Росія перестає бути безпечним місцем. Союзники України один за одним дозволяють Україні для свого захисту наносити удари по РФ західним озброєнням.
Уже висловилися “за” такі країни, як Франція, Великобританія, Данія, Чехія, Нідерланди, Канада, Фінляндія, Швеція, Польща, країни Балтії і навіть Німеччина та США.
Союзники Києва знімають обмеження
Російська армія змогла зайти в Харківську область через те, що Київ не міг бити по території Росії західним озброєнням. Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю The New York Times. З тієї ж причини російська армія продовжує терористичні атаки на цивільні об’єкти в Україні. Щодня під ударами Харків: 25 травня російські авіабомби влучили в гіпермаркет.
“Ви бачили будівельний гіпермаркет — просто вбили людей, дітей. На шматки розірвані люди. Ти не можеш їм відповісти нічим, навіть ти вже бачиш точки, навіть від розвідок отримуєш карти, супутникові знімки. Ти бачиш, де вони стоять, але не можеш їм відповісти. Мені здається, це несправедливо”, — заявив Зеленський.
Союзники Києва розуміють наслідки своїх заборон для України. Зрештою, у травні 2024 року Велика Британія заявила, що дозволяє ЗСУ завдавати ударів по території країни-агресора британською зброєю. Позицію Лондона підтримали країни Балтії, Фінляндія, Швеція, Чехія, Нідерланди, Данія, Норвегія, Польща і Франція. Тепер до цього списку приєдналися США і Німеччина.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі підтримала удари по Росії, зазначивши, що такої заборони з боку Канади взагалі не було.
“Росія не має “червоних ліній”. І тому ми повинні допомагати Україні і показати, що ми на її боці. У Канади немає жодних умов для постачання зброї в Україну, і тому ми продовжуватимемо працювати зі ЗСУ”, — заявила вона.
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявив, що Україна має право використовувати шведське озброєння для ураження цілей на території країни-агресора. Удари по військових об’єктах у РФ є частиною права України на самооборону, упевнений і прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала.
“Як країна, що зазнала нападу, Україна, безумовно, має повне право використовувати всі засоби захисту”, — цитує главу уряду Чехії інформаційне агентство DPA.
Позицію щодо ударів ЗСУ по Росії міністри оборони країн Євросоюзу узгоджували 28 травня в Брюсселі. На зустрічі був присутній і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він одним із перших закликав союзників України зняти обмеження на використання західної зброї.
“Українцям буде дуже важко і складно захищатися, якщо вони не зможуть вразити військові цілі по той бік кордону. Це можуть бути ракетні установки. Це може бути артилерія, це можуть бути аеродроми, які використовуються для нападу на Україну. І якщо Київ не зможе вражати цілі, то, звісно, йому буде набагато складніше захищатися… Деякі союзники не запроваджували обмежень на зброю, яку вони постачають. Я вважаю, що настав час розглянути ці питання у світлі розвитку війни, яка тепер фактично відбувається вздовж кордонів”, — сказав Столтенберг.
Президент США Джо Байден дав Україні дозвіл використовувати американську зброю для ударів по Росії. Про це заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на пресконференції 31 травня. Він уточнив, що запит стосувався бажання Києва завдавати ударів по російських силах, які зосереджуються на російському боці кордону й атакують Україну.
“Останніми тижнями Україна просила нас про авторизацію застосування зброї, яку ми надаємо, щоб використовувати її проти російської агресії, включно з російськими силами, які чинять заворушення на російському боці кордону та атакують Україну. Це одразу пішло до президента. І він погодив використання зброї для цієї мети”, — повідомив Блінкен.
Днями і Німеччина схвалила удари німецькою зброєю по РФ. Як пише Spiegel, про це заявив спікер уряду Німеччини Штеффен ХебеШтрайт. Видання повідомляє, що нещодавня атака Росії в Харківській області спонукала німецький уряд послабити обмеження щодо застосування Україною німецького озброєння.
“Україна може використовувати зброю, зокрема й надану Німеччиною, для звільнення української території відповідно до міжнародного права. Ми переконані, що Україна має право захищатися від цих атак”, — зазначив Штеффен ХебеШтрайт.
