита для приєднання інших держав і після завершення саміту. Ми вже знаємо, що кілька країн проходять внутрішній аналіз спільного комюніке і планують приєднатися до нього, хоча вони не присутні на саміті”, — зазначив він.
Після закінчення першого Глобального саміту миру вже ведеться робота над другим. Про дату та місце проведення поки що не йдеться.
Читайте також: Це наше спільне бачення того, як ми хочемо досягти миру в Україні, — президентка Швейцарії про підсумки Саміту миру