Білоруські військові будують два нових спеціалізованих сховища. Щонайменше одне з них обладнано ракетним комплексом “Іскандер-М”. Об’єкти розташовані в Осиповичах Могильовської області, повідомляють аналітики Інституту вивчення війни. У кожному з таких ангарів можуть бути розміщені до 12 бойових машин, повідомляє FREEДОМ.
Надавши плацдарм для наступу російської армії на північні області України, Білорусь стала безпосереднім учасником війни Росії проти України ще 24 лютого 2022 року. Після контрнаступу Збройних сил України (ЗСУ) навесні того ж року російські військові відступали теж через територію Білорусі. Поранені лікувалися в місцевих госпіталях. Масовані обстріли українських міст з території Білорусі — теж факт. Попри це, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко досі не віддав наказ на пряму участь білоруських військ у війні Росії проти України.
“Головна причина, яка заважає активнішому залученню Білорусі до війни — це настрій білоруського суспільства, яке не хоче залучення до війни. Участь у війні більше нашкодить Лукашенку і Володимиру Путіну, ніж допоможе”, — сказав білоруський політичний аналітик Вадим Можейко.
“Тоді замість отримання бонусів Росії доведеться витрачати додаткові сили на стабілізацію ситуації так, щоб залишити Білорусь у своїй орбіті. Тому росіяни наразі використовують Лукашенка як джерело провокацій, гучних політичних заяв і намагаються прив’язати Білорусь до себе економічно”, — додав політичний аналітик Ігар Тишкевич.
Риторика білоруського диктатора періодично змінюється — від заяв про прагнення до миру до слів про підготовку країни до війни. Медійний шум супроводжується і показовим брязканням зброєю — 21 травня розпочався другий етап спільних навчань Росії та Білорусі. Військові відпрацьовують застосування нестратегічної ядерної зброї. Раніше Лукашенко заявив, що Росія передала його країні кілька десятків найсучасніших ядерних боєприпасів.
“Досі немає остаточних підтверджень, чи дійсно ядерна зброя на території Білорусі розташована. Чого точно немає у Лукашенка — ядерної кнопки. Одна справа розмістити десь ракети, інша справа — дати право якомусь політику в іншій країні ними розпоряджатися. Путін не роздає зброю комусь ще, а навпаки у себе акумулює”, — додав Можейко.
Сумніваються експерти й в боєздатності білоруської армії. Порівняно невелика чисельність живої сили та техніка, що дісталася у спадок від радянського військово-промислового комплексу (ВПК), навряд чи дадуть змогу проводити ефективні наступальні дії, впевнені аналітики. Поки в Білорусі не оголошено мобілізації, про безпосередню участь держави у війні говорити немає сенсу, стверджують експерти.
“Питання в готовності армії, озброєннях, кількості особового складу. Що таке білоруська армія станом на сьогодні — це загальна чисельність близько 65 тис. осіб при некомплекті у 20%, який не зник. І з цієї чисельності 45-47 тис. — це військовий персонал, решта — це цивільні фахівці”, — додав Тишкевич.
Тим часом експерти не виключають провокацій з боку Білорусі щодо сусідніх країн-членів НАТО. Один із методів, які Лукашенко залюбки використовує ще з весни 2021 року, — створення штучної міграційної кризи на кордонах із Польщею та державами Балтії.
Читайте також: Ядерні навчання Росії та Білорусі нагадують неузгоджене ІПСО, — Бульба