Італія та Бельгія поки що виступають проти зняття заборони на використання західного озброєння. Там побоюються можливої ескалації з боку Москви.
Зняття таких обмежень буде однією з центральних тем на саміті НАТО, який відбудеться 9-11 липня у Вашингтоні.
Читайте також: “Зелене світло” ударам західною зброєю по РФ і яких “переговорів” жадає Путін: аналіз ключових подій тижня з Єгором Скориною
Думка глядачів FREEДОМ
“Удари по військових об’єктах всередині Росії: куди полетять перші ракети?” — таке запитання поставив телеканал FREEДOM своїм глядачам.
Серед відповідей, що надійшли:
- “По-моєму, спочатку потрібно подбати про безпеку Харкова, і якомога швидше створити санітарну зону на Росії — за 150 км від Харкова. А краще 200-300 км подалі від диктаторів-вбивць”;
- “На Москву відразу треба” — “Це мало допоможе, адже кремлівський павук з бункера не виповзає. Хоча, хтозна….”;
- “У Кремль і бункер Путіна”, “По Рубльовці”, “У Москву і по Пітеру”;
- “Головне, щоб Червона площа горіла, а то давно не горіла після Наполеона”;
- “Одну ракету спеціально припасіть для мавзолею з терористом Леніним, і ще на Кремль”;
- “Рабсеяни, мандруйте за Уральський хребет!”;
- “По Алтаю!!! Де дехто ховається”, “По бункерах бомбити”;
- “По бункерах, де ховається плюгавий z-дід пора вдарити. Не побоюючись нічого і ні на кого не озираючись! Україна — вперед! А також треба бити по алкозаводах — без алкоголю росіяни не зможуть жити, у них вся армія і тил вічно п’яні. І, гадаю, давно пора бити по z-Останкіно і всіх інших телецентрах — адже вони завдають шкоди не менше, ніж рашистські вояки на фронті. І саме під дією їхньої отруйної z-пропаганди рашисти так завзято лізуть в Україну”;
- “Перший удар — по z-Останкіно, а потім по всіх інших бункерах і Геленджику”;
- “Найімовірніше, прикордонна логістика орків, далі — оборонка на кшталт Єлабуги, Пензи, Челябінська, Єкатеринбурга, Кургану та Нижнього Тагілу. Після вдалих прильотів по цих цілях військове виробництво рашки скисне значно”;
- “Удари мають бути по складах боєкомплектів, аеропортах Росії, залізницях, по штабах ухвалення рішення, по військових базах, НПЗ, портах…”;
- “Я розумію, що перші ракети не полетять на Москву. І дуже шкода. Але є й інші великі міста на болотах. Пропоную розбомбити енергетичні структури там”;
- “Навіщо ж про це говорити відкрито? Нехай буде сюрпризом”.
Удари по РФ в оцінці експертів
Також своєю думкою про зняття обмеження союзниками і першими цілями для західних ракет в ефірі телеканалу FREEДOM поділилися експерти:
- Олексій Гетьман, військовий аналітик;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
- Валерій Боровик, командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел”;
- Олег Шамшур, заступник міністра закордонних справ України (2004-2005 рр.), посол України в США (2006-2010 рр.), посол України у Франції (2014-2020 рр.);
- Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.
ДМИТРО СНЕГИРЬОВ: Можливість наносити удари вглиб РФ на відстань 60-70 км не вирішує головної проблеми
— Ми можемо вітати рішення союзників, що нарешті ми отримали можливість наносити удари вглиб території Російської Федерації на відстань 60-70 км.
Але в чому проблема. Основні удари по мирній інфраструктурі Харкова наносяться з використанням зенітних ракетних комплексів С-300. Їхня дальність ураження — 250 км. А нам дали дозвіл бити ракетними системами HIMARS (“Хаймарс”) із тактико-технічними характеристиками в 75 км.
