Щоб ефективно протидіяти гібридним атакам Росії, держави-члени НАТО можуть задіяти 4-ту статтю статуту Альянсу. Таку думку озвучив в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 5 червня, голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.
“Я думаю, що потрібно починати з четвертої статті, зібрати Північноатлантичну раду — головний орган у НАТО, який об’єднує представників усіх країн. Ось саме четверта стаття — це питання координації, ознайомлення, ухвалення рішення. Особливо у випадку, коли немає прямої конфронтації, не йдуть танкові колони, не летять літаки і не почалася така велика війна, а зафіксовані незначні інциденти. Але якщо країни-учасниці блоку бачать, що це загрожує їхній безпеці, та ж Естонія, інші балтійські країни, можуть ініціювати засідання Північноатлантичної ради для того, щоб ознайомити всіх з усіма цими процесами, надати інформацію та аналітику про те, що відбувається”, — сказав Джердж.
У такому разі Альянс за підсумками засідання має ухвалити якесь чітке, недвозначне рішення, виконання якого ліквідувало б загрози з боку РФ, вважає експерт.
Він нагадав, що п’ята стаття Статуту НАТО — це захист від військового нападу.
“Очевидно, що Росія розуміє: таким тупим нападом, таким безпосередньо військовим способом, як це відбувається в Україні, у них зробити нічого не вийде. Тому вони працюють дуже тонко — впливають на західних політиків, на настрої в суспільстві, продукуючи ті чи інші фейки, або підтримуючи різні сторони. Причому Росія може фінансувати і одну сторону, і іншу, щоб вони якомога більше сварилися між собою. Таким чином, суспільство дивиться і бачить, що просто якась трагедія відбувається. Нічого не було, і раптом — така істерія навколо будь-яких питань, найрізноманітніших”, — сказав Джердж.
Західним аналітикам, розвідувальним службам варто працювати більш тонко, впевнений експерт. А також — додавати медійний компонент, надавати всім випадкам розголосу для того, щоб протидіяти російській пропаганді, яка дедалі більше накриває Європу.
Читайте також: РФ веде інформаційну війну по всьому світу — необхідний новий підхід у протистоянні, — Джердж
Як повідомлялося раніше, західні країни розробляють можливі контрзаходи у відповідь на зростаючу російську кампанію диверсій у Європі.