Рік тому російські військові висадили в повітря греблю Каховської гідроелектростанції (ГЕС). У прифронтовому Херсоні велика вода зносила все на своєму шляху. За лічені години вода піднялася до рівня семи метрів, руйнувала житлові будинки та з ними людські долі. Внаслідок катастрофи загинули десятки людей та тисячі тварин. І це лише на підконтрольній Україні правобережній частині регіону. Наслідки екоциду ліквідують досі. Як виглядає Херсонська область зараз, розповів телеканал FREEДОМ.
Рівно рік тому деякими вулицями можна було пересуватися тільки човном. Рівень води досягав дахів. Сліди підтоплення досі помітні на стінах напівзруйнованих будинків. З першого дня трагедії рятувальники, військові, волонтери та звичайні місцеві жителі евакуювали людей та тварин. Усе це супроводжувалося канонадою російської артилерії.
Підрив греблі Каховської ГЕС називають чи не найбільшою техногенною катастрофою за останні десятиліття. Масштаби цього екоциду оцінюють досі. 6 червня минулого року вода за лічені години поглинула прибережну частину звільненого від російських окупантів Херсона.
З першого дня катастрофи Олег Дегусаров разом з іншими волонтерами рятував людей та тварин із зони підтоплення.
“Там, де ми ходили пішки, наступного дня плавали човнами у двори, з яких ми діставали собак, котів, людей. Була одна сім’я, яка не встигла залишити будинок до підняття води. Потрібно було діяти в режимі потопу, тобто ухвалювати рішення у цьому всьому потоці, — згадує волонтер.
Під час однієї з евакуацій на воді волонтери потрапили під обстріл. Дідусь, якого рятували із затопленої квартири, отримав поранення в голову. На щастя, усі залишилися живими. Але вогонь російських окупантів не замовкав.
“Просто до будинку влітає снаряд. І купа людей, купа цивільних, бабусі, дідусі… Щиро кажучи, ти на це все дивишся як на якийсь фільм. Потоп, вибухи… Бракувало лише якихось, я не знаю, інопланетян”, — каже Олег Дегусаров.
Рік тому десятки херсонців, стоячи біля спуску до набережної, спостерігали, як течією по Дніпру забирало вирвані дерева, чиїсь меблі та навіть будинки. Через вісім місяців російської окупації та пів року життя на передовій у реальність того, що відбувається, мало хто вірив. Подальші наслідки зовсім не усвідомлювали.
Житлові квартали після великої води виглядають як прикраси фільму-катастрофи. Але це реальність, створена руками російських окупантів. Будинки глиняної споруди знищено повністю. Цегляні стіни вистояли. Їхні жителі раптово втратили абсолютно все. Постраждали не лише прибережні райони Херсона, але й села.
Садове — село на березі двох річок Дніпра та Інгульця. Після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС десятки будинків опинилися повністю під водою. У прибережних районах її рівень сягав семи метрів.
“Вода була повністю під стелю. Нічого не вціліло. Адже ми техніку ніяку не вивозили, вона вся затонула повністю. Холодильник, мікрохвильова піч, електропіч. Дитячі фото… Здається, не фото затопило, а все життя”, — нарікає мешканка Садового Наталія Пелюшенко.
Рік тому FREEДОМ побував у Наталії, як тільки відійшла вода. За цей час тут мало що змінилося. До руйнувань додався дах — у січні у нього влучив російський снаряд. Відновлювати будинок зараз небезпечно, бо в небі постійно кружляють ворожі дрони.
“Ми чекаємо. Головне, щоб ми розуміли, що тут не буде голосно, тут буде безпечніше, щоб сюди повернутися відновлювати. Це батьківська хата, це таке місце сили. І ми обов’язково сюди повернемося, але нам потрібен час та розуміння, що тут буде справді безпечно. Бо сьогодні тут дуже небезпечно, страшно. Тим більше біля води, — пояснила своє рішення Пелюшенко.
У самому Херсоні деякі мешканці відновлюють житло на свій страх та ризик. Сім’я Ковальових — одна з них. Цілий рік пенсіонери своїми руками прибирали завали. Вивозили все, що знищила вода. Самі поміняли проводку та відновили стіни. Багато в чому допомогли волонтери.
“Для того, щоб далі жити, потрібно працювати. Ось ми працюємо. Сподіваємось на краще. Так людина влаштована. Головне, що нас не покинули одних, інакше якби цієї допомоги не було, то не було б коштів де взяти на ці матеріали. Всі ці матеріали — це гроші. З Одеси приїжджали, допомагали, зі Львова люди були”, — розповів мешканець Херсона Віктор Ковальов.
Небайдужі до біди Херсона українці допомогли відновити навіть знищений водою садок.
“Це я восени досадила. Мені подарувала жінка із Краматорська. Я виставила пост у соціальній мережі, що в мене все потонуло. Мене люди знали на Facebook із моїми квітами, у мене дуже багато було квітів”, — показує свій сад Наталія Ковальова.
Херсонці вже півтора року мешкають під постійними обстрілами російської армії. Пережили підтоплення після знищення греблі Каховської ГЕС, але кажуть, що це не так страшно порівняно з довгими місяцями окупації. Херсон живе, поступово відновлюється і чекає на повернення лівого берега.
Читайте також: “Каховська пустеля”: наслідки підриву Каховської ГЕС та нові загрози в оцінці експертів
Нагадаємо, у річницю катастрофи президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія має повною мірою відповісти за підрив Каховської гідроелектростанції.