У Швейцарії відбувся Глобальний саміт миру, ініційований Україною. Над обговоренням Формули миру президента Володимира Зеленського працювали понад 100 іноземних держав і міжнародних організацій.
Саміт став головним масштабним заходом для Києва від початку повномасштабного вторгнення РФ, на якому обговорювали не постачання зброї, як у форматі “Рамштайн”, а досягнення миру за участю різних країн та організацій.
У підсумковому комюніке — три ключові пункти: ядерна та глобальна продовольча безпека, обмін полоненими, включно з поверненням усіх депортованих українських дітей. Для досягнення всіх цих пунктів Росію потрібно примусити до миру на умовах Києва.
Подробиці комюніке
Підсумковий текст комюніке Глобального саміту миру постановив, що країни-підписанти підтримують суверенітет і територіальну цілісність усіх держав у міжнародно визнаних кордонах. Запорізька атомна електростанція має працювати під контролем України. Для досягнення продовольчої безпеки судна в Чорному та Азовському морях мають бути захищені від російських атак. Усі депортовані українські громадяни, включно з дітьми, мають бути повернуті в Україну, а полонені обміняні за формулою “всіх на всіх”.
Безпека — головна умова, на якій згодні всі учасники саміту. А ось шляхи досягнення безпеки різні країни бачать по-своєму. Цим можна пояснити, наприклад, чому не всі учасники саміту проголосували за підсумкове комюніке. 80 країн і чотири міжнародні організації підтримали його. Серед підписантів — Угорщина, Туреччина, Сербія, Словаччина, а також країни Глобального півдня.
Серед тих, хто комюніке не підписав — Саудівська Аравія, Таїланд, Індія, Мексика, ПАР, Бразилія та Об’єднані Арабські Емірати.
Проте український президент Володимир Зеленський не виключив, що місцем проведення події може стати Саудівська Аравія. Два тижні тому в низці світових ЗМІ повідомили, що Саудівська Аравія відхилила запрошення взяти участь у Саміті миру в Швейцарії. Однак країна взяла участь у заході. І це говорить про те, що Саудівська Аравія — разом з Україною, зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
Варто зазначити, що Китай загалом відмовився від участі в саміті. Президент заявив, що Китай міг би допомогти Україні у встановленні миру і що Київ не вважає Пекін ворогом.
“Путін зробив усе, щоб представники Китаю працювали з іншими дипломатичними установами інших країн для того, щоб ті скасували свою присутність і підтримку України, а приєдналися до китайсько-бразильських пропозицій. І, мені здається, це неправильно. Тому я ще раз наголошую: кожна країна і кожен лідер мають право на свою позицію, не ламаючи інших. Треба поважати одне одного. Усе, що я хочу, — миру своїй країні”, — сказав Зеленський.
Він заявив, що Україна буде рада почути позиції Бразилії та Китаю, якщо вони приєднаються до принципів, які об’єднали країни на Глобальному саміті миру.
“Незалежність, територіальну цілісність і суверенітет — це один з успіхів цього саміту — визнали абсолютно всі учасники саміту, більшість світу. Це дає потужну підтримку для України. Тому, щойно Бразилія і Китай приєднаються до тих принципів, які сьогодні нас усіх, цивілізований світ, об’єднали, ми будемо раді чути їхні думки, інколи навіть якщо вони не сходяяться із більшістю світу”, — сказав Зеленський на пресконференції за результатами саміту.
Він очікує, що до спільного комюніке про основи миру приєднаються ще більше країн.
“Комюніке відкрите… Ми маємо поважати думку кожного і кожної, якщо вони не є окупантами. Тому потенційна кількість підписантів буде збільшуватися. Це зрозуміло. Також є кількість країн, які не змогли бути на найвищому рівні і будуть приєднуватися до комюніке”, — сказав Зеленський.
Раніше керівник Офісу президента Андрій Єрмак нагадав, що 143 країни світу засудили російську агресію проти України. Він пояснив, що інші країни зможуть згодом приєднатися до комюніке без будь-яких підписів, “відкрито, офіційно заявляючи про свою позицію”.
Після саміту та комюніке спільну роботу буде продовжено на рівні радників і міністрів держав-учасниць, зокрема, у форматі спеціальних зустрічей під керівництвом або спів-лідерством керівництвом країн.
За словами Зеленського, вже є попередні домовленості з такими країнами, як Франція, Чехія, Туреччина, Кенія, Саудівська Аравія, а також США, Норвегія, Польща, Канада, Катар, Чилі, Гана, Фінляндія, Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, щодо проведення роботи в групах.
