Польща дала дозвіл Україні використовувати свою зброю для ударів по території Росії. Про це в інтерв’ю польському радіо розповів заступник міністра оборони країни Цезарій Томчик. Позицію Варшави поділяє і президент Франції Еммануель Макрон. Дедалі більше союзників Києва заявляє про зняття обмежень на використання їхньої зброї для ударів по військових об’єктах у країні-агресорі, інформує FREEДОМ.
Париж закликав дозволити Києву застосовувати західне озброєння для ударів по території Росії. Йдеться про ті військові бази, з яких російська армія обстрілює Україну, уточнив президент Франції.
На спільній з канцлером Німеччини Олафом Шольцем пресконференції Еммануель Макрон продемонстрував карту бойових дій у Харківській області, щоб довести союзникам важливість зняття обмежень на використання західного озброєння для ударів Збройних сил України (ЗСУ) по території Росії.
“Ми вважаємо, що повинні дозволити їм нейтралізувати військові об’єкти, з яких запускаються ракети. Ракети і, по суті, військові об’єкти, з яких атакують Україну. Але ми не повинні дозволити їм вражати інші цілі в Росії. Очевидно, цивільні об’єкти або інші військові цілі”, — заявив французький лідер.
У травні 2024 року Велика Британія заявила, що дозволяє ЗСУ завдавати ударів по території країни-агресора британською зброєю.
Позицію Лондона підтримали країни Балтії, Фінляндія, Швеція та Чехія. Тепер до цього списку приєдналася і Варшава. У Києва не повинно бути жодних обмежень у цьому питанні, впевнений заступник міністра оборони Польщі.
“Польська зброя, яку ми даємо Україні, не має таких обмежень… Україна зазнала жорстокого нападу, Україна має право захищати себе і має право захищати себе так, як вона вважає за потрібне. І я вважаю, що західні країни також повинні зняти подібні обмеження”, — наголосив Цезарій Томчик.
Різку зміну позиції країн Заходу експерти пов’язують із наступом російської армії в Харківській області. Як пише BBC, регулярні обстріли Харкова і прикордонних районів України можуть вплинути на рішення союзників Києва.
“Я думаю, Україна отримає дозвіл раніше, ніж F-16. Усе, що відбувається, артикуляція багатьох країн, лідерів країн, лідерів організацій про те, що це можна робити і потрібно. І це за правилами війни, тому що Україна веде оборонну війну, тобто вона обороняється від представника ядерної держави, яка все одно ще в Радбезі ООН перебуває, ще в ООН перебуває і в інших світових організаціях”, — акцентує політолог Олег Лісний.
Частина західних країн все ще не наважилася зняти обмеження на використання західного озброєння для ударів по території Росії. Як вважають експерти, імпульсом для них може стати позиція Вашингтона.
The Washington Post пише, що президент США Джо Байден уже роздумує над тим, щоб зняти обмеження на використання ЗСУ американської зброї малої дальності. Однак на офіційному рівні позиція Білого дому — незмінна.
“Ми знаємо про зацікавленість, яку виявив президент Зеленський у цьому питанні. Я б сказав вам, що на цей час наша політика не змінилася. Ми не заохочуємо і не дозволяємо використовувати зброю, що поставляється Сполученими Штатами, для завдання ударів по Росії”, — із заяви координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джона Кірбі.
Список країн, які дозволяють використовувати свою зброю для ударів по Росії, буде зростати. Так, 28 травня 2024 року за підсумками засідання Ради ЄС за участю міністрів оборони країн-членів Євросоюзу глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що деякі держави погодилися зняти свої заборони на удари по військових об’єктах у Росії.
Читайте також: Росіяни намагаються захистити свою авіацію від зростаючих загроз з боку України