Російські пропагандисти намагалися зробити понеділок, 20 травня, особливою датою. Якби в Україні не було запроваджено воєнний стан, то саме сьогодні у Володимира Зеленського закінчився б п’ятирічний термін президентських повноважень.
Як пише ВВС, посилаючись на співрозмовників у Києві, на темі легітимності Зеленського російські спецслужби розгорнули наймасштабнішу інформаційну операцію, мета якої — повалення в Україні законної влади та воєнна поразка Києва.
Дезінформаційна кампанія Кремля
Про те, що Росія активізувала дезінформаційну кампанію проти президента України Володимира Зеленського, повідомляють і в розвідці США. У Вашингтоні впевнені — за інформаційними атаками стоять російські спецслужби, які поширюють фейки через пропагандистські ЗМІ, соціальні мережі та підставні сайти.
Нова російська дезінформаційна кампанія сконцентрована на двох темах — сумніві в легітимності української влади та поширенні фейків про ситуацію на фронті. Про це на умовах анонімності американські чиновники розповіли в інтерв’ю телеканалу CNN.
Кремль посилює інформаційний тиск на Україну на тлі нездатності російської армії досягти відчутних успіхів на полі бою.
“За словами чиновника, Росія поширювала дезінформацію про Зеленського ще до початку війни, але останні розвіддані показують, що “вона безумовно зростає”. За даними розвідки, Росія виділила два основні аспекти у своїй дезінформаційній кампанії: болісний відхід України з Авдіївки на сході країни та той факт, що Україна відклала президентські вибори, заплановані на весну цього року, через війну”, — з публікації на сайті телеканалу CNN.
Російська пропаганда намагається просувати дезінформацію як в українському інформаційному просторі, так і через ЗМІ в країнах-партнерах Києва. На кожну аудиторію працюють по-різному, кажуть експерти.
Український центр стратегічних комунікацій спільно з Центром демократії та верховенства права проаналізували низку публікацій у соціальній мережі Facebook. Більшість фейкових сторінок, розрахованих на українську аудиторію, намагається дискредитувати ЗСУ, чинну владу та критикує Захід.
Москва — не єдина, хто прагне оббрехати демократію, кажуть експерти.
“Прямо зараз, у 2024 році, у нас є багато доказів того, що Росія, Іран, Китай та інші диктаторські режими координують свої інформаційні, а скоріше навіть, дезінформаційні зусилля. Як з погляду меседжів, які вони просувають, так і з погляду технологій, які вони використовують, і з погляду цензури, і з погляду поширення дезінформації. Їхні повідомлення часто повторюються і вони стратегічно націлені на західних союзників і демократії по всьому світу”, — підкреслює британський журналіст Пітер Померанцев.
Проведення виборів під час воєнного стану, який запроваджено в Україні після повномасштабного вторгнення російської армії, заборонено статтею 19 Закону “Про правовий режим воєнного стану”. Як пояснюють юристи, до завершення цього періоду президент України залишатиметься на посаді на абсолютно законних підставах.
У листопаді 2023 року керівництво Верховної Ради та представники фракцій підписали меморандум про проведення наступних президентських і парламентських виборів не раніше ніж через 6 місяців після скасування воєнного стану. Тобто президент виконуватиме свої повноваження до вступу на посаду наступного новообраного президента України, а не до закінчення свого терміну. Адже у статті 108 Конституції України зазначено, що президент виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного глави держави. Його повноваження можна припинити тільки в разі відставки, імпічменту, смерті або неможливості працювати за станом здоров’я.
“Україна не проводить вибори” — наратив, який ось уже кілька місяців активно використовує кремлівська пропаганда. Нібито, згідно з Конституцією, президент України обирається на п’ять років, і термін перебування чинного глави держави Володимира Зеленського мав би завершитися 20 травня 2024 року. Саме таку фабулу, за даними СБУ, планують використати російські спецслужби в новій спецоперації “Майдан-3”.
Думки експертів
Для чого РФ потрібна інформаційна кампанія з дискредитації президента Володимира Зеленського? Які механізми використовує Кремль? Як українці реагують на спроби росіян дестабілізувати ситуацію всередині країни? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації;
- Ігор Петренко, доктор політичних наук;
- Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор Міжнародної асоціації малих міст.
АНДРІЙ КОВАЛЕНКО: Мобілізація в Україні буде основною темою для російської пропаганди
— Наратив про нелегітимність президента Володимира Зеленського, запущений Кремлем, не спрацював в Україні, тому Москва почала поширювати його на Заході. Найголовніший наратив про так звану нелегітимність президента України націлений переважно на західну аудиторію, оскільки у нас він не спрацьовує.
Головна мета полягає виключно в тому, щоб спробувати через свої дипломатичні відомства, Службу зовнішньої розвідки (СЗР) та її зв’язки на Заході та на глобальному Півдні просунути російську позицію про переговори. Нібито Росія готова домовлятися про припинення війни, але цьому заважає нинішня українська влада. Водночас Кремль намагається всіх переконати в тому, що ця влада нелегітимна. Але в Україні цей меседж не спрацював.
Ще наприкінці лютого Центр протидії дезінформації разом із Головним управлінням розвідки (ГУР) провели кампанію для того, щоб пояснити, чому Володимир Зеленський — легітимний президент.
