Берлін провів масштабну міжнародну конференцію з відновлення України. Ukraine Recovery Conference 2024 (URC2024) фокусується на чотирьох основних темах: залучення приватного сектору до відбудови України, соціальне відновлення та людський капітал, відбудова громад та регіонів, вступ до ЄС та відповідні реформи.
Захід відкрив низку найважливіших для України подій цього літа: спочатку конференція про відбудову в Німеччині, потім — зустріч “Великої сімки” в Італії та Глобальний саміт миру у Швейцарії.
Деталі конференції URC2024
Під час виступу на відкритті конференції Зеленський подякував канцлеру Олафу Шольцу, Німеччині та всьому німецькому народу за новий оборонний пакет на загальну суму понад 700 млн євро. Він відзначив і передачу Німеччиною ще однієї системи Patriot, і якісні німецькі системи IRIS-T.
“Тільки керованих авіабомб — щодня до сотні. У неділю — 80 керованих авіаударів, понеділок — 95. Це шалено руйнівний тиск! Плюс ракети, плюс ударні дрони. Поки ми не позбавимо Росію такої можливості тероризувати Україну, у Путіна не буде справжнього інтересу шукати чесного миру. І буде незмінною його ілюзія, що Україну можна стерти, розбивши бомбами і ракетами. Усе, що дає життю основу і захист — це ППО. Дякую, Олафе, за ППО”, — звернувся Зеленський до Шольца.
У своєму виступі президент України торкнувся теми постачання озброєнь і відновлення енергосистеми України. Щоб її захистити, необхідні системи Patriot. Президент знову говорив про необхідність поставити сім таких систем, тому що вже зараз 80% теплової генерації України знищено.
Проте влада України ставить амбітну мету — відновити всі об’єкти, що підлягають відновленню, за кілька місяців. За словами президента, він знає, як це зробити. Але необхідне стабільне фінансування обладнання з країн Європейського Союзу, необхідно інвестувати в розвиток газової генерації в Україні. Зеленський зауважив, що треба довести її потужність до 1 ГВт до кінця року і ще додати 4 ГВт у найближчі кілька років.
Говорячи про політичний вимір, Зеленський наголосив, що Євросоюз потрібен усім європейцям без винятку, а Україна виконала все, що було потрібно для фактичного відкриття переговорів про членство в Євросоюзі.
“Цей червень має стати часом, коли буде затверджено переговорну рамку і розпочато самі переговори. Чому це потрібно? Тому що це виконання обіцянок, які дає Європа. І це доказ того, що Європу не зламати ні тиском, ні штучними сумнівами чи будь-якими маніпуляціями”, — зазначив український лідер.
На полях Ukraine Recovery Conference 2024 у Берліні президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей.
11 червня він зустрівся з федеральним президентом Франком-Вальтером Штайнмаєром. Президенти обговорили очікування України від результатів інавгураційного Саміту миру та партнерство між українськими й німецькими містами та громадами.
Також глава Української держави зустрівся з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте. Він відзначив лідерство Нідерландів в ініціативі щодо постачання Україні американських зенітних ракетних комплексів Patriot (“Петріот”) у найкоротші терміни. Президент також подякував за комплексну, насамперед військову, допомогу, яка на цей рік збільшилася до 3 млрд євро.
Разом із федеральним міністром оборони ФРН Борисом Пісторіусом Зеленський відвідав 21-шу зенітно-ракетну групу в місті Заніц. На її базі українські захисники тренуються для роботи на зенітному ракетному комплексі (ЗРК) Patriot (“Петріот”).
Конференція з відновлення України в Берліні дала старт проєктам на загальну суму понад 16 млрд євро, повідомив державний секретар МЗС ФРН Томас Баггер.
Як повідомила перша віцепрем’єрка — міністерка економіки України Юлія Свириденко, яка очолювала урядову делегацію на URC2024, на заході було 3 тис. учасників, підписано понад 110 угод у сфері бізнесу. Також створено Консультативну раду з питань бізнесу, щоб сприяти залученню приватного сектору до відновлення та реконструкції України.
