Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю бразильським ЗМІ анонсував підписання найближчими місяцями двосторонніх угод у сфері безпеки зі Сполученими Штатами, Норвегією та Швецією. Зазначивши, що підтримка Конгресом допомоги Україні є прологом до “потужної угоди” зі США. На думку політолога Володимира Фесенка, яку він озвучив в ефірі FREEДОМ, така угода з Вашингтоном справді стане знаковою для Києва.
“Ми вже підписали такі угоди, здається, з десятьма країнами, я зараз можу помилитися, з дев’ятьма — точно, зокрема — п’ятьма країнами “Великої сімки”. З “Великої сімки” залишилися США, Японія, які ще не підписали з нами такі угоди… Так от, із США готується така угода. Вона буде дуже знаковою. Це те, про що українські дипломати мріяли ще з 1990-х років”, — сказав гість ефіру.
Він зазначив, що давній досвід партнерських відносин із США, зокрема в галузі безпеки, має Ізраїль і Тайвань. Тепер такі відносини вибудовують Україна та США.
“З Ізраїлем [у США] вже партнерські відносини, зокрема — договір про безпеку, багато десятиліть, ще з кінця 1970-х років, але реально партнерство розпочалося ще раніше. З Тайванем — та сама історія: багато десятиліть партнерських відносин та допомоги США для безпеки Тайваню. І зараз ми йдемо цим же шляхом. Ми опинилися, скажімо так, в одній зв’язці з Ізраїлем та Тайванем, країнами, які мають давні партнерські відносини зі США, а ми лише формуємо ці відносини. Але зараз хочемо ці стосунки зафіксувати у юридичній формі”, — пояснює політолог.
За його словами, поки що очікується не двосторонній повноцінний договір, а угода, яка не потребує ратифікації в Конгресі США та Верховній Раді України, але раніше у Києва таких угод із Вашингтоном не було. Виходячи з тих двосторонніх угод у галузі безпеки, які вже уклала Україна, Фесенко припускає, що йтиметься про мінімум десятирічний термін дії та фіксацію економічної, військової підтримки України, спільної роботи у розвитку української оборонної промисловості.
“І, звичайно, процедури збереження допомоги Україні у разі, якщо на нас знову буде напад Росії. Це не прямі, але дуже важливі гарантії безпеки нашій країні. Саме це мав на увазі наш президент. Наразі буде оформлена юридична допомога Україні на поточний рік. А після цього, я думаю, найближчими місяцями буде підписання цієї важливої угоди між двома нашими країнами про співпрацю у сфері безпеки. Це підтвердить юридично партнерські відносини між Україною та Сполученими Штатами”, — наголосив Володимир Фесенко.
Читайте також: Які гарантії безпеки Україні можуть надати США — розбір (ВІДЕО)