Заяви учасників саміту
У виступах лідерів країн звучала повна підтримка України, а також чіткі меседжі — хто сьогодні диктатор Путін для цивілізованого світу, і чому в Бюргенштоку немає Росії.
Радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван прокоментував “мирні ініціативи” Путіна, озвучені 14 червня, де той вимагає від України відмовитися не тільки від окупованих, а й від інших суверенних територій як умову для початку переговорів. А також вимагає роззброїтися, “щоб потім Росія могла вести свою агресію знову”.
“Це безвідповідально. Це відкидає Статут ООН, мораль і просто здоровий глузд”, — заявив Джейк Салліван.
Він зазначив: водночас Саміт миру пропонує бачення такого світу, “в якому б усі хотіли жити”.
“Цей захід є важливим рубіконом на шляху до справедливого миру. Сполучені Штати Америки будуть гордо йти з Україною цим шляхом до того моменту, як Україна переможе і світ переможе”, — запевнив радник Білого дому з національної безпеки.
Путін несерйозний щодо завершення війни, вважає голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“Він наполягає на капітуляції, він наполягає на здачі українських територій, навіть територій, які сьогодні не окуповані Путіним. Він наполягає на роззброєнні України, щоб залишити її вразливою для подальшої агресії”, — сказала глава Єврокомісії.
Вона наголосила, що жодна країна ніколи б не прийняла таких умов, тому життєво необхідно, щоб Україна могла протистояти цій агресії.
Глава канадського уряду Джастін Трюдо під час саміту очолював групу з повернення українських дітей у сім’ї. Канада ухвалила рішення про виділення 15 млн доларів додаткового фінансування на повернення українських дітей, незаконно вивезених до Росії.
“Я очолив сесію саміту, на який ми говорили про полонених і депортованих осіб, включно з дітьми. 20 тис. дітей забрали зі своїх домівок, від мови, культури та ідентичності. Це те, що глобальна спільнота має вирішити і закликати до припинення. Найближчими місяцями Канада прийме робочу групу з гуманітарного виміру”, — розповів він.
Міжнародна спільнота має розуміти, що наслідки війни довготривалі й стосуються багатьох поколінь людей, зазначив Трюдо.
Країни Африки завили, що відчули на собі наслідки повномасштабної війни Росії проти України, тому вони зацікавлені в завершенні конфлікту.
“Гана завжди боролася проти режиму апартеїду, проти ідеї колоніалізму та домінування у світі (однієї нації, — ред.). Ми дивимося на російську агресію в Україні, і наслідки цієї агресії виходять далеко за рамки конфлікту…”, — заявив президент Гани Нана Акуфо-Аддо.
Він зазначив, що Африка стала випадковою жертвою російської агресії, оскільки було порушено ланцюги постачання продовольства через блокаду Чорного моря.
Захищати Україну — означає об’єднати всі зусилля міжнародної спільноти для захисту України. Якщо Росія не погодиться на умови мирного врегулювання конфлікту, її змусять здатися, заявила прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні.
“Це агресія проти держави і миру в Україні. І мир в Україні не означає її капітуляцію, як вважає Путін. Так не буде. Ставити такі умови — дуже неправильно. Необхідно розвіяти наративи путінської пропаганди”, — наголосила Мелоні.
Швеція прагне миру, без імперських амбіцій Росії, адже саме через них країна була змушена переглянути свій нейтральний статус, якого дотримувалася 200 років. Про це заявила віцепрем’єр-міністерка — міністерка енергетики, бізнесу та промисловості Швеції Ебба Буш.
Президент Литви Гітанас Науседа впевнений, що справедливий мир неможливий без притягнення до відповідальності винних у злочинах.
“Це потрібно зробити на основі Статуту ООН. Щоб упевнитися в цьому, ми хочемо встановити спеціальний міжнародний трибунал. Я закликаю учасників саміту приєднатися до цього трибуналу”, — сказав Науседа.
На його переконання, міжнародна спільнота має упевнитися в тому, що мір є стійким.
Умови для РФ і другий Саміт миру
Попри те, що РФ намагалася максимально дискредитувати Глобальний саміт миру, увага до нього іноземних медіа дуже велика.
Тема можливості переговорів України з РФ також обговорювалася на полях саміту. Прямих переговорів не буде, про що заявив в інтерв’ю FREEДОМ заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква.
За його словами, переговори можливі, але тільки за участю посередників.
