Нині Франція розглядається Китаєм як дипломатичний лідер у Європі. Тому для Китаю вона стала вкрай важливим партнером як у політичному, так і в економічному плані. Про це в прямому ефірі телеканалу FREEДOM заявив надзвичайний і повноважний посол України в Китайській Народній Республіці (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин.
“Минулого року, коли президент Франції приїхав до Пекіна разом із головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, у складі їхньої делегації було кілька десятків великих бізнесменів. Під час цього візиту вони уклали майже 20 угод на мільярди доларів зі своїми китайськими партнерами. Китай дуже хоче, щоб уже досягнуті зв’язки розвивалися далі, а також складалися нові зв’язки. Тим паче, що в цьому зацікавлена і Франція”, — зазначив експосол.
На думку експерта, ще одна причина візиту Сі Цзіньпіна до Парижа — робота з Європейським Союзом, який наразі уособлює Урсула фон дер Ляєн. Його цікавить антисубсидіарне розслідування, яке проводять з ініціативи Європейського Союзу щодо китайських електромобілів.
“Лише минулого року Китай поставив до Європи своїх електромобілів на загальну суму 11,5 млрд доларів. Ціни, за якими постачає Китай ці автомобілі — найнижчі. Тобто їх купують без конкуренції з європейськими виробниками, тому що, як пояснює ЄС, Китай здійснює велике державне субсидування цього виробництва. Це означає, що китайські автомобілі — більш конкурентні на європейському ринку. Щоб уникнути цього розслідування і залагодити всі питання, Сі Цзіньпіну потрібно дуже чітко прояснити свою позицію та домовитися з лідером”, — пояснив Литвин.
За словами експерта, Франції теж вигідно, щоб ті проєкти, які були підписані під час поїздки Макрона до Пекіна, були реалізовані. Тобто, і Китай, і Франція зараз захищають свої інтереси як можуть.
“Кожна країна просуває свої власні інтереси. Насамперед інтереси економічні. Але у ЄС є і конкретні бажання до Китаю — щодо війни Росії проти України. І є питання про клин, який вбивається Китаєм між США та Європою. Але Китаю вигідно мати чудові відносини й зі США, і з Європою. Інша справа, що хочеться, щоб ці відносини не залежали одне від одного. Щоб не було такої зв’язки, коли Європа дивиться в бік Сполучених Штатів і робить те, що їм радять США. Тому Китай промацує ґрунт, як йому далі вибудовувати відносини з Європою”, — прокоментував експосол.
За його словами, Франції теж вигідні переговори з Китаєм, тим паче, що у спілкуванні з КНР вона не перестає переслідувати ще одну важливу мету.
“У Макрона стоїть ще одне чітке завдання — продовжити переконувати лідера Китаю Сі Цзіньпіна вплинути на Росію, щоб вона припинила криваву війну проти України та прибрала з території незалежної держави свої війська. Усім зрозуміло, що ці спроби лідер Франції не полишає вже два роки. Поки що результату немає. Але є надія, що лідер КНР все-таки прислухається до політичного лідера ЄС”, — резюмував Литвин.
Читайте також: Китай не виправдав надії Росії щодо закупівлі газу — деталі
Нагадаємо, вперше за майже п’ять років лідер Китаю Сі Цзіньпін вирушить до Європи. З 5 по 10 травня він планує відвідати Францію та більш лояльні до Росії Сербію та Угорщину.