Китай грає у свою власну гру: Росія йому не союзник, а скоріше партнер по коаліції, спрямованій на ослаблення сили і впливу Заходу в світі. Таку думку сьогодні, 4 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доцент кафедри міжнародних відносин Національного університету “Києво-Могилянська академія” (НаУКМА), експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
“Китай є країною, яка орієнтована на власні інтереси… Ось цей кейс із підписанням угоди щодо “Сили Сибіру-2″ ще раз підтверджує, що Китай грає у свою власну гру. Росія йому не союзник, а, найімовірніше, партнер по якійсь коаліції, спрямованій на те, щоб послабити силу впливу та можливості західних країн на планеті Земля. І коли інтереси цих двох країн збігаються між собою, зовні ми бачимо якусь симфонію в їхній поведінці, якісь узгоджені дії”, — сказав він.
Експерт зазначив, що дуже часто позиції та думки РФ та Китаю не збігаються, особливо часто це стосується бізнес-інтересів.
“Китай дуже прагматично підходить до Росії й ніколи не втрачає можливості додатково заробити певні гроші, фінанси або ресурси й зміцнити свій вплив. Росіяни теж чітко розуміють, у чому полягає інтерес Китаю, й вони не поспішають допускати Китай до якихось своїх стратегічних об’єктів. Китайські інвестиції в Росію дуже обмежені, вони на низькому рівні, вони скоріше мають якийсь ситуативний, символічний характер тощо”, — сказав Єфремов.
За його словами, взаємини КНР та РФ обертаються навколо торгівлі та якоїсь кооперації дипломатичного характеру проти західних країн — не більше того.
“Немає ніяких ні інвестицій, ні спроб підписати більш поглиблену угоду про інтеграцію. Ба більше, обидві країни пропонують свої власні інтеграційні проєкти для сусідніх країн. І, по суті, в деяких регіонах, наприклад, у Центральній Азії, ці інтеграційні проєкти конкурують між собою. Тому ще раз й ще раз — розглядати Китай та Росію як союзників абсолютно не варто”, — наголосив Єфремов.
Він вважає, що відносини Росії та Китаю — це певна коаліція, яка дає можливість країнам домовлятися з якихось питань, а з інших питань вони залишаються конкурентами та не можуть дійти порозуміння.
На думку Єфремова, торговельні інтереси й інвестиції — це моменти, щодо яких РФ та КНР складно домовитися, і це може використовувати Захід.
“Захід натиснув на Китай за допомогою санкційних інструментів й пригрозив обмежити доступ китайським банкам до міжнародних розрахунків у доларах. І це вже подіяло. Китайські банки та фінансові організації почали скорочувати угоди, які спрямовані на обслуговування російських клієнтів, погіршувати їхні платіжні можливості, вимагати додаткові гарантії, додаткові підтвердження тощо. І Путін змушений приїжджати після цього до Сі Цзіньпіна та просити про те, щоб якісь новації було запроваджено в банківську систему, що б дало змогу Росії використовувати китайські фінансові організації для оплати цього “сірого імпорту” всіх необхідних для Росії товарів та послуг”, — сказав експерт.
Читайте також: У Китаї побоюються можливих санкцій через співпрацю з Росією — деталі від експерта
Нагадаємо, 2022 року, після початку повномасштабної війни Росії проти України, Сі Цзіньпін відмовив Володимиру Путіну в прямих поставках озброєння, пише The Washington Post. Причиною, за інформацією джерел видання, став дзвінок президента США. У телефонній розмові Джо Байден попередив Пекін про наслідки допомоги агресору.
Незважаючи на це, за даними Вашингтона, у 2023 році близько 90% імпорту мікроелектроніки в Росію припадало на Китай.