Китай буде обережним у наданні Росії товарів подвійного призначення, які РФ використовує для виробництва озброєння, якщо на Пекін чинитиметься тиск з боку США та ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.
Китай продовжує наполягати, що не надає військової допомоги Росії. Дійсно, Пекін не постачає озброєння і техніку, але він надає комплектуючі, оптику, мікрочіпи, необхідні Москві для виробництва зброї.
“Протягом двох років Китай з Росією вибудовували свої ланцюжки поставок. І, з мого погляду, Китай пробивав ті “червоні” та допустимі лінії, які йому дозволяли й США, і європейські країни, попри те, що на Росію було накладено санкції. Так, багато хто на Заході розраховувавна те, що відсутність комплектуючих від західних компаній зупинить військову машину РФ. Але, як ми бачимо, Росія почала отримувати необхідні запчастини або з Китаю, або за допомогою китайських компаній через Центральну Азію, через деякі країни Кавказу. Відсутність належного контролю за обходом санкцій надала можливість торгувати з Росією як китайським компаніям, так і іншим компаніям”, — сказала експертка.
Плаксієнко-Бутирська акцентувала, що щойно починається тиск західних країн, китайські компанії починають обережніше ставитися до взаємодії з РФ. Наприклад, зараз китайські банки ретельно перевіряють усі операції, які стосуються взаємодії з Росією, вимагають додаткові документи, перевіряють, чи немає тих, чи інших елементів у санкційних списках.
“Висновок такий: наші європейські, американські партнери повинні тиснути на Китай”, — зазначила вона.
Проте у США неодноразово заявляли, що не вбачають у діях Китаю військову підтримку Росії. Про це говорив і президент Байден, і його радник із національної безпеки Джейк Салліван, і інші представники адміністрації президента. Такі заяви Пекін сприймає, як можливість продовжувати свої взаємини з Москвою.
“Цей сигнал сприймався позитивно Китаєм. Тобто для американської влади Китай не допомагає Росії у військовий спосіб. Тобто можна не відправляти танк або бронемашини цілком, а просто відправляти запчастини, оптику, якісь мікроелементи для того, щоб Росія виробляла це самостійно. Амбівалентність у риториці наших західних партнерів відіграє погану роль. І таким чином Китай отримує вікно можливостей, яке дозволяє йому і далі підтримувати Росію, працювати з Росією, спираючись на заяви зі США”, — пояснила Плаксієнко-Бутирська.
У будь-якому разі Китай діятиме в межах своїх національних інтересів, насамперед економічних. А в цьому плані Китай більше покладається на торгівлю зі США та Євросоюзом, ніж на Росію.
“Двостороння торгівля Китаю з Європою — 700 млрд [доларів на рік], зі США — близько 600 млрд. Росія — це лише 240 млрд, і максимум, які бачать навіть російські фахівці, — це 300 млрд. Торгівля з Росією для Китаю має свої обмеження: Росія для Китаю — це ресурсна база, а Китай для РФ — більше технології та всілякі товари”, — розповіла Плаксієнко-Бутирська.
У Москві хочуть перебудувати економічні взаємини з Пекіном, щоб відправляти до Китаю товари з більшою вартістю. Наприклад, пропонується цього досягти шляхом запуску у РФ спільних підприємств.
“Але Китай не поспішає вкладати інвестиції в Росію і давати гроші. Цьому є різні причини. І тому що Росія перебуває під санкціями, й тому що з економікою Росії не все зрозуміло, і тому що Росія перебуває у війні. Плюс у самого Китаю зараз не все просто з економікою, тому він теж не розкидається грошима, як робив це раніше”, — продовжила експертка.
Плаксієнко-Бутирська наголосила, що, щоб розв’язати свої економічні проблеми, Китай якраз всіляко намагається налагодити відносини з Європою і Сполученим Штатам.
“Китай не зміг поки владнати свою проблему з нерухомістю, яка становила 25% ВВП. Китай не зміг розгойдати свій внутрішній ринок, тому поки він орієнтується на експорт, який теж падає. Головна мета Китаю, щоб дати поштовх своїй економіці, — експортувати високотехнологічні товари, такі як електрокари, сонячні батареї, батареї для електромобілів тощо. І в цій сфері у Пекіна непрості відносини й з Європою, і з Америкою, тому що це становить загрозу для їхніх компаній”, — деталізувала вона.
“І, на мій погляд, якщо європейські та американські лідери виявлять більше бажання тиснути на Китай з економічного погляду, вказувати на наслідки через взаємодію з Росією, то є шанси визначити “червоні лінії”, особливо в плані підтримки військово-промислового комплексу Росії”, — резюмувала Наталя Плаксієнко-Бутирська.
Читайте також: Росія і Китай посилюють співпрацю — у США попередили про наслідки (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, Китай нарощує продажі в Росію верстатів та інших технологій, пише Associated Press, посилаючись на дані розвідки США. Так, у 2023 році приблизно 90% мікроелектроніки надійшло до РФ із Китаю. Їх Росія використовує для виробництва ракет, танків і літаків. Водночас у США заявили про “значні наслідки”, якщо китайські фірми допомагатимуть Росії у війні проти України.