Звісно, дозвіл на удари на 60-70 км углиб Росії — це теж добре, оскільки під ударами будуть польові склади з боєкомплектами, пункти тимчасової дислокації особового складу окупаційних військ. Але не знімається основне питання — ми не дістанемо до аеродромів. А це означає, що військово-космічні сили РФ зможуть і далі фактично безперешкодно завдавати ударів по мирній інфраструктурі Харкова з відстані, що не дає змоги діставати українським системам ППО. Плюс РФ продовжить свій терор із використанням ракет С-300.
Що може якісно змінити ситуацію? Це якраз нанесення ударів по пускових установках на території РФ, а не збивання ракет.
Помилка країн Заходу в тому, що вони намагаються збільшити нам кількість систем ППО, але збивати кожну ракету — це фінансово затратно. У той час як у російських окупантів — близько 2,5 тисячі пускових установок ракет С-300, тобто дуже велика кількість.
Для розуміння, всі країни НАТО наразі можуть виробляти всього близько 1000 ракет до систем Patriot (“Петріот”) на рік. Тобто вже йде дисбаланс із російськими ракетними установками. Плюс вартість ракет “Петріот” досить висока у співвідношенні навіть з ракетами ATACMS (“Атакмс”), якими б ми мали можливість вражати пускові установки С-300 або військові аеродроми в глибині Російської Федерації.
ВАЛЕРІЙ БОРОВИК: Ми дуже детально обираємо цілі на території РФ
— Я вважаю, що будь-яка нецивільна ціль на території супротивника є законною, якщо вона використовується у військовій машині — вона має бути уражена. А якщо система ППО противника так працює, що уламки летять по різних цивільних цілях, то це вже їхня проблема. Як у принципі, і наша проблема, коли ми збиваємо їхні ракети.
У нас дуже детально вибирають цілі для атаки на території Російської Федерації. Я просто брав участь у цьому. Не буду говорити, де ми вибирали ціль. Але ми дуже детально дивилися, щоб воно не залетіло в Білорусь. Щоб поруч із ціллю не було шкіл, дитячих садочків, лікувальних закладів, автобусних зупинок і так далі. Тобто на рівні ухвалення рішень усе дуже серйозно продумується.
Усі цілі, які ми обираємо, — законні, тому що вони завдають шкоди агресору і підривають його бойову міць.
Після американців і німці дали негласний дозвіл, щоб можна було бити західними ракетами хоча б на території Бєлгородської області та інших областей РФ, які беруть участь у нанесенні ударів по Харківському напрямку.
Але також ми не забуваємо про військові об’єкти на окупованих територіях, у тому ж Криму.
Усі такі об’єкти, незалежно від того, де вони знаходяться — на території окупованого Криму чи інших захоплених окупантами районів України, або ж на території Росії — є законними цілями.
ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Крім дозволу нам потрібна і сама далекобійна зброя
— Що стосується цілей, які треба знищувати. Коли дискутують, можна чи не можна атакувати територію РФ, складається враження, що ми збираємося нападати на Росію, обстрілювати їхні мирні населені пункти, кудись просуватися і щось захоплювати. Ми ж говоримо про те, що прописано в правилах і традиціях ведення війни, що прописано в міжнародних документах.
У Статуті ООН ідеться, що країна, на яку нападають, має право атакувати військові об’єкти, особливо ті об’єкти, з яких ведуть обстріл її території, — будь-яким озброєнням, звісно, окрім забороненого хімічного та ядерного озброєння. І це не є порушенням міжнародних законів.
Тому обмеження, які на нас накладали наші партнери, щонайменше, викликають подив. Чому ми не можемо атакувати той самий російський аеродром, з якого піднімаються бомбардувальники й атакують Україну? Подивіться, що відбувається в Харкові, окупанти ж атакують цивільні об’єкти, гинуть мирні люди.
Але вже є суттєві кроки вперед щодо зняття обмежень. Зараз уже обговорюють, які об’єкти ми можемо атакувати, які не можемо. Але це все одно не дуже, скажімо так, приємно слухати, але це все-таки краще, ніж повна заборона. Гадаю, що ці об’єкти ми узгодимо з нашими партнерами.
