Росія змінила тактику ударів по українській енергосистемі — своїми ракетами вона почала знищувати генеруючі потужності. Їхнє відновлення займає тривалий період і потребує нового підходу у розв’язанні проблеми. Про це сьогодні, 28 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
За його словами, така тактика російського командування була обрана не випадково, тому що відновлення постраждалих об’єктів займає дуже довгий час.
“З кінця березня Росія почала масовані атаки на нашу інфраструктуру виробництва електроенергії (гідроелектростанції та теплоелектростанції). За два роки Україна продемонструвала надзвичайну здатність усувати пошкодження своєї електромережі. Практично всі зруйновані електромережі були відновлені в досить короткий період часу. Але зараз перед Україною стоїть зовсім інше завдання — ремонтувати не просто підстанції, а цілі електростанції. Це дуже довгий процес, який іноді може сягати до трьох років. Тому, найімовірніше, російське командування й обрало таку тактику обстрілів, щоб якомога на довше вивести з ладу енергетичну систему України”, — розповів Омельченко.
Він наголосив: обстрілюючи гідроелектростанції в Україні, РФ скоює злочин проти людяності.
“Нагадаю, обстріли гідроелектростанцій в Україні РФ почала з ДніпроГЕСу, повторивши “подвиг” німецько-фашистських військ 1943 року. Згідно з міжнародним законодавством, зокрема, Женевською конвенцією 1949 року, дамби та гідроелектростанції не можуть бути піддані бомбардуванням. Такі атаки прирівнюються до ядерної атаки і є злочином проти людяності”, — констатував експерт.
Він ще раз нагадав, що відновлення таких об’єктів займає дуже тривалий період. І додав: щоб Україна змогла до зими відновити хоча б 50% втрачених потужностей, їй доведеться звертатися по допомогу до союзників.
“Це можуть бути різні країни, вони допомагали й досі допомагають Україні. Насамперед — Сполучені Штати Америки. Наразі вони постачають генерувальні установки малої потужності. Це можуть бути Японія і Південна Корея, країни Центральної Європи. Зрештою, потенціал допомоги Україні зараз досить значний. Але нам треба не тільки ремонтувати такі об’єкти. Потрібно в прискореному режимі ухвалювати рішення, які даватимуть змогу в максимально короткі терміни відновити потужність. На мій погляд, потрібно займатися децентралізацією енергетики. Крім того, розв’язати питання про збільшення імпорту електроенергії з країн Європейського Союзу. Зараз Україна має можливість імпортувати 1700 МВт. Я думаю, можна домовлятися про розширення імпорту до 2,5-3000 МВт. Ця допомога була б дуже доречною. Інакше взимку Україна знову буде змушена застосовувати віялові відключення електроенергії для приватних споживачів”, — резюмував Володимир Омельченко.
Читайте також: Сотень мільярдів гривень може сягати збиток, нанесений українській енергосистемі російськими атаками — оцінка експерта
Нагадаємо, масовані атаки по українській енергетичній інфраструктурі російська армія відновила 22 березня і не припиняє досі.