США мають намір скористатися правом на конфіскацію російських активів і спрямувати заарештовані кошти для фінансування відновлення України, заявив державний секретар США Ентоні Блінкен під час візиту до Києва. За його словами, Сполучені Штати працюють у цьому напрямку з іншими країнами “Великої сімки” (G7). А ось у Євросоюзі до конфіскації поки що не готові. Водночас у Брюсселі підтвердили — Україна отримає доходи від заморожених російських активів, повідомляє FREEДОМ.
Протягом наступних чотирьох років Україна отримає 50 млрд євро від Євросоюзу, якщо виконає кілька умов. Рада ЄС остаточно ухвалила український план реформ. Їх реалізація необхідна, щоб регулярно отримувати фінансування з пакета Ukraine Facility.
“Зроблено важливий крок для надання такої необхідної, регулярної та передбачуваної фінансової підтримки відновленню, реконструкції та модернізації України протягом наступних чотирьох років. ЄС ще раз підтвердив свою прихильність стабільності та зростанню України”, — сказав міністр фінансів Бельгії Вінсент ван Петегем.
Український план визначає 69 реформ і 10 інвестицій. Він охоплює 15 сфер, зокрема енергетику, сільське господарство, транспорт, “зелений” і цифровий переходи та децентралізацію. Перші гроші, 4,5 млрд євро за програмою Ukraine Facility, Київ отримав у березні 2024 року. Наприкінці квітня Єврокомісія оголосила про виділення траншу в 1,5 млрд євро за цією ж програмою. Рішення Ради ЄС ухвалити український план реформ дасть змогу повноцінно запустити механізм підтримки Ukraine Facility, заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
“Наша держава отримає 1,89 млрд євро найближчим часом. Загалом цього року в межах програми розраховуємо залучити 16 млрд євро. Це зміцнить нашу фінансову стійкість в умовах повномасштабної війни з Росією”, — заявив Шмигаль.
У 2024 році Україна отримає гроші й від заморожених російських активів. 8 травня в Євросоюзі схвалили схему використання доходів, які генерують заблоковані на території ЄС російські кошти. Перший транш може становити до 3 млрд євро. На закупівлю озброєння та військової техніки для Сил оборони України піде близько 90% прибутку. Решту 10% спрямують на відновлення інфраструктури.
“У нас в Європі досягли консенсусу щодо того, що ми хочемо використати прибуток від російських заморожених активів. Це значна сума, що становить кілька мільярдів на рік. Ми також дійшли згоди, яка зараз на фінальній стадії, про те, що ми також хочемо використовувати близько 90% цих коштів для оборонних цілей України”, — пояснив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Загальна вартість заморожених активів російського Центробанку у світі становить, за різними підрахунками, від 260 до 350 млрд євро. У Європі заблоковано близько 210 млрд євро. Більша частина з них — у депозитарії Euroclear у Бельгії. Слід розуміти, що російські гроші — це не тільки готівка. Значна їх частина — кошти на депозитних рахунках, а також цінні папери — акції, облігації. Тобто активи, які працюють і приносять доходи. Вони все ще належать Росії. Однак, за регламентом ЄС, Euroclear реінвестує ці доходи. Іншими словами, повторно використовує для отримання прибутку. І вже цей прибуток — власність не країни-агресора, а самого депозитарію. Їх передача на потреби України, порівняно з вилученням російських активів, є набагато простішою процедурою з юридичного погляду.
“Є побоювання, що конфіскація російських активів вважатиметься порушенням права власності Російської держави й похитне статус Єврозони та євро як резервної валюти, що використовується багатьма країнами світу. Натомість використання доходів від заморожених активів — це інша історія, і вона більш прийнятна в сучасному світі. У Європі досягли консенсусу, що ці доходи мають використовуватися на користь України. І не просто на користь України, а на користь військових потреб України. Це крок уперед”, — пояснив юрист-міжнародник Сергій Пєтухов.
Передача доходів від заморожених російських активів не покриє потреби України в умовах повномасштабної війни. Наприкінці 2023 року міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що щодня країна витрачає на оборону близько 5 млрд грн. На місяць це приблизно 150 млрд грн або майже 3,5 млрд євро. Таким чином 3 млрд євро від заблокованих у ЄС російських активів зможуть покрити витрати на оборону України протягом кількох тижнів.
“Це хороший перший крок. Якщо ми говоримо про потреби України й потреби війни, військових і невійськових, 3 млрд євро насправді — це майже ніщо, нам потрібні сотні мільярдів, щоб виграти війну”, — зазначив міністр юстиції України Денис Малюська.
Український уряд дійсно хотів би домогтися повної конфіскації заблокованих російських активів, каже Малюська. У Києві впевнені, що це законно, і що це єдиний підхід, який матиме вирішальне значення з погляду завершення російської агресії.
Читайте також: Ухваливши закон про передачу Україні заморожених активів РФ, Естонія подає приклад іншим країнам ЄС — подробиці від Міхельсона