Системи протиповітряної оборони, літаки, фінансова допомога, взаємна зацікавленість у розвитку спільного військово-промислового комплексу, а також підтримка європейської та євроатлантичної інтеграції України — такий акцент зроблено у двосторонніх угодах, які підписала Україна з країнами Північної Європи: Норвегією, Швецією, Ісландією. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
Він нагадав, що країни Північної Європи — надійні партнери, які “дуже серйозно і предметно допомагають” Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ.
“Швеція та Норвегія — передусім, як такі стовпи цього об’єднання північних країн, до речі, як і Фінляндія і Голландія. Нам дуже важливо, що вони володіють сучасними системами ППО та ПРО, тими ж NASAMS, які передавались раніше від Данії та Норвегії, так і в рамках цих довгострокових домовленостей також будуть передаватися надалі, в тому числі й інші сучасні системи ППО та ПРО”, — коментує Буряченко.
Особливо він наголосив на допомозі з літаками F-16, які стоять на озброєнні як Швеції, так і Норвегії, зазначивши, що в договорах це питання конкретизовано.
“Сторони ще раз додатково підтвердили свій намір найближчим часом нам передати ці винищувачі. Важко зараз сказати, скільки їх буде. Але з огляду на те, що у Швеції та Норвегії таких винищувачів досить багато, і вони вже подали заявки до Сполучених Штатів на отримання F-35 (літаків наступного покоління), то ми можемо розраховувати на те, що досить багато вони зможуть передати на запит України”, — зауважив гість ефіру.
Буряченко також наголосив на важливості фінансової підтримки та спільного розвитку ВПК, у чому є взаємний інтерес.
“Досить велику зацікавленість як Швеція, так і Норвегія з цього питання виявили… Для всіх очевидно: те озброєння, яке вироблятиметься в Україні та “обкатуватиметься”, якщо так можна сказати, на військових діях, це автоматично збільшує цінник такого озброєння. З економічного погляду, з погляду безпеки це, звичайно ж, вигідно для нас, а з погляду доходів — вигідно для інвестора”, — наголосив голова “Міжнародної асоціації малих міст”.
Як нагадав Олексій Буряченко, Україна підписала договори про безпеку з 15 країнами. У цих угодах, зокрема, підтримується інтеграція України до ЄС та НАТО.
Читайте також: “Підтримка не припиниться”: Україна підписала безпекові угоди зі Швецією, Норвегією та Ісландією (ВІДЕО)