Візити високопосадовців США до Китаю є тим, що сам Пекін називає керованим протистоянням. Відносини Вашингтона та Пекіна сьогодні дуже схожі на протистояння часів холодної війни між Вашингтоном та Москвою. Водночас залежність Заходу від Китаю та набагато менша ефективність санкцій проти ринкових та квазіринкових економік, ніж проти централізованих, як у СРСР, залишає не так багато важелів впливу на позицію КНР. Таку думку висловив професор Нью-Йоркського університету Ігор Айзенберг в ефірі FREEДОМ, коментуючи майбутній візит до Китаю держсекретаря США Ентоні Блінкена.
“Я думаю, те, що відбувається зараз між Сполученими Штатами та Китаєм, дуже нагадує те, що відбувалося між Сполученими Штатами та Радянським Союзом у 1970 роки. Тобто йдуть розмови, взаємні обговорення, але сторони при цьому своїх позицій, звичайно, не змінюватимуть. Хоча є фактор, якого не було у радянсько-американських відносинах. Це дуже сильна взаємна економічна залежність між Сполученими Штатами та КНР, між Заходом загалом та КНР. Цю залежність створив сам Захід дуже недалекоглядними діями, просто дозволивши своїм компаніям значною мірою перемістити виробництво в Китайську Народну Республіку. У результаті світова економіка стала вкрай залежною від економіки Китаю”, — коментує гість ефіру.
Він додав, що є і зворотна залежність: Китай потребує західних ринків збуту.
“Але при цьому Китай, звичайно, є основним стратегічним противником США, як це визначено всіма звітами американської розвідки та концепціями зовнішньої політики та оборони Сполучених Штатів. І коли я слухав майже повністю засідання Палати представників, коли ухвалювали ці законопроєкти [про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню], й представниками обох партій — демократів та республіканців, які підтримували допомогу Україні, — дуже багатьма вживається термін “вісь зла”. І перелічували, хто до неї входить: Китай, Росія, Іран, Північна Корея. Це сучасна “вісь зла”. І Китай є її частиною”, — каже Айзенберг.
На думку професора, не варто мати ілюзій, що Китай відмовиться від того, щоб підтримувати Росію. Адже він є головною частиною авторитарного світу та зацікавлений у політичному ослабленні Заходу. А відповідно, зовсім не зацікавлений в успіху України. Навпаки, як наголосив Айзенберг, Китай зацікавлений у тому, щоб Росія досягла успіху в цій війні.
“Тому, я думаю, розраховувати на те, що Китай якимось чином буде на боці добра, не доводиться. Єдина ситуація, коли Китай може бути зацікавлений у припиненні війни — якщо його економічне становище погіршуватиметься в результаті війни, що триває, агресії Росії проти України. Але поки що становище економіки Китаю цілком стабільне. Ті санкції, які США вводять проти китайських компаній, не такі болючі. Уявіть собі, скільки різних компаній у Китаї”, — каже гість ефіру.
Він зазначив, що санкції, зокрема вторинні, безумовно, необхідно вводити, але варто розуміти, що вони не матимуть того ж ефекту, який свого часу мали санкції проти СРСР, оскільки в Союзі була централізована економіка.
“І США продовжуватимуть санкції вводити. Але все одно Китай продовжуватиме робити те, що він робить. Тому що влада Китаю не буде, я думаю, цьому протидіяти. Принаймні поки вони бачать, що їхній економіці нічого не загрожує”, — вважає Ігор Айзенберг.
Читайте також: Росія і Китай посилюють співпрацю — у США попередили про наслідки (ВІДЕО)
Раніше політолог Дмитро Васильєв сказав, що Китай опосередковано бере участь у підтримці Росії у війні проти України.