Важливо наситити передову дронами, які б’ють на відстані від 20 до 60 км, — Боровик

Українські військові. Ілюстративне фото: Facebook/Генштаб ЗСУ

У 2024 році Україна наздогнала Росію за кількістю виробництва дронів-камікадзе, схожих на Shahed-131 і Shahed-136, а також у виробництві інших ударних безпілотників, про що раніше заявив гендиректор акціонерного товариства “Українська оборонна промисловість” Герман Сметанін. Зараз триває серйозна боротьба за технічне вдосконалення. Ця галузь іде фактично шляхом розвитку малої авіації. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав командир спецпідрозділу ударних дронів “Білий орел”, голова правління Альянсу “Нова енергія України”, розробник безпілотних літальних апаратів (БпЛА) Валерій Боровик.

“Високотехнологічні продукти з’являються і будуть з’являтися в галузі розвитку БпЛА. Зараз триває боротьба за те, хто швидше на різних частотах працюватиме, перемикатиметься, знаходитиме рішення за іншими каналами зв’язку та передачі відео”, — зазначив експерт.

Перспективні дрони — це ті, які долітають і точно б’ють ціль. До того ж, необхідно розвивати й удосконалювати системи доведення безпілотника до цілі, каже Боровик. 

“Звісно, що ті дрони, які працюватимуть із хорошою системою зв’язку і хорошим відеопотоком, безперервним і в реальному часі, з хорошими камерами роздільної здатності, досягатимуть цілей, битимуть супротивника прямо в точку. При цьому потрібно не забувати, дуже серйозно розвивати наші системи доведення до цілі із застосуванням штучного інтелекту. Ми вже це відпрацьовуємо на полігоні. Росіяни також уже використовують деякі такі напрацювання. І наші команди не відстають у цьому плані. Але масовості застосування такої речі ще не спостерігається, зокрема вздовж усієї лінії зіткнення”, — сказав гість ефіру.

Ще один важливий і перспективний напрям розвитку дронової галузі, за словами Боровика, це рішення в боротьбі з системами РЕБ — для того, щоб можна було постійно мати контакт із дронами, аби вони могли досягати цілі. 

“Третій напрям — це ройові технології, де можна, умовно кажучи, коробочку під’єднати до будь-якого типу дронів і створити з ними рій, який буде виконувати різні місії одночасно. Тобто, зараз ми можемо запустити, припустимо, 30 штук. У кожного дрона свій трекінг, свій алгоритм ударів. Інша справа, коли ти посилаєш 50 БпЛА, і в процесі виконання місії ти задаєш команду: 10 — пішли туди, 12 — повернулися до мене, 28 вдарили той об’єкт, а 15 — кружляти і розвідувати. Тобто в процесі виконання вони, не стикаючись з іншими об’єктами, не стикаючись між собою, виконують свої місії. Це, скажімо так, недалеке майбутнє. Але думаю, що вже, можливо, навіть цього року або наступного, ми побачимо такі масові бойові атаки. Ось ці три напрями дуже важливі”, — пояснив експерт. 

Ще одне важливе завдання на найближчі місяці — якомога більше наситити передову дронами, які б’ють на відстані від 20 до 60 кілометрів, наголосив Боровик.

“Саме ця ділянка зараз не покрита нашими дронами-камікадзе. Тому що система РЕБ, придушення сигналу, дуже серйозна на фронті. Плюс ще другий момент: держава торік зосередилася на купівлі FPV-дронів. Тому потрібно активніше працювати для рішень завтрашнього дня. Ділянки фронту на 10-15 покриваються різними методами ударів, зокрема і FPV-дронами, і снарядами. А от далі — це або дорогі засоби ураження, яких в Україні не так багато на даний час, або ж узагалі не покриваються і там привільно себе окупанти почувають. Тому держава повинна зараз уже, до кінця року, законтрактувати всіх виробників, хто може виготовляти такого роду апарати”, — сказав Боровик.

Читайте також: НПЗ у Башкортостані та Калузькій області зазнали атаки БпЛА — коментар командира спецпідрозділу “Білий орел”

Прямий ефір