Масштаби руйнувань, заподіяних російською армією Україні, складно порівняти з чимось у новітній історії. Під час Другої світової війни подібної руйнації зазнали Варшава, Сталінград та низка інших міст. Проте збитки Україні не обмежуються фізичними руйнуваннями. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
“Те, що ми спостерігаємо на сьогодні, це не лише проблеми фізичного знищення нашої інфраструктури, але це <…> колосальні втрати, пов’язані з масовою міграцією людей за кордони та всередині України… Це колосальні втрати, пов’язані зі шкодою навколишньому середовищу. Раніше на них практично не зважали, але сьогодні ми з цим змушені рахуватися й у зв’язку з війною, й у зв’язку зі зміною клімату”, — зазначив він.
Гість ефіру нагадав, що витрати на відновлення України за принципом “відбудуємо краще, ніж було”, оцінюються зараз у 486 млрд дол.
“Це вартість тих процесів, які необхідні для того, щоб країна почала жити і повністю відновилася після всіх страшних руйнувань і втрат. Ці гроші, коли йдеться про 486 мільярдів, розраховані міжнародними експертами, ніби вони витрачаються протягом 10 років… За нормальних умов — завтра закінчується війна, ми перемагаємо, є джерела цих грошей — приблизно протягом 10 років, але це таке припущення, ми відновлюємо те, що було зруйноване. І щороку нам потрібно 48,6 млрд доларів”, — пояснив голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
Він бачить три джерела фінансування відновлення.
“Щось ми платитимемо самі, нікуди ми від цього не дінемося. Певну допомогу нам надаватимуть міжнародні організації, такі як Світовий банк, та офіційна допомога — на двосторонній основі. Звісно, йдеться про російські репарації. Який вигляд це все матиме, поки що сказати важко”, — сказав Бураковський.
Експерт наголосив, що відновлення України — безпрецедентне історичне завдання, і відновлення економіки — лише його частина.
“Ключова проблема тут у тому, що це колосальна психологічна травма, якої ми всі зазнали, хто більшою, хто меншою мірою. І відновлення психічного, якщо можна сказати, здоров’я, у широкому розумінні цього слова, українського суспільства — це завдання на десятиліття”, — прокоментував він.
Окремо гість ефіру прокоментував проблему відновлення екології, зазначивши, що Україна й у мирний час мала багато екологічних проблем. Екологічна політика була не дуже послідовною та недостатньо фінансувалася. Тепер до цих питань належить підійти комплексно.
“Це ліквідація прямої шкоди. Йдеться, наприклад, про розмінування, систему розбирання завалів, переробку колосальної кількості воєнного і невоєнного сміття, ухвалення рішень з приводу того, як ми відновлюватимемо енергетичні об’єкти, особливо гідроелектростанції… Звісно, йдеться про те, як ми відбудовуватимемо нашу інфраструктуру надалі з урахуванням уже екологічних вимог, вищої енергоефективності та багатьох інших речей. Відновлення екології — це процес досить тривалий… І це процес, у якому ми маємо дуже активно співпрацювати з нашими партнерами”, — пояснив Ігор Бураковський.
Читайте також: Фінансова підтримка та освоєння заморожених активів РФ: як партнери Києва планують допомагати відновлювати Україну (ВІДЕО)