Але крім дозволу нам потрібно і саме далекобійне озброєння. Ті ж німецькі ракети TAURUS (“Таурус”), на передачу яких поки що не наважується канцлер Шольц. Ми ж розуміємо, що це політична позиція. Спочатку рішення не передавати ракети обґрунтовувалося тим, що Німеччина буде солідарна зі США, якщо Штати передадуть нам умовно далекобійну зброю. Але не стали німці солідарними з американцями. Потім були розмови про те, що [українським військовим] треба вивчити німецьку для використання TAURUS. Тепер уже прямим текстом Шольц каже, що ми не хочемо стати учасником конфлікту, ми дуже боїмося, що нинішня війна переросте у війну між Росією і НАТО.
Але гадаю, що така позиція щодо ракет буде потроху змінюватися. Тут має активно працювати наша дипломатія. Мені здається, що факти того, що творять росіяни з нашими мирними містами, зможуть переконати Німеччину, що нам необхідна така зброя.
ІГОР ЧАЛЕНКО: Нейтралізація військових об’єктів агресора — повне право держави, яка обороняється
— Цілком очевидно, що новий напад Росії на Харківську область, запуск коригованих авіабомб (КАБ) по наших містах був би неможливим, якби ми мали можливість бити далекобійним західним озброєнням по військових об’єктах у РФ.
Хочу наголосити, що мова не йде про дозвіл бити по Росії, а виключно про можливість використовувати міжнародне право з точки зору самооборони держави, яка відчуває на собі агресію.
Нейтралізація військових об’єктів агресора, де б вони не знаходилися, — це повне право держави, яка обороняється. Це право нам дає і стаття 51 Статуту ООН, і Конвенція про закони та звичаї війни 1907 року.
Хочу наголосити, що Україна вже пройшла тест на адекватність використання сили щодо військових об’єктів РФ. Ми це підтвердили низкою успішних атак дронів, ми цим показуємо, які об’єкти ми вражаємо і з якою метою. І Захід побачив, що ми не збираємося відходити від цієї тактики. Але, на жаль, тільки нашими дронами не вирішити ті завдання, які стоять перед нами.
ОЛЕГ ШАМШУР: Росіяни вже не будуть перебувати в зоні комфорту
— Один з елементів нашої співпраці з партнерами — це обмін розвідувальною інформацією. І, мабуть, ми від наших партнерів отримуємо інформацію і про цілі, які становлять інтерес. Але які цілі вражати, визначатиме наше військове керівництво.
Перш за все, західні ракети або інші способи ураження будуть спрямовані на місця пуску ракет по Україні, на місця дислокації російських військ, на логістичні шляхи тощо. Саме ці цілі будуть пріоритетними.
Росія та її громадяни повинні розуміти, що поки вони ведуть війну, вони не перебуватимуть у зоні комфорту.
Не може зберігатися ситуація, за якої Україна уподібнюється якійсь боксерській груші, по якій Росія безкарно б’є і не отримує у відповідь ударів по своїй території. Мабуть, про це вже треба починати забувати. І хотілося б, щоб про це вже забули. І природно, це позначатиметься і на російському населенні. Я сподіваюся, що це змусить, принаймні, найбільш розсудливі частини замислитися, до чого привів Путін Росію і які на неї чекають перспективи.
[Країнам Заходу] треба поміняти парадигму — не боятися Путіна і путінської військової машини, а зробити так, щоб Путін і його камарилья боялися України та її партнерів. І кроки в цьому напрямку ми вже бачимо — йде отримана згода на використання західної зброї для ураження цілей на території Росії.
Це говорить про те, що зростає розуміння того, що немає альтернативи радикальній військовій поразці Росії. Це розуміння того, чим має закінчитися війна, які прийнятні умови закінчення війни для України і для її партнерів.
Війна має закінчитися такою ситуацією, коли Росія буде позбавлена можливості залякувати Україну, залякувати Європу, залякувати світ. А це можливо, тільки якщо буде радикальна військова поразка Росії.
І зняття обмежень на використання західної зброї свідчить про те, що політична воля рухається в цьому напрямку. Не можна, на жаль, сказати, що процес уже закінчився, але динаміку можна розцінити як позитивну.
Читайте також: Як введення військ НАТО в Україну вплине на перебіг бойових дій — думка експертів і глядачів FREEДОМ