Одним з головних питань, на якому акцентував Київ, став захист енергетики України та її відновлення. Адже, за підсумками останніх російських обстрілів, Україна втратила 50% своїх енергетичних потужностей.
“Україна підписала кілька угод, спрямованих на просування відновлювальних джерел енергії, на постачання газотурбінних і газопоршневих установок. Тому я думаю, що це одна з найважливіших речей, що ця конференція приносить результати в галузі енергетики”, — зазначила Юлія Свириденко.
Також на конференції було сформовано “Альянс навичок для України” на 700 млн євро. Понад 15 кредитно-експортних агентств по всьому світу надають страхування військових ризиків і кредитне фінансування для компаній.
Коментарі експертів
Результати великої конференції з відновлення України в ефірі телеканалу FREEДОМ проаналізували:
- Ігор Петренко, політолог;
- Анна Лачихіна, партнерка міжнародної комунікаційної агенції Good Politics;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст”.
ІГОР ПЕТРЕНКО: Україну сприймають як частину Європейського Союзу
— Безумовно, Німеччина відіграє важливу роль у допомозі Україні. Ми часто критикуємо Берлін за певну нерішучість у деяких питаннях, але насправді Німеччина надає значну допомогу як у постачанні озброєнь, так і в гуманітарних питаннях і питаннях відновлення України. Це не перший форум, але він дійсно має великий масштаб і представництво. У глобальному масштабі він показує те, що Україну сприймають як частину Європейського Союзу.
Країни Європи готові допомагати в тому, щоб відновлювати Україну, і розглядають її вже не як сіру зону. Це те, чого ми домагалися від самого початку війни РФ проти України. Щоб нас розглядали як частину Європейського Союзу, як партнерів, як ту країну, яка може бути надійною опорою і підтримкою для самого Європейського Союзу, а не проблемою, якою нас намагається показати Росія.
Є ціла коаліція, в якій відіграють лідерство Німеччина, Нідерланди та Сполучені Штати Америки в питаннях постачання ППО. Ми просуваємося, можливо, не так швидко, як би нам хотілося, але динаміка, безумовно, позитивна.
Німеччина бере активну участь у відстоюванні України, у допомозі нашій енергосистемі ще з минулого року. Енергетика була однією з головних тем, яку обговорювали Зеленський і Шольц. Йдеться про відновлення, про участь Німеччини у фінансуванні компактних ТЕЦ та інших систем, які допоможуть нам, зокрема, і перейти в нормальному режимі на зимовий період. Далі вже на рівні урядів буде конкретика і відповідні постачання, надання допомоги.
Німеччина — важлива країна з погляду технологічних інновацій. Її внесок складно переоцінити.
Коли кажуть, що під час війни не потрібно щось відновлювати, — це помилка. Ми не можемо зараз не відновлювати генерацію, оскільки не матимемо необхідної енергії для того, щоб обігрівати наші оселі та вести нормальну життєдіяльність.
Плюс це ж питання не тільки нашого комфорту як громадян, це питання і нашої промисловості, в тому числі і в першу чергу оборонного призначення, оборонної індустрії. Вони повинні мати можливість отримувати енергію і працювати. Ну і, звісно ж, люди теж повинні мати можливість мати теплий дім як мінімум.
АННА ЛАЧИХІНА: Дату конференції обрано не випадково — це важливий тиждень для України
— Третій рік такі конференції не втрачають своєї актуальності. Міжнародні партнери готові продовжувати допомагати. Вони також розуміють, що після перемоги Україна буде ринком, що активно розвивається. І, звичайно ж, міжнародні інвестори і державне фінансування шукатимуть, і приватні інвестиції будуть зацікавлені заходити в Україну.
І хто першим знайде ці інструменти і зможе підготуватися і раніше зайти в найбільш критичні сектори України зараз, той першим зможе взяти шматочок такого економічного пирога. Цей ринок тільки розширюватиметься і зростатиме, тим більше, що Україна активно рухається до членства в Європейському Союзі.
