Росія продовжує спроби зірвати Глобальний саміт миру, заявив президент України Володимир Зеленський напередодні на пресконференції у Сінгапурі. Кремль шантажує країни блокадою хімічної та аграрної продукції та демпінгом цін на електроенергію. Пекін підтримав позицію Москви. У КНР запропонували вже другий альтернативний “мирний план”, повідомляє FREEДОМ.
У листопаді 2022 року президент України Володимир Зеленський оприлюднив українську формулу миру — план Києва щодо завершення війни. Він включає 10 пунктів: радіаційна, ядерна, продовольча та енергетична безпека, звільнення всіх полонених та депортованих, відновлення територіальної цілісності України, виведення з території країни військ РФ, припинення бойових дій, відновлення справедливості, протидія екоциду, недопущення ескалації та фіксація закінчення війни.
Кульмінацією роботи над формулою миру та серйозним кроком до її реалізації має стати Глобальний саміт у Швейцарії.
“Світ має бути міцним, тиснути політично на Росію. По-іншому зупинити Путіна неможливо, лише дипломатична ізоляція, сильна українська армія, ну, і розібратися всім країнам світу до кінця: не балансувати між Україною та Росією, а захищати справедливість та міжнародне право”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Готовність взяти участь у саміті миру підтвердили 106 країн, повідомив український президент. Водночас Росія, яку на саміт не покликали, розгорнула кампанію з дезінформації, покликану саботувати захід.
Підтримав Москву й Пекін. Глава КНР Сі Цзіньпін на саміт миру не приїде, хоча Україна неодноразово наголошувала на зацікавленості в участі Китаю. Але у КНР заявили, що саміт не відповідає їхнім вимогам. Пекін наполягав, щоб у конференції на рівних взяла участь Москва.
“Китай проявив себе як стратегічний партнер не України, а стратегічний партнер Росії. Вигода Китаю полягає в тому, що він не зацікавлений у тому, щоб Росія програла війну. Все-таки для Китаю відповідно до декларації, яка була підписана буквально напередодні повномасштабного російського вторгнення в Україну, <…> між Китаєм і Росією існують стратегічні партнерські відносини, як там сказано “без обмежень”, — прокоментував голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Пекін стверджує, що по-своєму просуватиме мирні переговори. 23 травня під час зустрічі у Пекіні глава МЗС Китаю Ван Ї та головний радник президента Бразилії Селсо Аморім погодили план так званого врегулювання “української кризи”. Саме так у Китаї називають війну Росії проти України. У лютому 2023-го Пекін вже презентував власний “мирний план”. Він складався із 12 пунктів. У жодному з них немає жодного слова засудження Москви за агресію проти України та окупацію українських територій. Немає в ньому і жодної конкретики. Тепер пунктів стало вдвічі менше, але суть від цього не змінилася.
Ані Китай, ані Бразилія, ані якась інша країна не можуть диктувати Україні, як має закінчитися війна, упевнений Володимир Зеленський.
“Я бажаю всім країнам світу, щоб ні в кого не було втрат, ні в кого не було масових могил, масових жертв. Але ж це українці загинули. Це росіяни ґвалтували наших людей, наших жінок, вкрали десятки тисяч наших дітей. Ніхто не має права розповідати нам, як має закінчитися ця війна. Вона має закінчитися за законом, міжнародним правом, справедливістю. І це обов’язково”, — заявив президент України.
На першому саміті миру лідери держав обговорять три з 10 пунктів української формули миру: ядерну та продовольчу безпеку, звільнення військовополонених та незаконно депортованих Росією українських дітей.
Читайте також: Глобальне лідерство та економічна вигода: Рейтерович назвав головні цілі “мирного плану” Китаю
Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна виключає будь-які альтернативні “мирні саміти”, зокрема й той, який запропонував Китай.
Читайте також: Навколо Глобального саміту миру йде дуже жорстка закрита дипломатична війна: роль Китаю оцінив Фесенко