У 2022 році після початку повномасштабної війни Росії проти України Сі Цзіньпін відмовив Путіну в прямих поставках озброєння, пише The Washington Post. Причиною, за інформацією джерел видання, став дзвінок президента США. У телефонній розмові Джо Байден попередив Пекін про наслідки допомоги агресору. Попри це, за даними Вашингтона, у 2023 році близько 90% імпорту мікроелектроніки в Росію припадало на Китай. Кремль використовує її, перш за все, для виробництва озброєнь, інформує FREEДОМ.
Китай успішно користується тим, що Росія загнала себе в глухий кут війною проти України, пише Newsweek. На думку аналітиків видання, через західні санкції, економічні проблеми і тривалу агресію, яка згідно з планами повинна була стати бліцкригом, Москві потрібен сильний союзник. А оскільки західні країни від Путіна відвернулися, диктатор шукає допомоги в Китаї.
“Росія компенсувала частину бізнесу, який вона втратила через вторгнення в Україну в лютому 2022 року, перенаправивши природний газ і нафту в Китай. Ці відносини продовжують поглиблюватися, і очікується, що перший трубопровід “Сила Сибіру” вийде на повну потужність 2024 року і постачатиме 38 млрд кубометрів газу до Китаю щорічно. Проте надмірна важливість китайського ринку дає Пекіну більше контролю. Нафта надходить до Китаю за ціною 257 доларів за 1 000 кубометрів порівняно з 320 доларами для європейських ринків, і 2025 року ця знижка збільшиться до 28%”, — з публікації Newsweek.
Не поспішають китайські партнери Росії і з будівництвом газопроводу “Сила Сибіру-2”, про який не раз говорив Путін.
Результатом останнього візиту диктатора до Пекіна стала низка підписаних документів. У договорах ідеться про спільний митний контроль топінамбура, яловичини, взаємодію державних ЗМІ та співробітництво в торгівлі, і жодного слова про постачання газу або про фінансову допомогу.
“Такого оглушливого фіаско я ще не бачив. Тобто у нас заблокована величезна кількість розрахунків, наприклад, з електроніки та багатьох інших технологічних сфер. Кажуть, що 80% розрахунків із Китаєм заблоковано через вторинні санкції. Про це мовчок — нічого на цю тему… Не знаю, чи зміг Путін це питання взагалі порушити, але жодних рішень навіть і близько немає. Грошей китайських немає, інвестицій немає, ніхто кредитів нам не дає і так далі”, — зазначає російський опозиціонер і економіст Володимир Мілов.
Західні аналітики стурбовані поглибленням співпраці між Росією, Китаєм, Північною Кореєю та Іраном. Як заявив колишній спічрайтер Білого дому Девід Фрум, світ зіткнувся з “глобальним об’єднанням диктаторів”.
З цього погляду союз Китаю і Росії може становити небезпеку не тільки для України, а й для інших демократій.
“Якщо Путін хоче продовжувати війну в Україні і пережити болісну економічну ізоляцію від глобального економічного порядку, очолюваного Заходом, у нього немає іншого вибору, крім як повернутися на схід, до Китаю. Якщо Китай розглядає майбутнє світового порядку як битву великих держав між собою і Сполученими Штатами, йому потрібна будь-яка допомога, яку він може зібрати, і багаті природні ресурси Росії і деякі її військові технології нададуть тут велику допомогу”, — з публікації The Washington Post.
Про небезпеку “Осі зла 2.0”, що формується, говорять і в Північноатлантичному альянсі. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг визнає — Альянс змушений працювати за своїми географічними межами, щоб протистояти диктатурам.
“Те, що ми бачимо в Європі, в Україні, — це те, яке значення Азія має у війні в Україні, і це нагадує нам про те, що те, що відбувається в Європі, важливе для Азії, те, що відбувається в Азії, важливе для Європи, і що Китай та Росія, авторитарні держави, Іран, Північна Корея, дедалі більше й більше зближуються, і тому нам потрібно не розширювати НАТО на Азіатсько-Тихоокеанський регіон, НАТО залишиться Європою та Північною Америкою. Нам потрібно працювати з нашими партнерами в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні”, — заявив Єнс Столтенберг.
До союзу диктатур, що формується, може приєднатися й Афганістан, вважає колишній посол США в ООН. Джон Болтон звертає увагу на заяви Москви про необхідність виключити Талібан зі списку міжнародних терористичних організацій. Кремль може будувати плани щодо використання військових потужностей Афганістану у власних інтересах.
Читайте також: Півмільйонні втрати Росії на фронті: коли Путін задумається про ціну війни — думки експертів