Міжнародна робоча група з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України розробила план щодо вступу країни до Північноатлантичного альянсу. За умови виконання всіх пунктів документа Київ зможе стати членом НАТО не пізніше літа 2028 року, інформує FREEДОМ.
У звіті Міжнародної робочої групи з питань безпеки та євроатлантичної інтеграції України йдеться про те, що нинішній рівень підтримки України країнами Заходу недостатній і дозволяє Москві думати, що вона має реальні шанси перемогти Київ. Але чіткі перспективи вступу України до Альянсу поставлять країну-агресора перед фактом — вона не зможе виграти вдовгу.
“Сьогодні ми фокусуємося на боротьбі України. Поки що вільний світ дав Україні достатньо, щоб вижити, але недостатньо, щоб перемогти. Це має змінитися, лідери повинні проявити мужність і амбіції, щоб забезпечити перемогу України та закласти основи для сталого миру. Цей документ був підтриманий провідними діячами демократичного світу, тому що це не тільки боротьба України, це боротьба всіх тих, хто вірить у право людей самим визначати своє майбутнє”, — заявив генеральний секретар НАТО (2009-2014) Андерс Фог Расмуссен.
Перший крок 4-річного плану — надання Україні запрошення на переговори про вступ до НАТО вже на липневому саміті Альянсу у Вашингтоні. Передбачається: якщо всі умови будуть виконані, то Україна стане частиною НАТО не пізніше липня 2028 року.
У звіті прописані й зобов’язання Києва. Головне — ефективні реформи. Вони створять синергію між процесом вступу України до Європейського Союзу та відновленням країни.
Своєю чергою модернізація української армії буде гарантією колективної безпеки та обороноздатності всього Північноатлантичного альянсу.
“Та кількість підписантів, які створювали цей документ… Це і колишні прем’єр-міністри, і президенти багатьох країн, зокрема країн НАТО. Це рівень серйозної підготовки документа і, цілком можливо, на саміті НАТО у Вашингтоні в липні 2024 року, щоб щодо України пролунало запрошення”, — вважає голова Громадської Ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.
Крім військового аспекту, в документі викладено план фінансової допомоги, зокрема автори закликають передати на потреби України заморожені активи Росії.
Також у звіті передбачена рекомендація членам НАТО виділяти чверть відсотка від ВВП на підтримку України. Попри те, що не всі країни Альянсу виділяють навіть обов’язковий внесок у розмірі 2%, експерти запевняють, що з виконанням цієї норми проблем не виникне.
“Річ у тім, що країни НАТО надають допомогу, але хтось більше, хтось менше, хтось на регулярній основі, хтось ні. Тому йде розмова, що потрібно закріпити цифри, які формуватимуть той обсяг ресурсів, який постачається і зараз, але на регулярній основі”, — пояснює Сергій Джердж.
Окремо у звіті Міжнародної робочої групи обговорено місце двосторонніх безпекових угод між Україною та партнерами. Вони задумані не як альтернатива членству в НАТО, наголошують автори документа, а як проміжне рішення до вступу України в Альянс.
Таку систему двосторонніх угод необхідно скоординувати — об’єднати їх у рамках єдиного міжнародного договору.
Своєю чергою узгодити його можна на саміті у Вашингтоні, а головною гарантією безпеки України є членство країни в Альянсі.
Читайте також: Ми повинні примусити Росію до реального, справедливого миру всіма засобами, — Зеленський наприкінці 813-ї доби війни