Путіну не вдалося розв’язати проблему зі складнощами у фінансових операціях між РФ і Китаєм, — експертка

Володимир Путін і Сі Цзіньпін. Фото: gettyimages.com

Росія стає важливою ресурсною базою для Китаю. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.

“Росія стає важливою ресурсною базою для Китаю, якому потрібно мати ці ресурси в його протистоянні зі Сполученими Штатами Америки. Йому потрібно диверсифікувати свої шляхи отримання ресурсів не тільки, припустімо, з країн Перської затоки, з якими в Китаю дуже хороші відносини. Сі Цзіньпін зараз зустрічається з багатьма лідерами, у них китайсько-арабський саміт, і там багато говорять про співпрацю. І, до речі, там співпраця більш прагматична, більш практична й названа такими ось галузями, які несуть спільний інтерес, на відміну від Росії, де це стратегічний інтерес”, — сказала вона.

Експертка зазначила, що РФ сильно зацікавлена в реалізації проєкту газопроводу “Сила Сибіру-2”, а Китай “викручує Росії руки”, тому що в нього достатньо джерел і газу, і нафти.

“Тому для Китаю газ і нафта, який Росія пропонує, не є винятково важливими, на відміну від Путіна, якому потрібно терміново розмістити всі ці ресурси, які колись він дуже активно за високі ціни продавав європейським країнам”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.

Вона нагадала також, що між Росією та Китаєм зараз дуже складно здійснювати будь-які фінансові операції. Напередодні візиту Путіна в КНР дуже серйозні надії покладалися, що два лідери розв’яжуть проблему, яким чином проводити ці розрахунки, оскільки китайські банки побоюються вторинних санкцій з боку США.

“Китайські банки, щоб не потрапити в проблеми через цю взаємодію, дуже серйозно переглядають усі операції щодо того, чи не потрапили ці товари, наприклад, до списку санкційних, чи все чисто. І в результаті операції проходять дуже довго, багато повертається тих грошей, в підсумку росіянам доводиться шукати якихось брокерів? через якісь треті країни проплачувати. Ну, єдиним варіантом є “ВТБ Шанхай”, який працює в Шанхаї, але там великі черги. Але, як ми бачимо, домовленості якоїсь глобальної не вийшло досягти, тому що насправді складно в цій ситуації для Китаю, який намагається бути ще й чесним гравцем, так би мовити, і взаємодіяти із західними країнами. І в цій ситуації йому потрібно ще звертати увагу на цей тиск з боку Сполучених Штатів Америки”, — сказала Плаксієнко-Бутирська.

На її думку, Росії та Китаю вдасться знайти якісь шляхи для розв’язання проблеми, але торгівля в такому вигляді, як це хотілося б росіянам, неможлива.

“Це, звісно, велике розчарування для тих, хто відстежував візит Путіна, який за результатом не розв’язав цю головну проблему”, — сказала експертка.

Читайте також: Нейтральність Китаю є способом убезпечити себе від наслідків програшу РФ у війні проти України, — Плаксієнко-Бутирська

Раніше політолог, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук заявив, що стосунки Китаю і Росії важко назвати дружніми — скоріше, це зв’язки між чільною державою і сателітом.

Прямий ефір