Путін готується атакувати країни НАТО — вторгнення в держави Балтії, захоплення Сувалкського коридору, війну на території Європейського Союзу. Про загрозу попереджає західна розвідка. Європа — у передвоєнній ері.
Лідери європейських країн кажуть, що потрібно негайно готуватися до відбиття удару. Росія нападе найближчими роками, а можливо, навіть раніше — уже в грудні. Путін прийняв рішення атакувати держави Північноатлантичного альянсу. Перші кроки для цього вже зроблено. Які саме? Чи варто вірити на слово господареві Кремля, що він не хоче збройного зіткнення із Заходом? І чого чекати росіянам, якщо зіткнення все ж таки відбудеться? Про це — у “Спеціальному репортажі” на телеканалі FREEДOM.
Автор — Максим Урлапов.
Країни НАТО готуються до війни
Європа перебуває в передвоєнній епосі — це слова прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска.
“Війна вже не в минулому, я не перебільшую. Це реально і можливий будь-який сценарій. Потрібно готуватися до захисту. Ми живемо в найкритичніший момент після закінчення Другої світової війни, і все вирішать наступні два роки”, — каже Дональд Туск.
Зі схожими заявами виступили лідери багатьох країн ЄС. Різняться лише терміни, коли вони прогнозують напад Росії. Це може статися через 5-8 років, каже міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
“Ми як союзники в Європі повинні навчитися діяти спільно, бути готовими до загрози з боку путінської Росії”, — каже міністр оборони Німеччини.
А прем’єр Естонії Кая Каллас, спираючись на дані розвідки, стверджує, що у Європи є від 3 до 5 років, щоб підготуватися до прямої агресії РФ. Такої ж думки та міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен.
Це загроза для Європи щонайменше на наступні два десятиліття — упевнений голова військового комітету НАТО.
“Амбіції Росії простягаються набагато далі, ніж Україна, тому зі свого боку ми маємо бути готовими захищати власну територію”, — каже голова Військового комітету НАТО Роб Бауер.
Ось тільки відлік до нападу Росії може йти не на роки, а на лічені місяці. Німецька газета BILD із посиланням на джерела в розвідці однієї з країн ЄС повідомляє: РФ може атакувати країни НАТО вже цієї зими. Путін хоче скористатися проміжком часу між відходом з посади президента США в листопаді цього року і вступом на посаду його потенційного наступника в січні 2025 року. Кремлівський тиран сподівається, що Штати в такому разі не зможуть швидко прийти на допомогу своїм союзникам у Європі.
Путін нападає не тоді, коли він сильний, а коли противник слабкий. І в Європі це розуміють. Особливо ті, хто ближче за всіх до РФ. Литва і Латвія вже відновлюють призов до армії, а Польща і Німеччина формують сили швидкого реагування.
“Починаючи з липня наші батальйонні групи в кількості 2,5 тис. польських солдатів і стільки ж німецьких будуть готові до виконання бойових завдань”, — каже міністр національної оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш.
Країни Балтії зміцнюють кордони з Білоруссю і Росією: риють протитанкові рови, будують мінні загородження. Лідери держав ЄС обіцяють Литві, Латвії та Естонії захист. Підтримку гарантують і поляки, які зовсім поруч.
“Польща готова в будь-який час виконати зобов’язання, що випливають із 5-ї статті Північноатлантичного договору. Якщо виникне така потреба, то польські солдати стануть пліч-о-пліч із литовськими силами, щоб захистити кожен дюйм землі від ворожого нападу”, — каже президент Польщі Анджей Дуда.
Допомогу країнам Балтії гарантують і Нідерланди, що на іншому кінці Європи.
“Литва, литовські кордони — це кордони Європи та НАТО. А значить це наші кордони. Тому не сумнівайтеся ні в Москві, ні в інших місцях — ми будемо захищати ці кордони”, — каже прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте.
До Литви прибувають військові з Німеччини: вже підписано план, згідно з яким тут розгорнеться бригада з 5 тис. осіб. А Велика Британія відправить винищувачі Typhoon до Польщі, щоб захистити повітряний простір цієї країни.
“Між Польщею і Великою Британією існує великий зв’язок, який зміцнює безпеку в цій ситуації”, — сказав Ріші Сунак, прем’єр-міністр Великої Британії.
