Під Кривим Рогом (Дніпропетровська область) запустили дві лінії магістрального водоводу. Завдяки цьому місто та прилеглі населені пункти будуть забезпечені безперебійним водопостачанням. У червні 2023 року після підриву окупаційними військами Каховської гідроелектростанції без води залишилися близько мільйона людей. Тепер люди знову отримають достатній обсяг води, повідомляє FREEДОМ.
Запуску насоса десятки тисяч людей чекали 11 місяців. Відтоді, як за лічені дні шість міст і десятки сіл у Криворізькому та Нікопольському районах залишилися без централізованого водопостачання.
Це сталося після того, як 6 червня 2023 року російські війська зруйнували Каховську гідроелектростанцію. Унаслідок чого водосховище обміліло.
“Після обіду зупинилися насоси, тому що до води вже було не дістати”, — повідомив голова Грушевської громади Сергій Мариненко.
Щоб повернути воду мільйону людей, у регіоні одразу розпочали масштабне будівництво нового магістрального водоводу. Через 76 днів однією з чотирьох запланованих ліній уже почали подавати воду. Тепер запустили ще дві.
“Роботи велися цілодобово. Працювали понад тисяча людей, понад п’ятсот одиниць техніки на цьому об’єкті. І ми раді, що сьогодні ми вже запускаємо об’єкт у повноцінну експлуатацію. Я сподіваюся, що проблем, які були з водопостачанням у місті, більше не буде”, — розповів віцепрем’єр-міністр — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.
Підготовчі роботи розпочали одночасно з розробкою проєкту. До цього в Україні подібного ніхто не робив. Але це було необхідно, щоб якомога швидше повернути людям воду.
“Ми задоволені тим, що цей проєкт вдалося реалізувати. Хоча коли ми починали, дуже багато іноземних експертів говорили, що як правило, такі проєкти у світі будують 5-7 років. Наші фахівці змогли це зробити за рік”, — зазначив голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Наєм.
Завершити роботи планували до кінця 2023 року, кажуть будівельники. Завадило те, що 75% необхідного обладнання везли з Румунії, Італії, Туреччини та інших країн. І були суттєві затримки з поставками.
“Завозили з Німеччини, Польщі. Автоматику з Сінгапуру. Дійсно складна логістика. Ви знаєте, що було на кордоні з польською стороною. На жаль, на нас позначилася і ситуація з Червоним морем, тому що не могли поставити автоматику з Сінгапуру. Це великі проблеми, але головне, що є результат сьогодні”, — сказав генеральний директор компанії-підрядника Микола Тимофєєв.
Тепер магістральний водовід “Інгулець — Південне водосховище” працює на повну потужність. Ще на двох магістральних водоводах роботи близькі до завершення. У Нікопольському районі їх ведуть під постійними артилерійськими обстрілами та дроновими атаками.
“Це надскладна ситуація, тому що ворог знає наші плани щодо подачі води людям, знає нашу активність. І відпрацьовував по техніці, по людях, наших працівниках, які реалізують цей проєкт. Це дуже складний проєкт саме в Нікопольському районі саме через небезпечну ситуацію”, — зазначив заступник голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації Юрій Яндульський.
Попри це вже виконано понад 90% усіх робіт.
Читайте також: Розмінування Харківського регіону організацією HALO Trust: як працюють демінери (ВІДЕО)