Депутати Європейського парламенту зібралися у Страсбурзі (Франція) на останнє пленарне засідання перед виборами в Європейському Союзі. На порядку денному сьогодні, 23 квітня, були кілька рішень, пов’язаних з Україною. Кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов розповів, за що проголосували європейські депутати і як це вплине на Україну.
Європейський парламент підтримав продовження режиму безмитної торгівлі з Україною ще на рік — до 5 червня 2025 року. Це означає, що українські товари надходитимуть на європейський ринок без будь-яких обмежень, що допоможе підтримати український бюджет.
Водночас Єврокомісія залишає за собою право запровадити будь-які заходи, які вважатиме необхідними, якщо станеться значний збій на європейському ринку або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС через український імпорт.
Рішення стало результатом компромісу між європосадовцями та представниками української влади.
“Продовження заходів підтримки торгівлі підтверджує солідарність ЄС з Україною перед обличчям російської агресії. Це голосування одночасно зміцнить економічну стійкість України та захистить інтереси європейських фермерів. Ми дотримаємось своїх обіцянок — підтримуватимемо Україну до її воєнної перемоги та вступу до ЄС і НАТО”, — заявила депутатка Європарламенту Сандра Калнієте.
Тепер рішення парламенту має затвердити Рада ЄС. Чинні торговельні заходи спливають 5 червня 2024 року, і нова постанова має набути чинності відразу після цієї дати.
Також депутати провели дебати на тему використання російських заморожених активів для підтримки перемоги і відновлення України.
“Україна терміново потребує зброї та боєприпасів, щоб захистити себе і свій народ від російських ракет, безпілотників, бомб і постійних атак. Спочатку ми плануємо використовувати ці доходи для підтримки відновлення та реконструкції України. Але я думаю, що перш ніж думати про відновлення, ми повинні подумати про те, як уникнути руйнувань”, — наголосив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Депутати, які виступали, вкотре вимагали передати доходи від цих активів на потреби України.
“Перемога України потребуватиме щорічної військової підтримки Заходу в розмірі до 100 млрд євро, за словами віцепрезидента Єврокомісії Борреля. Заходи щодо російських активів, які нині перебувають на столі ЄС, дають змогу отримувати лише близько 3 млрд євро на рік, тоді як заморожені російські фінансові активи становлять майже 300 мільярдів євро. Ось чому ЄС має використовувати міжнародно визнані інструменти контрзаходів, які дозволяють державам-членам конфісковувати заморожені активи, а не тільки прибуток або доходи, які вони генерують”, — акцентував євродепутат Андрюс Кубілюс.
“З політичної точки зору час для того, щоб конфіскувати ці активи, — зараз, а не в якомусь віддаленому майбутньому в межах мирних переговорів. Якщо ми чекатимемо, то навряд чи коли-небудь це зробимо”, — зазначив депутат Європарламенту Влодзімеж Чімошевич.
Це останнє пленарне засідання Європейського парламенту напередодні виборів у Європейському Союзі. Питання України, як і раніше, є одними з головних і актуальних, а це свідчить про те, що вони й залишаться такими для нового складу парламенту.
Читайте також: Уряд Польщі закликає фермерів припинити блокаду: що відбувається на україно-польському кордоні (ВІДЕО)