Країни НАТО проводять наймасштабніші навчання з часів холодної війни під назвою Steadfast Defender (“Стійкий захисник”). Навчання охоплюють європейську територію від Норвегії до Румунії, у них залучено близько 90 тис. осіб. Відпрацьовується сценарій відбиття атаки Росії на країни Альянсу, яка приводить у дію 5-ту статтю договору НАТО про колективну оборону. 5-та стаття означає, що напад на одного із союзників розцінюється як напад на весь блок.
Тим часом Європейський Союз нарощує виробництво зброї та боєприпасів.
“Виробництво необхідної кількості снарядів у Європі потребує часу. Це вимагає збільшення потужностей нашого виробництва. У найближчому майбутньому європейські компанії зможуть виробляти необхідну кількість боєприпасів”, — зазначив про виробництво боєприпасів президент Чехії Петро Павел.
Росія і Білорусь брязкають зброєю і погрожують
Росія вже перевела свою економіку на воєнні рейки: скоротила витрати на соціальну сферу, благоустрій міст, ремонти, медицину, освіту. Шляхом цього третину бюджету пустила на оборонний комплекс.
140 млрд доларів Путін витратить на війну в поточному році — це третина бюджету країни. На думку генерала США у відставці Кевіна Раяна, такі витрати абсурдні, якщо спрямовані виключно проти України. Очевидно, Росія готується до війни проти НАТО.
РФ масово штампує боєприпаси, знімає зі зберігання стару техніку, проводить мобілізацію. За даними командувача сил НАТО в Європі, армія Росії вже на 15% більша, ніж на момент початку повномасштабного вторгнення в Україну.
“За минулий рік Росія збільшила чисельність своїх військ на передовій з 360 до 470 тис. РФ уже втратила понад 315 тис. солдатів пораненими або вбитими, проте відновлює ці сили набагато швидше, ніж очікувалося”, — констатує командувач Об’єднаних збройних сил США в Європі Крістофер Каволі.
Гуркоче зброєю на кордоні з країнами ЄС і Білорусь, концентрує війська поруч із Польщею та Литвою, проводить там масштабні навчання. Лукашенко заявляє, що готується до війни, і віддає накази генералам знищувати сили НАТО.
“Ось ми зараз лоб в лоб тут стоїмо проти підрозділів НАТО. Хто там перебуває? Там американський батальйон, німецькі батальйони. Думаєте, що німці й американці сюди прийшли та, в разі зіткнення з білорусами та росіянами, вони будуть Литву захищати? За першої серйозної ситуації вони втечуть з поля бою”, — каже білоруський диктатор Олександр Лукашенко.
Лукашенко звинувачує Захід у провокаціях щодо Білорусі. У Білорусі збільшили витрати на армію на 30%, у країні ухвалено закони, що дозволяють моментально провести масову мобілізацію. І фактично зробити це можуть за наказом Путіна, адже Лукашенко повністю залежний від господаря Кремля. Білорусь стала сателітом РФ і всіляко підтримує її дії. Російські військові вдерлися в Україну, зокрема і з території Білорусі. І точно так само можуть атакувати країни НАТО.
“У Гродненській області проходили навчання військовослужбовців сил спеціальних операцій у повному спорядженні, аж до того, що на собі вони носять міномет і здійснюють кидки від 30 до 40 км по пересічній місцевості. Для чого робити марш-кидки військовослужбовцям сил спеціальних операцій? Для чого їх готувати в такому режимі, в такому фізичному навантаженні? Навряд чи для оборони”, — вважає Павло Латушко, заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі.
Росія розмістила в Білорусі свої ракетні комплекси “Іскандер”. Путін може змусити Лукашенка атакувати країни НАТО спільно з російськими військами. І нехай армія Білорусі не має бойового досвіду, не хоче воювати, але солдатів там багато — 55 тис. Ще стільки ж можуть бути мобілізовані. Путіну, як завжди, потрібне гарматне м’ясо, яким і стане білоруське угруповання.
“Армія Білорусі може бути скільки завгодно непрофесійною, але це 100-тисячне угруповання, озброєне десятками, сотнями бойових броньованих машин, танків, артилерії. Їх уже 100 тис. А перекинути на цей театр воєнних дій додаткові війська Росія може протягом 6 місяців. Чи встигнуть зреагувати війська НАТО?”, — висловив думку військовий експерт Сергій Грабський.
Для НАТО це величезна загроза. Путін уже формує на кордонах з альянсом Ленінградський військовий округ нібито у відповідь на вступ Фінляндії до Північноатлантичного альянсу.
Путін не раз погрожував як окремим країнам Альянсу, так і НАТО в цілому.
“Ви хочете, щоб Франція воювала з Росією? Але ж так воно і буде. Ви навіть не встигнете й оком повести”, — погрожує Путін.
