Сполучені Штати Америки та Китай обговорюють дипломатичні шляхи налагодження відносин. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт-міжнародник Євген Добряк.
“Є кілька аспектів. По-перше, йде аспект дипломатичного контакту, який був у Вашингтоні. Це була зустріч заступника міністра закордонних справ Китаю Ма Чжаосюя із заступником держсекретаря Сполучених Штатів Куртом Кемпбеллом. І зустріч була з радником з національної безпеки Джейком Салліваном, де обговорювався дипломатичний контекст питань, які з цим пов’язані. І тут були п’ять основних питань. Це питання Тайванської протоки, Тайваню, це питання проблеми Південнокитайського моря, це питання торговельно-економічного співробітництва Китаю та США, це питання України й питання палестино-ізраїльського конфлікту”, — сказав він.
Експерт повідомив також, що паралельно в Сінгапурі на безпековій конференції “Діалог Шангрі-Ла” відбулася досить серйозна зустріч між міністром оборони КНР Дун Цзюнем та главою Пентагону Ллойдом Остіном, на якій обговорювали ті самі п’ять питань.
“Але тут обговорювали вже не дипломатичний контент й не дипломатичну ситуацію, а відновлення військових контактів, про які було домовлено внаслідок переговорів у Сан-Франциско між Сі Цзіньпіном і Джо Байденом. Дійсно, питання дуже серйозне, й питання досить перебуває на піку… Якщо брати найболючіше питання Тайваню, то китайська сторона говорить про те, що найголовніша “червона лінія” — це лінія не перетину. Тобто ця лінія про оголошення Тайванем незалежності та свого суверенітету, тому що переміг на виборах на Тайвані представник Прогресивної демократичної партії, зеленої коаліції, Лай Цінде. Чому почалося загострення ситуації в Тайванській протоці? Його фактично інавгураційна промова була такою нібито можливою підготовкою ситуації з оголошенням суверенітету й незалежності в майбутньому”, — сказав Добряк.
Експерт наголосив, що в Китаї вже відкрито говорять, що оголошення Тайванем незалежності та суверенітету призведе до війни. Зі свого боку США закликають до стриманості.
“Є закон у США про статус Тайваню, де справді підтримується Сполученими Штатами система “один Китай — дві системи”, тобто фактично підтримується позиція Китаю з приводу можливого в майбутньому якогось мирного возз’єднання Тайваню, але тільки внаслідок якихось демократичних питань тощо. Природно, у цьому аспекті це питання найскладніше… Наскільки я розумію, в адміністрації Байдена і на сьогодні справді стримують керівництво Тайваню від ухвалення такого рішення, розуміючи, що це призведе до глобальної масштабної війни не тільки в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, але ця війна буде впливати взагалі на весь глобальний світ”, — сказав Добряк.
Експерт-міжнародник наголосив, що він не згоден із прогнозом, що війна за Тайвань може розпочатися у 2026-2027 році.
“Дійсно, оголошення суверенітету та незалежності може почати війну завтра. І про це я вже дивлюся за офіційними заявами військових Китаю. Тобто тут треба вести тонкішу дипломатію з Тайванем, стримуючи їх від ухвалення цього рішення. Тому що зрозуміло, 95% населення Тайваню не хоче об’єднання з континентальним Китаєм… Природно, що Тайвань — це демократичне постіндустріальне суспільство, де 80% виробництва мікрочипів 5-6 покоління й так далі. Це 19-та економіка світу, це четвертий азійський тигр. Вони не хочуть будь-яких змін із приєднанням до континентального Китаю, який може порушити дуже багато їхніх способів життя, а це 23 мільйони населення на острові”, — сказав Добряк.
Ще одним серйозним питанням він назвав ситуацію з Південнокитайським морем, де Китай себе позиціонує як головний гравець, який впливає на всі процеси.
“Китай дуже серйозно критикує Філіппіни за їхню позицію, Індонезію та інші держави, які також претендують на свою частину економічного суверенітету в Південнокитайському морі. Південнокитайське море — це найбільша світова логістична артерія, яка пов’язує Азію та інші регіони тощо. Тобто тут теж питання дуже серйозне. Але тут Китай лукавить у тому, що він, використовуючи намивні острови, Женьайський риф тощо, провокує ситуацію, яка досить серйозно порушує суверенітет інших гравців у цьому регіоні”, — сказав експерт.
На його думку, є певні моменти, які можуть згладити цю ситуацію, можна знайти певний паритет.
Добряк зазначив, що важливим питанням є й торгово-економічні відносини між США та Китаєм, адже існує досить серйозна конкуренція китайських товарів, субсидованих урядом, — насамперед ідеться про електрокари та акумуляторні батареї.
“Вводяться певні торговельні обмеження, мита. Тут Китай відбиває, що це їхнє суверенне право тощо. Ну, відповідно, Сполучені Штати та європейські держави говорять про те, що це субсидована продукція, вона знижує рівень конкуренції європейських й американських виробників. Але знову-таки, це процес переговорний”, — сказав він.
Експерт-міжнародник складнішим питанням назвав допомогу Китаю Російській Федерації в плані продажу товарів подвійного призначення, які підтримують військово-промисловий комплекс Росії на плаву. КНР попередили: якщо така співпраця не припиниться, то будуть певні санкції для фінансово-банківського сектору.
Добряк також зауважив, що Китай активізувався в питанні палестино-ізраїльського конфлікту, перетягує на свій бік представників арабського світу та намагається витіснити Сполучені Штати з регіону.
“Але я думаю, це навряд чи вийде, тому що у Сполучених Штатів глобальна стратегічна концепція в цьому регіоні. І ця угода між Саудівською Аравією, США та Ізраїлем, яка має бути в майбутньому підписана після закінчення війни в Газі, буде відігравати величезну роль для стабільності й безпеки в регіоні, де фактично Сполучені Штати будуть забезпечувати безпеку в плані й своєї присутності. Мається на увазі, що питання, яке пов’язане з ширшою коаліційною присутністю США в регіоні й ширшою кількістю арабських держав. Тобто тут такий порядок денний дуже складний”, — сказав він.
Читайте також: Якщо Захід продемонструє слабкість, конфлікт між Тайванем і Китаєм стає реалістичним, — Полегкий
Раніше керівник секції Азійсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Юрій Пойта заявив, що військова операція навколо Тайваню або будь-яка криза на острові може істотно підірвати світову економіку.