Приєднання додаткової економіки, додаткової країни до такого великого наддержавного об’єднання, як Європейський Союз, матиме вплив на всі інші економіки в цьому об’єднанні. Тому, звісно ж, ми, так скажемо, всі перебуваємо зараз в одному човні не лише через військову ситуацію, не лише через безпекові питання, а й через питання політичні та економічні в майбутньому спільного союзу.
Ця конференція є початком дуже інтенсивного дипломатичного тижня в Європі для України. Тому що вона відбувається перед Самітом миру у Швейцарії, і перед зборами групи “Великої сімки” в Італії — один із великих друзів України. Тому я думаю, що цю конференцію варто також розглядати і в цій зв’язці.
Судячи з конференцій, які відбувалися в попередні роки, зокрема в Лондоні, ми знаємо, що наприкінці таких конференцій гарною практикою і хорошим тоном є вихід або із загальним політичним повідомленням, або з якимось рішенням. Це може бути анонс нової фінансової допомоги, або нового фінансового інструменту, як це було, наприклад, із 50 млрд дол., які спільно виділятиме нам Європейський Союз.
Йдеться про великий фінансовий пакет Ukraine Facility — об’єднуючи зусилля, європейські країни будуть таким чином допомагати Україні.
З Україною вже працює Данія — з Миколаївською областю. Японія — наш сильний партнер, який зацікавлений допомагати Україні. У них є шикарна експертиза, зокрема й у сфері і енергетики, і перероблення відходів. Звичайно ж, зацікавлені в допомозі та в інвестиціях наші партнери Північноамериканського континенту. США і Канада є впродовж усієї історії України, і особливо після повномасштабного вторгнення найближчими партнерами. Звичайно ж, усі країни Європейського Союзу.
Але дуже хотілося б, щоб до цієї коаліції приєднувалися й інші країни. Тут велика ставка, звичайно ж, на Саміт миру, який відбудеться після конференції.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Європа зрозуміла, що не захистивши українське небо тепер доводиться говорити про глобальне відновлення
— Дійсно не вийде відновити Україну просто за рахунок грошей з бюджету самої України або навіть використовуючи допомогу наших партнерів. Руйнування, яких завдала РФ, уже оцінюють у 700-800 мільярдів доларів. Це величезна сума. Тому тут потрібні, звичайно ж, альтернативні рішення.
Навіть якщо ми притягнемо РФ до відповідальності, навіть якщо будемо використовувати заморожені активи, цієї суми однаково не вистачить для покриття збитків.
Заморожені активи оцінюють у 250 мільярдів доларів. На початок війни це нам здавалося досить великою сумою. Але зараз, уже на третьому році війни збитки перевищили заморожені активи втричі. Тобто потрібно буде шукати якісь альтернативні кошти, які Російська Федерація як держава-агресорка буде виплачувати більш тривалий період.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Німеччина дуже еволюціонувала по відношенню до України. Згадаймо, як вона починала з касок, а зараз стала країною, яка показує своїм прикладом, як можна самовіддано допомагати Україні. Нині Німеччина посідає друге місце (після Сполучених Штатів) за кількістю переданої Україні зброї та фінансової допомоги.
Загалом конференція була орієнтована на швидку допомогу і підтримку, бо Європа розуміє, що якби швидше вдалося захистити нашу енергетику, передати засоби ППО, то про глобальне відновлення навіть не довелося б говорити. Промови спікерів були досить дипломатичні, прозвучали дуже важливі меседжі, зокрема про те, що Німеччина передасть Україні систему Patriot. Крім цього, планується передача зенітних установок “Гепард”, ракет і боєприпасів. Загалом Німеччина ще раз довела, що й надалі готова підтримувати Україну в її боротьбі проти російського агресора, а також у повоєнному відновленні України.
Читайте також: Літаки від Франції та новий пакет допомоги від США: підсумки зустрічі Зеленського з Байденом і Макроном в оцінках експертів