Готує росіян до війни з Альянсом і путінська пропаганда. Соловйов кричить, що потрібно напасти на Литву, Латвію та Естонію, і закликає атакувати Польщу. Тим часом чоловік пропагандистки Маргарити Симоньян Тигран Кеосаян уже зазіхає на Литву, а Дмитро Кисельов розповідає росіянам, що треба було б завдати ракетних ударів по мостах у Німеччині та бити по аеродрому в Польщі.
Пропагандисти не говорили б усього цього без наказу з Кремля. Те, що у Соловйова-Кисельова-Симоньян на язиці, то у Путіна на думці. А ось про що попереджає міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
“Путін погрожував Польщі, Латвії та Фінляндії. А коли він погрожує якійсь країні, він робить це серйозно”, — каже Сікорський.
Тепер російські танки в Білорусі, також Москва перемістила туди і ядерну зброю, а ще вона є під Калінінградом. Ракети “Іскандер” можуть досягти навіть Берліна. Сікорський заявляє, що поляки відчувають загрозу за 250 км від Варшави.
Якщо Путін дасть наказ на вторгнення в країни НАТО, то найімовірніша перша мета — захоплення Сувалкського коридору. Це короткий перешийок на литовсько-польському кордоні. Контроль над ним відріже Литву, Латвію та Естонію від решти держав ЄС і водночас дасть Росії сухопутне сполучення з її ексклавом Калінінградською областю.
На початку року саме в Калінінградській області росіяни провели випробування засобів радіоелектронної боротьби. У результаті через безпрецедентно високий рівень глушіння сигналу в Польщі та Балтійському регіоні були масштабні збої в роботі GPS. Такі дії можуть бути підготовкою до вторгнення.
Яким може бути напад РФ на Альянс
У публікації британського видання Daily Mail колишні воєначальники та генерали НАТО прогнозують, як саме може розпочатися ймовірний напад Росії на країни Альянсу. На думку екскомандувача сухопутних сил США в Європі Бена Ходжеса, перша фаза — кібератаки та ракетні удари по цілях у Східній Європі та за її межами.
Будуть використані сотні ракет по морських портах, аеропортах і транспортних вузлах, а також по головних військових штабах і аеродромах. За цим буде вторгнення з суші, моря і повітря, яке може початися в Сувалкському коридорі. Якщо його вдасться захопити, то росіяни зможуть вдертися в Литву, Естонію або Польщу. Росія може захопити лише невелику територію, а далі — вичікувати.
“РФ спостерігатиме за реакцією і, копіюючи свого предтечу Гітлера, Путін діятиме саме такими невеликими кроками. Буде дивитися на реакцію, як розвиватиметься ситуація, як зреагують західні лідери на те, що відбувається”, — вважає військовий експерт Сергій Грабський.
Про те, яку мету може мати РФ, нападаючи на країни Альянсу, говорить екскомандувач армії США в Європі Бен Ходжес.
“Це може бути з метою руйнування нашого альянсу: увійти в країну НАТО, а потім — те, що ми називаємо ескалацією для деескалації. Зайдуть туди, потім зупиняться і скажуть НАТО: ви справді хочете вступити в ядерну війну через цей маленький шматочок країни?”, — каже Бен Ходжес.
Путін сподіватиметься, що НАТО загрузне в переговорах і консультаціях, що 5-ту статтю Альянсу не буде миттєво приведено в дію і це затягнеться на кілька місяців. Ці кілька місяців і є найстрашнішою проблемою. Увесь світ бачив, що відбувалося в українських містах Бучі та Ірпені — розстріли мирних жителів, тортури, знищення цілих кварталів. А росіяни там були лише один місяць.
“А тепер уявіть, якщо ця окупація в країнах Балтії триватиме один, два, три місяці. Скільки залишиться в живих людей на цій території? Кого звільнятимуть, що залишиться від цієї території?”, — каже військовий експерт Сергій Грабський.
Це здається абсурдом і одразу виникає питання: навіщо Росії нападати на Альянс? Сам Путін неодноразово заявляв, що шансів у РФ виграти в такій війні немає. Він говорив, що потенціал об’єднаної організації НАТО і Росії неможливо порівняти.
Навіщо Путіну нападати на країни НАТО і чому він бреше
Очевидно, що НАТО має більше озброєння, до того ж більш сучасного, високоточного, далекобійного. Для Росії це буде військовою авантюрою. І відповідь на питання “навіщо нападати на країни ЄС?” є хіба що в голові в самого Путіна. Адже він патологічно сумує за Радянським Союзом, розпад якого вважає особистою катастрофою. Путін упевнений, що країни ЄС, які раніше були у сфері впливу СРСР, зараз мають бути залежні від Росії.
