“Нагадує останні дні Януковича”: у Грузії вже місяць тривають акції протесту проти закону про “іноагентів” (ВІДЕО)

Грузини мітингують проти законопроєкту про "іноагентів" у Тбілісі. Фото: gettyimages.com

Багатоденні масові акції протесту в Тбілісі, бійки в парламенті, переслідування журналістів і правозахисників: рівно місяць тому, 15 квітня, громадяни Грузії вийшли на вулиці столиці, щоб виступити проти ухвалення законопроєкту про “іноземних агентів”. Відтоді акції не припиняються, повідомляє FREEДОМ.

“Навіть під час Революції троянд такої кількості людей я, чесно кажучи, не пам’ятаю — понад 200 тисяч людей вийшло. Ці люди не зупиняться, вони захищають свою свободу, ми захищаємо свою свободу. Сьогоднішня ситуація в Грузії дуже нагадує останні дні Януковича, коли він відкрито відмовився від зближення з Євросоюзом, коли він відкрито пішов проти свого народу. Ті ж самі “тітушки” бігають вулицями Тбілісі, б’ють людей, ті ж самі поліцейські катують й б’ють людей”, — сказав член політради “Єдиного національного руху” Грузії Дмитро Шашкін.

Протестувальники розповіли, що поліція застосовує для розгону акцій перцевий спрей, сльозогінний газ, водомети та гумові кулі. У грузинському МВС такі заяви назвали дезінформацією. У відомстві заявили, що допускають застосування сили, якщо люди продовжать блокувати парламент. Міністр внутрішніх справ Грузії Вахтанг Гомелаурі пригрозив протестувальникам в’язницею за такі дії.

“Грузинська мрія” — правляча партія, при владі понад 12 років. Тому, звичайно, абсолютно всі інститути влади підпорядковані на цей момент керівній партії. Ми бачили вже поодинокі поки що випадки відставки людей, чиновників через те, що відбувається в країні. Я цілком собі не виключаю, що набагато більше людей із керівної партії та державних інститутів будуть звідти просто йти. Ну, це було б, як сказати — залишитися на нормальній, правильній стороні історії”, — сказав директор фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.

На виборах 2020 року “Грузинська мрія” здобула більшість у парламенті. Крім опозиціонерів-парламентаріїв, правлячій партії протистоїть й президентка країни Саломе Зурабішвілі. Але, як стверджують аналітики, головну роль у протистоянні “Грузинській мрії” відіграє грузинське громадянське суспільство.

“Опозиційних партій дуже багато, і в цих партій є свої лідери, яких теж багато. І якщо буде розмова, наприклад, про вибори, й не вдасться їх сфальсифікувати, то буде, наприклад, якась коаліція різних опозиційних, прозахідних, демократичних партій. Із цим жодних проблем немає. Але зараз про це поки що не йдеться. Йдеться про те, що грузинське суспільство бореться за майбутнє, сьогодення своєї країни”, — сказав Куроптєв.

Законопроєкт “Про прозорість іноземного впливу” засудили європейські та американські політики. 

Представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що дії грузинського уряду несумісні з демократичними цінностями, які лежать в основі членства в ЄС та НАТО. Фактично Тбілісі поставив під загрозу перспективу євроатлантичної інтеграції країни.

14 травня представник Державного департаменту США Джеймс О’Браєн зустрівся з прем’єр-міністром Грузії Іраклієм Кобахідзе. Після зустрічі О’Браєн заявив — ухвалений у третьому читанні закон про “іноагентів” становить загрозу для відносин США та Грузії.

Читайте також: Росія вичерпала ресурс дестабілізації ситуації в Грузії, — Шашкін

Нагадаємо, 14 травня парламент Грузії ухвалив закон про “іноагентів” у третьому, остаточному читанні. Голосування відбувалося на тлі багатотисячного протесту перед будівлею парламенту.

Прямий ефір