Як зазначив Андрій Єрмак, представники Росії можуть бути присутніми під час другого Глобального саміту миру.
“За президента Зеленського Мінських домовленостей у тому вигляді, в якому вони були раніше, не буде. “Будапешта” (Будапештський меморандум, — ред.), який не дав Україні жодних гарантій [безпеки], не буде”, — зазначив Єрмак на полях Саміту миру у Швейцарії.
Він наголосив, що є абсолютно чітка позиція — спільний план усіх цивілізованих країн, які поважають незалежність, територіальну цілісність і суверенітет України.
“Узгоджений цими країнами спільний план може бути переданий на другому Саміті миру представнику Росії, де він може бути присутнім”, — заявив Єрмак.
Незважаючи на наявність ордера Міжнародного кримінального суду на арешт Володимира Путіна, його присутність може бути влаштована на подальших потенційних конференціях і переговорах щодо миру в Україні, організованих Швейцарією, заявила президентка Швейцарії Віола Амерд.
“Так, якщо присутність державного діяча необхідна для проведення конференції, то можна зробити виняток. І в разі переговорів про мир в Україні з Росією це було б якраз таким випадком. Але це має бути рішення уряду”, — сказала президентка на пресконференції за результатами Саміту миру в Швейцарії.
Присутність представників РФ на другому Саміті миру буде говорити про те, що вони хочуть миру і вирішили закінчити війну, заявив президент України.
“Ви запитуєте, що буде з РФ на другому саміті? Це буде говорити про те, що вони хочуть миру. Їхня присутність там буде говорити про те, що вони вирішили закінчити війну. Не хочу грати словами: вирішили вони чи їх змусив мир”, — сказав Зеленський.
Він уточнив, що натиснути, вплинути на Росію можна двома способами.
“Перший — дипломатичний шлях. Це зустрічі, Саміт миру, спільний мирний план — це дипломатичний шлях. Другий шлях — це потужна оборона, потужна армія, потужний український солдат на полі бою, який захищає свою сім’ю, свою країну”, — перерахував Зеленський.
І для другого способу дуже важлива військова підтримка партнерів України. Президент зазначив, що багато країн оголосили про виділення своїх військових пакетів допомоги. І зараз питання полягає в термінах постачання зброї.
Коментарі експертів
Перші результати Саміту миру та його значущість для України в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- Олег Лісний, віце-президент аналітичного центру “Політика”;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
- В’ячеслав Потапенко, керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: У нас є повне право диктувати умови
— Володимир Путін і Сі Цзіньпін відмовляли від участі в саміті деякі країни, здебільшого глобального Півдня. Тому зараз успіх уже в тому, що цей саміт відбувається. Цей саміт має супермету. Ця супермета — повернення сили міжнародного права, яке товариш Путін просто розірвав і продовжує демонструвати всьому світу, що він є агресором.
Путін зробив корисну річ, хоча планував зірвати або створити альтернативу мирному плану України. А насправді показав, що Росія невиліковна… І що він буде продовжувати агресію, і що він не бачить Україну як державу… Тому дуже корисно, що це всі почули. І я думаю, на саміті це бачення Путіна буде використано проти нього.
Добре, що на саміті ми почули не тільки наших друзів, а й тих, хто такими не є, але приїхали… Ми зможемо, наприклад, пояснити, хто порушує продовольчу безпеку. І про те, що Росія на нас напала, і що Росія краде дітей і захоплює ядерні об’єкти. Ми думаємо, що про це всі знають. Насправді це не так.
Ми маємо зберегти ініціативу, щоб вона не розмивалася іншими якимись “мирними планами”. І на даний момент здається, що такий консенсус є. Я думаю, ще не один саміт такий буде, тому що пунктів усе-таки багато, проблем іще більше — цією генеральною лінією, віссю, на яку нанизуватимуться результати роботи, була все-таки формула миру України. Це щонайменше справедливо, тому що Україна ні на кого не нападала, на неї напали і продовжують знищувати її територію.
У нас є повне право диктувати умови. Так, саме диктувати. Ми не прохачі. Ми ті, хто хочемо перепрошити світову систему безпеки під те, щоб усім було комфортно і щоб більше такого не повторювалося.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Саміт миру покликаний вплинути на країни, які все ще спираються на російські наративи
— Цей саміт — це більше спроба змінити позицію низки країн, які займають дуже відсторонене становище щодо російсько-української війни, тобто вони особливо не цікавилися цим питанням, є така кількість країн, і досить велика. А також спроба вплинути на країни, які підтримують, на жаль, до сьогоднішнього дня з Росією досить тісні відносини. Не те щоб дивляться на світ російськими очима, але, тим не менш, у контексті російсько-української війни значною мірою спираються на якісь формулювання, які робить саме Російська Федерація.