“Західні території нинішньої Польщі — це подарунок Сталіна полякам. Наші друзі у Варшаві призабули це? Ми нагадаємо”, — каже Путін.
Таке ж ставлення у нього до Румунії, Болгарії, Угорщини, Латвії, Естонії, Литви. Путіна вже давно прозвали псевдоісториком. І марить він тепер відродженням навіть не Радянського Союзу, а Російської імперії, порівнюючи себе з Петром І.
“Петро I Північну війну вів 21 рік. Здавалося б, воював зі Швецією, чогось там відторгав. Нічого він не відторгав! Він повертав! Навіщо поліз туди? Повертав і зміцнював — ось що робив. Судячи з усього, на нашу долю теж випало повертати та зміцнювати”, — каже Путін.
Кремль багато разів погрожував і Фінляндії. Путін неодноразово заявляв, що не визнає міжнародних актів про недоторканність кордонів.
“Путін сказав: ні, ми це все викидаємо в кошик, ми силою будемо змінювати кордони. У нього немає ніяких «червоних ліній», гальм і нічого такого. Тому Заходу треба готуватися до найгіршого – треба готуватися до великої війни”, — каже Руслан Осипенко, дипломат і експерт-міжнародник.
Путін же всі слова про напад заперечує.
“Те, що кажуть, що ми збираємося після України нападати на Європу, — це повна нісенітниця”, — каже російський диктатор.
Повною нісенітницею Путін колись називав і інформацію про плани напасти на Грузію, але 2008 року Росія вдерлися в цю країну. Потім диктатор запевняв, що далі не піде, і, наприклад, Крим точно захоплювати не буде. Казав, що півострів не є спірною територією і кордони України Росія визнає.
Диктатор збрехав. У 2014 році Путін віддав наказ анексувати півострів, після цього господар Кремля довго повторював, що решту території України точно не зачепить. І знову Путін збрехав. У 2022 році він почав повномасштабне вторгнення. Тепер же переконує, що ось на цьому точно зупиниться і на країни НАТО нападати не буде.
Путіна вже порівнюють не з Петром I, а з Гітлером. Нацистський диктатор запевняв світ 1938 року, що він анексував Судетську область Чехословаччини та на цьому точно зупиниться. Гітлеру тоді повірили та демократичні держави покладалися на політику умиротворення агресора. А Гітлер же порушив усі свої обіцянки та захоплював після цього одну європейську країну за іншою. Чи не наступить Захід на ці граблі знову, але цього разу з Путіним?
Кремлівський диктатор розуміє лише мову сили та зупинити його потрібно в Україні. Якби Київ здався, то Путін би вже напав на Альянс — про це говорить глава розвідки Німеччини Бруно Каль. Результат війни в Україні впливатиме на долю всього світу. У цьому впевнений і голова Військового комітету НАТО, адмірал Роб Бауер. Його думку поділяють лідери країн Балтії та Польщі.
“Російську агресію має бути зупинено за будь-яку ціну. Інакше вона перекинеться на інші країни та тоді американських грошей буде недостатньо для того, щоб зупинити Росію і доведеться ввести американські війська. Кожен долар, виділений на підтримку України, кожен Bradly, кожна зброя, кожен ящик артилерійських боєприпасів, переданий Україні, віддаляє привид російського вторгнення”, — каже президент Польщі Анджей Дуда.
Такої ж думки дотримується й екскомандувач армії США в Європі Бен Ходжес.
“Якщо США, Німеччина та інші країни візьмуть на себе зобов’язання допомогти Україні перемогти, якщо Росія буде переможена, то це усуває загрозу з боку Росії проти країн НАТО. Але якщо ми не зможемо допомогти Україні, і Україна зазнає невдачі, то ризик нападу на Альянс значно зросте”, — каже Бен Ходжес.
Путін лише посилив блок НАТО
Але Путін вважає, що це НАТО є загрозою для Росії. Нібито Альянсу потрібен зовнішній ворог, навколо якого можна об’єднати союзників. Але Путін і тут бреше. Адже прекрасно знає, що останні два десятиліття більшість держав-членів блоку лише скорочували видатки на армію та озброєння. Їх звели до мінімуму — 2 % від ВВП. Та навіть такого показника досягають лише 18 із 32 членів НАТО, а решта — і того менше.
