Обстановка на Запорізькій АЕС залишається тривожною, там порушено всі основоположні принципи, так звані сім стовпів ядерної безпеки, розроблені Міжнародним агентством з ядерної енергії (МАГАТЕ). Про це заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, інформує FREEДОМ.
“З квітня всі 6 реакторних блоків перебувають у режимі холодної зупинки. Це було рекомендовано Агентством протягом деякого часу, оскільки підвищує загальну безпеку об’єкта. Місія МАГАТЕ з підтримки та сприяння Запоріжжю (ISAMZ) не отримує доступу до деяких ділянок, які мають значення для ядерної безпеки та фізичної безпеки Запорізької АЕС”, — заявив Гроссі під час виступу перед керуючою Радою МАГАТЕ.
З моменту окупації Росією Запорізька АЕС перетворилася з виробника електроенергії на споживача. Нині атомна станція перебуває на межі блекауту, адже відключилася зовнішня повітряна лінія “Дніпровська”, що з’єднує тимчасово окуповану ЗАЕС з Об’єднаною енергосистемою України. Працює лише одна лінія живлення, повідомили в “Енергоатомі”. Повністю відключити Запорізьку атомну електростанцію не можна, поки в реакторі перебуває ядерне паливо.
“Поки в активній зоні реактора перебуває паливо, необхідно здійснювати відведення зайвого тепла, і для цього мають працювати головні циркуляційні насоси. Насоси працюють від української електроенергії. Тому відключити атомну електростанцію від Об’єднаної енергосистеми України — це технічно неправильно. Це підвищення ризиків ядерної та радіаційної небезпеки, яка може призвести до непроєктних або запроєктних подій на самій атомній електростанції”, — сказав ексголова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков.
За час окупації Запорізька АЕС уже пережила вісім повних блекаутів й один частковий — із запуском аварійних дизель-генераторів та систем безпеки. Їхня відмова загрожує розвитком ядерної та радіаційної аварії. Системи пожежогасіння залежать від електропостачання, при відключенні якого підвищуються ризики виникнення позаштатних або аварійних ситуацій.
“На Запорізькій АЕС є й сховище радіоактивних відходів, й сухе сховище відпрацьованого ядерного палива. Системи пожежогасіння заведені від електроенергії. Тому взяти та просто відключити атомну електростанцію від електрики та енергосистеми — це підвищити ризики непроєктних та запроєктних подій на самій атомній електростанції”, — зазначив Плачков.
Наразі росіяни використовують захоплену атомну електростанцію як військову базу. Як повідомляє український Центр національного спротиву, в окупованому Енергодарі на Запорізькій АЕС перебувають чеченські підрозділи Росгвардії “Ахмат”, вони облаштували собі там базу.
“В одному з приміщень чеченці навіть створили тир. Присутність бойовиків та їхньої техніки на станції окупанти пояснюють начебто охороною об’єкта, але насправді техніка та бойовики залучені до патрулювання міста та до репресій проти українців”, — повідомляє Центр національного спротиву.
ЗАЕС — це найбільша атомна електростанція в Європі. Російські війська захопили її в березні 2022 року. Тоді співробітників піддавали допитам та тортурам, відомо й про загиблих. У квітні цього року ЗАЕС атакували російські безпілотники, після чого на засіданні Радбезу ООН представники ЄС, США та України поклали відповідальність за інциденти на Запорізькій атомній електростанції на Росію.
Читайте також: Усі дії Росії на ЗАЕС — це пряме порушення встановлених МАГАТЕ норм безпеки, — експерт
Нагадаємо, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що Росія хоче перезапустити Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) і це дуже небезпечно в нинішніх умовах.