Росії явно не подобається, те що під спільним комюніке підписалася низка країн. Тепер росіяни за цим усім спостерігатимуть і намагатимуться якимось чином розганяти негативні коментарі про саміт. Але він уже, по суті, є успішним.
Досить подивитися на представництво — величезна кількість країн і міжнародних організацій. Це аналог Організації Об’єднаних Націй, яка збирається з конкретного питання. І вони збираються саме на заклики України та її найближчих партнерів.
ІГОР ПОПОВ: Заяви Кремля прямо суперечать китайським пропозиціям про мир
— Китай у жодному разі не визнає незаконної анексії українських територій. З іншого боку, головною відмінністю китайського плану є перемир’я по лінії зіткнення і вступ у переговори без будь-яких попередніх умов. Але вчорашньою своєю заявою Володимир Путін трохи нашкодив просуванню китайського плану, тому що заява Кремля прямо суперечить китайським пропозиціям.
Дуже шкода, що Китай не приїхав на Саміт миру, хоча легко міг взяти участь. Давайте сподіватися, що Китай долучиться до подальших багатосторонніх переговорів, нехай і за участю Російської Федерації, бо позиція Китаю дуже важлива і як одного з глобальних лідерів, і як країни, до думки якої дослухається низка інших держав.
Водночас усі дипломати визнають: якщо суб’єктами війни є дві країни, то для мирного врегулювання потрібна участь обох. Але днями російський диктатор Путін оголосив ультиматум не тільки Україні, а й усьому світу з вимогою приєднати до своїх територій частину суверенної території України. Навіть російські оглядачі сказали, що це не формула миру, а це якраз формула війни.
Протягом двох років повномасштабної війни Святий Престол неодноразово висловлювався за компромісні варіанти врегулювання війни РФ проти України, які не завжди позитивно сприймалися в Україні. Але в будь-якому разі Україна зберігає контакти з Ватиканом. Працює наш посол, приїжджають наші делегації. Тому цілком логічно, що українська сторона запросила Папу Римського Франциска на Саміт миру.
Навіть своє ім’я Франциск він узяв багато в чому від Франциска Ассизького, який відомий своїм подвигом примирення під час хрестових походів християн і мусульман. І тому Папа хоче позиціонувати себе як миротворець. І це потрібно брати до уваги.
Справді, незрозуміло ще, де відбуватиметься другий Саміт миру. Пекін, можливо, не виглядає повністю нейтральним майданчиком для України. Швейцарію може не сприйняти Росія. Можливо, це буде Саудівська Аравія. А можливо — Ватикан. Не багато залишається місць на Землі, які можуть сприйматися всіма учасниками як нейтральний майданчик.
В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Саміт виправдав багато очікувань
— Ті очікування, які були в останні дні й тижні перед самітом, виправдалися. Приїхали офіційні представники, делегації багатьох країн світу. Вони загалом дотримуються позиції, близької до української. Тобто відстоюють принципи Організації Об’єднаних Націй, міжнародного права і те, як воно реалізовувалося останнім 10-річчям. Можна говорити про те, що Україні вперше за історію вдалося організувати такий великий міжнародний захід.
Цей захід є стартовим для початку процесу вже не просто з консолідації прихильників під окремими пунктами мирного плану президента Зеленського, а й для подальшого розвитку мирного процесу.
Для тих, у кого не було завищених очікувань, сприйняття саміту абсолютно нормальне. Як позитивний початок тривалого процесу, який буде йти вже публічно, а не в експертному режимі, щодо дипломатичних зусиль України та її прихильників для досягнення сталої безпеки і миру.
Тут приблизно така сама ситуація, як і з представництвом ООН. Питання в тому, що жодного фінального документа, який би дозволяв цим організаціям у підсумку, грубо кажучи, претендувати на Нобелівську премію миру, немає.
Тобто цей саміт має організаційний характер. Він є частиною, так би мовити, інформаційної складової війни. І основне завдання саміту — консолідувати сили, які готові підтримувати Україну, обговорити три пункти української формули миру, що стосуються більшості країн світу — ядерна, продовольча безпека, права дітей.
Читайте також: Найбільша дипломатична перемога України з часів Незалежності: Саміт миру оцінила Кравчук