З кожним місяцем прихильників ідеї лідера Франції Еммануеля Макрона про відправлення військ європейських країн в Україну стає все більше. Але тема запрошення іноземних військ — прерогатива офіційного Києва. Зараз Україна стоїть на позиції посилення постачання озброєння. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
“Кожна держава, яка бере участь у цьому обговоренні, все-таки намагається дивитися на ситуацію з рейтингами, з настроями всередині країни, з рівнем підтримки України, рівнем страхів місцевого населення. І це сильно впливає на загальну позицію. Але, як на мене, дійсно, пан Макрон відкрив дуже широко “вікно Овертона”. І так, країни Балтії проявили надзвичайну підтримку цієї ініціативи. Також ми бачили непогані відгуки, наприклад, від Нідерландів щодо цього. І очевидно, що з кожним місяцем, кожним тижнем прихильників такої можливості, опції, це поки що не рішення, таких країн стає більше”, — зазначив політолог.
Водночас Чаленко наголосив, що тема запрошення іноземних військ в Україну — це прерогатива офіційного Києва.
“Сьогодні Україна стоїть на позиції посилення постачань озброєння, витримуванні ритмічності цих постачань. Чи захочуть у Франції, чи в інших країнах надіслати свої національні сили на підтримку Україні — ця опція буде, думаю, дуже доречною. Але право на запрошення залишається за Києвом. І це — головний нюанс. Це — повага до українського суверенітету. Це те, що демонструється зараз з боку західних країн, і те, чого не хочуть бачити ні російський диктатор, який продовжує свою агресію проти нашої держави, ні його партнери”, — сказав спікер.
Ані НАТО як військово-політичний блок, ані ЄС як політико-економічний союз не ухвалюватимуть таких рішень на своєму рівні, пояснив політолог. Це повністю віддається на обговорення конкретним країнам, партнерам України.
“Може бути створена коаліція тих держав, які не проти спрямувати свої сили на підтримку України. Наприклад, та ж Польща. Зараз тривають певні консультації, це ще не переговори. І ведуться ці консультації ще до публічного оголошення про цю ідею з боку президента Макрона. Тому, я думаю, що довше триватиме російсько-українська війна, то більше наші партнери розумітимуть правильність і тактики, і стратегії”, — зазначив гість ефіру.
Чаленко також зауважив, що Росія намагається ввести Україну у війну фактично симетричну, коли загальна кількість танків, зброї, живої сили починає зрівнюватися. Але в такому протистоянні Україна перебуває не в сильній позиції, вважає він.
“Україна зараз застосовує асиметричні дії для того, щоб протистояти Російській Федерації. І, наприклад, введення іноземних військ у тилові області — це якраз один із таких варіантів. Вони могли б прикрити кордон із Білоруссю або з невизнаним Придністров’ям. Або ж могли б узяти на себе частину охорони певних інфраструктурних об’єктів, аеродромів. Тому що ми розуміємо — де зайдуть іноземні війська, там вони ж і привезуть свої системи ППО. Тобто ми додатково таким чином посилимо небо. Тому насправді питання вкрай цікаве, дійсно, воно посилить можливості безпосередньо Сил оборони України протистояти Російській Федерації на передовій”, — сказав спікер.
Таких кроків з боку союзників Києва дуже боїться Росія, вважає політолог.
“Саме тому ми чуємо нові погрози з боку Дмитра Медведєва (заступник голови Ради безпеки РФ, — ред.) — він уже ледь не ядерні удари завдає по європейських столицях. Це означає, що ми з цією ідеєю потрапили в точку, цю тему треба розробляти. Чи буде ухвалено політичне рішення, це вже визначатиме військово-політичне керівництво України. Але це питання дійсно потребує опрацювання”, — акцентував Чаленко.
Читайте також: Небезпека путінської Росії для Європи: які шанси, що західні війська опиняться в Україні — думки експертів