Європейський Союз заморозить заявку Грузії на членство в ЄС, якщо скандальний закон про “іноагентів“ набуде чинності, пише Financial Times. Закриються для Тбілісі й двері НАТО. Як повідомила прессекретар Альянсу, члени НАТО закликають Грузію змінити політичний курс. Громадяни Грузії виступають проти закону, який у країні називають “російським”, і вже понад місяць виходять на мирні акції по всій країні, повідомляє FREEДОМ.
14 травня 2024 року, попри жорстку критику опозиції та міжнародної спільноти, парламент Грузії ухвалив у третьому, фінальному читанні, закон “Про прозорість іноземного впливу”. Він наказує зареєструвати некомерційні організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування від іноземних джерел, як такі, що діють в інтересах інших країн. Документ фактично є аналогом російського закону, ухваленого 2017 року Державною думою Росії для боротьби з інакомисленням. Тому в Грузії новий закон часто називають “російським”. Громадяни країни не згодні з рішенням парламенту.
“Я відчуваю, що цей закон зруйнує європейське майбутнє, за яке боролася моя країна, й цінності, за які боролися наші предки протягом століть. Власне, якщо ви подивитеся на історію Грузії та грузинську літературу, це зображено скрізь. І я думаю, що грузинський уряд намагається забрати в нас бажане”, — сказала студентка Кеті Матчаваріані.
Рішення парламенту ухвалити скандальний закон несумісне з курсом Грузії на членство в НАТО, заявила прессекретар Альянсу. Це також стосується і можливої євроінтеграції Грузії. Як пише Financial Times, ЄС може заморозити заявку Тбілісі на вступ, якщо закон про “іноагентів” набуде чинності.
“Цей закон усе далі відводить Грузію від шляху до Європейського Союзу. Це розворот, на який Євросоюз обов’язково відреагує. Інтеграція в ЄС — це процес, заснований на заслугах. Коли ти реформуєшся, ти отримуєш переваги, як-от візова свобода або насамперед можливість стати членом ЄС. Якщо Грузія відступає, ви втрачаєте ці переваги. А в разі порушення прав людини, репресій, ЄС зазвичай вводить санкції”, — пояснив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Санкції також можуть запровадити й Сполучені Штати Америки. Про це під час візиту до Тбілісі заявив помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джеймс О’Браєн.
“Якщо закон буде ухвалено не відповідно до норм ЄС, і тут буде підірвано демократію, буде застосовано насильство щодо мирних демонстрантів, то ми побачимо обмеження з боку Сполучених Штатів — зазвичай це будуть фінансові обмеження та обмеження на поїздки осіб, відповідальних за ці дії, і членів їхніх сімей”, — сказав він.
У Грузії люди виступають проти “закручування гайок”. По всій країні не припиняються багатотисячні мітинги. Демонстранти вимагають відкликати законопроєкт. Їм протистоїть поліція, яка розганяє акції. Протестувальники кажуть, що силовики використовують перцеві спреї, сльозогінний газ, водомети та гумові кулі.
“Тієї ночі на мене і ще щонайменше на трьох людей було скоєно напад, а в наступні дні — ще на багатьох. Є два типи нападників: ті, кого я називаю “тітушками”, вуличні бандити, яких наймає “Грузинська мрія” для нападів біля будинків, і поліція, яка нападає на мирних демонстрантів на вулиці під час акції”, — розповів член грузинської опозиції Дімітрій Чіковані.
Такі закони та насильство, що застосовується до мирних протестувальників, зближують Грузію з репресивними режимами, зазначає міжнародна правозахисна неурядова організація Freedom House.
“Влада Грузії хоче ухвалити закон про “іноагентів”, щоб встановити авторитарний режим у Грузії. Цю модель у Росії придумали, на ній побудував свій авторитарний режим Володимир Путін. Те ж саме в Білорусі. Ті самі спроби були й в Україні. А зараз у Грузії все це відбувається. Ми збираємося продовжити протест”, — пояснив член парламенту Грузії Георгій Вашадзе.
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що підписувати ухвалений парламентом законопроєкт не буде та накладе на нього вето. Однак, у парламентської більшості достатньо голосів, щоб подолати президентське вето. Тому Зурабішвілі в інтерв’ю CNN закликала протестувальників прийти на парламентські вибори в жовтні й привести в уряд тих, хто представлятиме інтереси грузинського суспільства.
Читайте також: У Грузії ухвалили скандальний закон про “іноагентів”: чи переросте громадянський протест у революцію — обговорили експерти