Якщо говорити про внутрішнє українське інфополе, то ключовий акцент робиться на питанні мобілізації. Росіяни намагаються масштабувати ті чи інші проблемні питання, які є з мобілізацією, у такий спосіб, щоб складалося враження, що ці проблемні моменти є всеосяжними й увесь процес мобілізації складається виключно з них.
У такий спосіб намагаються розколоти українське суспільство на військових, тих, хто не воює, тих, хто уточнює облікові дані, тих, хто не уточнює тощо. Тема мобілізації в Україні цього року буде головною для російської пропаганди.
TikTok зараз став основною соцмережею з поширення дезінформації в Україні. З весни 2023 року там створюються сотні сторінок-одноденок для розгону одного-двох відео. Бюджети на ці цілі дуже часто йдуть за закритими статтями, тому що за цим фактично стоять військові відомства. Служба зовнішньої розвідки Росії та головне розвідувальне управління РФ мають свою лінійку інструментів.
ІГОР ПЕТРЕНКО: Найголовніша інформаційна зброя для України – це правда
— Легітимність Володимира Зеленського як президента України регламентована Конституцією України, де дуже чітко прописано, що доти, доки в країні існує воєнний стан, жодних виборів президента фізично провести неможливо. Тому на термін до закінчення війни обов’язки глави держави продовжує виконувати законно обраний президент Зеленський.
Ми можемо відштовхуватися не тільки від Конституції України, але також можемо говорити про принцип безперервності влади. Цей принцип діє в усіх демократичних державах із верховенством права. Це основоположні речі. Тому питання легітимності президента Зеленського не є проблемою як для громадян України, так і для наших закордонних партнерів.
РФ виходить із того, що іншими способами створити кризу недовіри до української влади в них не вийшло від самого початку війни. При цьому варто зазначити, що і до початку війни російські пропагандисти проводили серйозні інформаційно-психологічні операції, намагаючись дискредитувати українську владу.
Усі ці операції виявилися безрезультатними. Тому зараз вони намагаються знайти якусь лазівку, почали займатися юридичною казуїстикою і знаходити якісь проблемні моменти, які, як їм здається, можуть використати для того, щоб посіяти сумніви у громадян України.
Путін постійно розповідає, що Україна — штучно створена держава, тому він нібито не бачить сенсу вести переговори з українською владою. Україна на законодавчому рівні ухвалила рішення про те, що вести переговори з Путіним ми не збираємося. А це його дуже злить. Втім, як і те, що більшість європейських країн визнали якраз нелегітимність самого господаря Кремля.
Крім того, на російського диктатора виписано орден Міжнародного кримінального суду (МКС). Усі ці фактори та пояснюють бажання російської влади хоч якось дискредитувати українську владу. Але у них це слабо виходить.
Для України зараз найголовніша зброя — це правда. А українці зі свого боку не повинні забувати про медійну гігієну і пам’ятати, що Кремль використовує питання легітимності української влади як інформаційну зброю проти України.
ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Українське суспільство продемонструвало консенсус
— Український народ справді показав свою мудрість. Попри те, що 20 травня в соціальних мережах була величезна кількість російських ІПСО. То писали, що вже спікер Верховної Ради має бути виконувач обов’язків президента, десь взагалі вимагали вибори. Кремлівська пропаганда розклала віяло варіантів аби не було президента Володимира Зеленського. Це було зроблено для того, щоб кожен з українців, які мають бодай трохи сумніву, піддався на ці маніпуляції.
Будь-яка дестабілізація України під час війни — це на руку Кремлю. Я думав, що інформаційна хвиля буде вищою, але український інформаційний простір показав себе стійким. Наше суспільство показало консенсус.
Українці розібралися, почитали статтю Конституції, послухали, що говорять шановні експерти. Під час війни головне — це забезпечити стабільну роботу державних інституцій.
Під час війни ворог намагається нас розколоти та дестабілізувати не шляхом прізвища президента, а шляхом того, що вийде з ладу ціла частина державної структури. Під час війни президент одночасно є і Верховним головнокомандувачем. Якби росіянам це вдалося, то Україна під час активних бойових дій позбулася б Верховного головнокомандувача. А відновити його не можна, бо вибори провести під час воєнного стану абсолютно неможливо.
Хіба можливо зараз безпечно провести вибори на Донеччині, в Харкові, Одесі, Херсоні, Миколаєві, які щодня обстрілюють росіяни? Ні. Що стосується електронного голосування, то для його впровадження необхідно внести відповідні зміни до Конституції України.
Доктрина гібридної війни Валерія Герасимова (начальник Генштабу РФ, — ред.) реалізується вже не один десяток років. Механізми постійно вдосконалюються. Але українці вже давно зрозуміли, як це працює. Почало доходити вже й до європейців. Зараз, напередодні виборів до Європарламенту, представники європейських країн вивчають досвід України щодо відбиття російських ІПСО, тому що розуміють, що Росія впливатиме на вибори. Вони хочуть бути готові до всіх можливих сторін використання російських ІПСО. Тобто — так просто обдурити світ у РФ уже не вийде.
Читайте також: Чому Путін замінив Шойгу — думка експертів і глядачів FREEДОМ