Цивілізований світ хотів не воювати, а розвивати економіку, торгувати на взаємовигідних умовах і співпрацювати. Зокрема і з Росією.
“Німеччина — провідна країна-член НАТО. Вона будувала полігони для сил спеціальних операцій у Росії, де вони тренувалися. До війни готувалася НАТО? Якби НАТО розглядала Росію як ворога, хіба Німеччина будувала б полігони для Росії? Тому це чистої води брехня, що НАТО готувалося нападати. НАТО давала все — гроші, інвестиції, чіпи. Це що, вони так готувалися до війни?”, — говорить дипломат і експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
Але Путін продовжує лякати росіян тим, що НАТО — ворог. Нібито Альянс хоче розвалити Росію, розділити її на 5 частин і користуватися ресурсами. Ось тільки навіщо це Заходу, якщо Росія і так продавала енергоресурси за низькою ціною? Альянс ніколи не хотів ділити Росію на частини.
“Заходу це не потрібно, тому що це витратна модель. Путін говорить і мислить категоріями, штампами 17-го, 18-го, 19-го століття”, — каже Руслан Осипенко.
Усе з точністю до навпаки — це якраз Путін домагається розколу НАТО. І це Путіну, а не НАТО потрібен зовнішній ворог.
“Володимир Путін робить перенесення — розповідає про свої власні плани та про свої власні бажання бути головним, єдиним і страшним противником НАТО, щоб його всі поважали та боялися”, — вважає російський політолог Іван Преображенський.
Путін, як досвідчений працівник спецслужб, вміє перекручувати та звинувачувати жертву в нападі. Але НАТО жертвою не буде, бо Альянс уже нарощує виробництво ВПК і військову міць. Країни ЄС відтепер роблять ставку на власний оборонний комплекс, щоб бути сильними, навіть якщо США вчасно не прийдуть на допомогу. Напад Росії на будь-яку з країн блоку буде відбито і росіяни зазнають важких втрат. Їх відтіснять назад, але Путіна встоїть навіть такий варіант, адже він отримає свого зовнішнього ворога.
“Для Володимира Путіна будь-яке продовження війни набагато вигідніше, ніж встановлення миру, тому що встановлення миру потребуватиме від нього відповіді на питання навіщо була війна і стабілізації мирного життя, на яке в Росії вже недостатньо ресурсів. Буде просто подальша мобілізація і мілітаризація країни. Буде прискорений рух Росії в сенсі деградації в бік Північної Кореї”, — вважає Іван Преображенський.
У результаті росіяни стануть ще біднішими. Така війна остаточно підірве економіку, як колись перегони озброєнь розвалили Радянський Союз. Зовсім не НАТО, а Путін зі своїм патологічним пошуком вигаданого ним же зовнішнього ворога сам веде Росію до розпаду. І ще один парадокс: саме Путін як ніхто в усьому світі зробив НАТО сильнішим. Через його агресивну політику там з’явилися два нові члени — Фінляндія і Швеція, щоб отримати захист. Через його вторгнення в Україну і войовничу риторику щодо Заходу країни НАТО змушені були збільшити витрати на оборону. Без путінської агресії Альянс не мав би такої ваги в системі світової безпеки, як зараз. Ставки як ніколи високі.
“Якщо Захід зараз моргне, скажімо так, або відступить, визнає принцип або можливість зміни кордонів силою, то це відкриє “скриньку Пандори”. Кордони почнуть змінювати сильніші країни стосовно слабших. Це заповнює весь світ. Зрештою вогники конфліктів по всьому світу зіллються в одну велику війну”, — каже дипломат і експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
Агресія Путіна може призвести до глобальної війни, путінська Росія стала загрозою всьому світу. Напад РФ на НАТО абсолютно реальний. Про це говорить західна розвідка, яка так само попереджала у 2022 році про те, що Путін почне повномасштабне вторгнення в Україну. НАТО готується відбивати удари РФ, а кремлівський диктатор, всупереч тому, що це безумство і самовбивча авантюра, має намір атакувати країни Альянсу.
Після величезних втрат, численних військових провалів і відступів в Україні диктатор прагне реваншу — хоче виграти в НАТО так само як розраховував перемогти Україну і взяти Київ за три дні. Тільки ось нова війна дуже дорого обійдеться самим росіянам. Весь світ уже згуртувався навколо Києва і в разі атаки на Альянс ще раз об’єднається проти путінізму, як колись проти фашизму.
Читайте також: Небезпека путінської Росії для Європи: які шанси, що західні війська опиняться в Україні — думки експертів