Новий 14-й пакет санкцій щодо Росії в Євросоюзі планують узгодити до липня. Передбачається, що обмеження торкнуться роботи кількох пропагандистських ЗМІ, російського аналога системи SWIFT, а також поставок енергоносіїв із федерації, повідомляє FREEДОМ.
“Ухвалення 14-го пакета санкцій є одним із найбільш важливих питань. Ми подбаємо про те, щоб до нього включили як заборону на імпорт скрапленого природного газу, так і заходи щодо стримування російського тіньового флоту. Але, перш за все, я хотів би наголосити на необхідності подбати про те, щоб військові поставки могли надходити в Україну, щоб допомогти країні, яка зараз бореться за нашу свободу і нашу безпеку”, — заявив міністр закордонних справ Швеції Тобіас Білльстрем.
Позбавити Росію значної частини доходів від експорту нафти та газу — одне з головних завдань партнерів України. Як стверджують європейські політики, встановлена країнами G7 стеля цін на нафту 60 дол. за барель працює не завжди.
“Режим Путіна винахідливий у розробці витончених схем і методів обходу західних санкцій, наприклад, шляхом адаптації торговельних маршрутів і способів доставки. Таким чином Росія намагається отримати товари, яких потребує її військово-промисловий комплекс, використовуючи непрозорі маршрути та мережі через неєвропейські країни… Крім того, ми добре знаємо про “тіньовий” флот старих танкерів, які Росія використовує для транспортування нафти, порушуючи цінову стелю, і про такі шахрайські практики, як перекидання з судна на судно”, — зазначив віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.
Росії допомагають обходити санкції Євросоюзу треті країни. Наприклад, Туреччина 2023 року стала найбільшим покупцем нафти з федерації — понад 80% відсотків імпорту сировини припало на російські поставки. Експерти впевнені, що Анкара не потребує такої кількості нафти. Ймовірно, Туреччина відіграє роль перевантажного пункту для подальшого транспортування до країн Європи. Така схема дала змогу Кремлю заробити трохи менше ніж 5,5 млрд євро, підрахували аналітики.
“Згідно з розслідуванням CSD і Центру дослідження енергетики та чистого повітря, після запровадження 5 лютого 2023 року ембарго на постачання до ЄС російських нафтопродуктів країни блоку імпортували 5,16 млн тонн на суму 3,1 млрд євро із трьох турецьких портів — Джейхана, Мармара Ереглісі та Мерсіна. Однак у цих портах немає переробних потужностей; за той самий період 86% їхнього власного імпорту нафтопродуктів у грошовому вираженні припало на Росію”, — йдеться в публікації The Moscow Times.
Крім того, європейські політики пропонують посилити обмеження щодо банків, які допомагають Росії купувати товари подвійного призначення. Санкції, впевнені в Євросоюзі, змусять фінустанови країн Близького Сходу, Туреччини та Китаю відмовляти агресору в послугах.
“Нідерланди та Франція пропонують запровадити правову базу, яка передбачає заборону на транзакції з фінансовими установами в Росії або третіх країнах, якщо Рада визначила, що ці організації беруть участь в угодах, які надають істотну підтримку російським збройним силам, сприяючи експорту в Росію товарів першої потреби для військових дій, таких як товари та технології подвійного призначення”, — пише агентство Reuters.
За інформацією Reuters, один із найбільших австрійських банків уже отримав письмове попередження від Міністерства фінансів США за співпрацю з російською стороною. У разі, якщо угоди не припиняться, у Вашингтоні готові накласти на банк штрафні обмеження.
Читайте також: Авіаційна галузь Росії найбільш сильно відчуває вплив санкцій, — економіст
Нагадаємо, 15 травня Євросоюз запровадив санкції проти чотирьох російських пропагандистських ресурсів.