Китай нарощує продажі в Росію верстатів та інших технологій, пише Associated Press, посилаючись на дані розвідки США. Так, у 2023 році приблизно 90% мікроелектроніки надійшли в РФ із Китаю. Їх Росія використовує для виробництва ракет, танків і літаків. Водночас у США заявили про “значні наслідки”, якщо китайські фірми допомагатимуть Росії у війні проти України, інформує FREEДОМ.
Незважаючи на відсутність прямої допомоги летальною зброєю, Китай налагодив постачання мікроелементів для російської військової промисловості. Про це пише Associated Press, посилаючись на неназваних високопоставлених чиновників США.
За даними видання, росіяни, ймовірно, використовували імпорт верстатів із Китаю для збільшення виробництва балістичних ракет. Зокрема, у 2023 році майже 70% імпортованих Росією верстатів на суму 900 млн дол. надійшли з Китаю.
Також китайські та російські компанії викрили у спільному виробництві безпілотних літальних апаратів на території Росії.
“Пекін також працює з Росією над удосконаленням її супутникового та іншого космічного потенціалу для використання проти України. У довгостроковій перспективі це може посилити загрозу, яку РФ становить для всієї Європи”, — йдеться в публікації Associated Press.
Після початку вторгнення Росії в Україну зв’язки Пекіна з Москвою зміцнилися, торгівля між країнами зросла більш ніж удвічі. Зі 108 млрд дол. 2020 року до 240 млрд дол. 2023-го, пише Politico.
Китай має намір розвивати зв’язки з Росією, наголосив голова КНР Сі Цзіньпін на зустрічі в Пекіні з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим на початку квітня.
“Китай завжди надає великого значення розвитку китайсько-російських відносин і готовий зміцнювати двосторонні зв’язки з Росією та нарощувати багатостороннє стратегічне співробітництво в межах БРІКС і Шанхайської організації співробітництва… Обидві країни проявлятимуть більше відповідальності й об’єднуватимуть країни глобального Півдня”, — заявив Сі Цзіньпін.
Візит Лаврова збігся із закінченням чотириденних переговорів міністерки фінансів США Джанет Єллен у Пекіні. Вона пригрозила китайським банкам і експортерам санкціями за допомогу в експорті товарів військового і подвійного призначення в Росію.
“Нас, як і раніше, турбують правила, за якими будь-які компанії, зокрема з КНР, беруть участь у військових закупівлях Росії. Я наголошую, що компанії, зокрема з КНР, не повинні надавати матеріальну підтримку у війні Росії і що вони зіткнуться із серйозними наслідками, якщо зроблять це”, — заявила Єллен.
Раніше США ввели санкції проти кількох китайських компаній за порушення заборони на експорт товарів до Росії. Вони можуть використовуватися у військовому виробництві.
У Пекіні неодноразово заявляли, що не постачають Росії зброю і військову допомогу. Водночас у Вашингтоні вважають, що Китай надає військову підтримку Російській Федерації у війні проти України. Це питання обговорили телефоном президент США Джо Байден і голова КНР Сі Цзіньпін.
“Ми вважаємо, що один із найкардинальніших кроків, доступних нам зараз для підтримки України, полягає в тому, щоб переконати КНР припинити надання допомоги Росії у відновленні її військово-промислової бази. Росії буде важко підтримувати свої військові зусилля без Китаю”, — пише Reuters з посиланням на високопоставленого американського чиновника.
Збільшення підтримки Росії з боку Китаю обговорять глави МЗС країн “Великої сімки”. На зустріч, яка триватиме з 14 до 19 квітня, також вирушить держсекретар США Ентоні Блінкен. Крім того, у квітні з офіційним візитом Блінкен прибуде до Пекіна.
Читайте також: Китай поки що не ухвалив остаточного рішення про свою участь у Глобальному саміті миру — що впливає, роз’яснив Фесенко
Раніше політолог Дмитро Васильєв сказав, що Китай опосередковано бере участь у підтримці Росії у війні проти України.