Підтримка територіальної цілісності України, її євроінтеграція та засудження російської агресії — з такими меседжами за підсумками зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем виступив його словацький колега Роберт Фіцо. На тлі заяв, які лунали з Братислави ще в березні про відмову постачати снаряди для ЗСУ, Словаччина різко змінила вектор — на проукраїнський, повідомляє FREEДОМ.
11 квітня відбулася друга з моменту виборів у Словаччині міжурядова консультація української та словацької сторін. Варто зазначити, що під час своєї передвиборчої кампанії Фіцо заявляв про намір припинити постачання зброї Україні. Тепер же риторика уряду Словаччини змінилася. Прем’єр-міністр Роберт Фіцо заявив про підтримку Києва і пообіцяв українському колезі Денису Шмигалю сприяння Братислави в євроінтеграційних прагненнях України.
“Я хотів би повторити без будь-яких вагань, щоб не було сумнівів у тому, що використання російської військової сили в Україні було грубим порушенням міжнародного права. Україні потрібно допомогти та проявити солідарність. Для цього ми тут. Звичайно, можуть бути різні погляди на цю допомогу і нашу солідарність, і ми дуже відкрито говоримо з прем’єр-міністром [України], зокрема, про співпрацю в гуманітарній і цивільній сферах”, — сказав Фіцо.
Експерти наголошують, що така швидка зміна риторики — це результат роботи, зокрема й української дипломатії.
“Фіцо прекрасно розуміє політичні наслідки для себе особисто і для Словаччини в ЄС — якщо він буде, як і його колега з Угорщини Орбан, блокувати підтримку України, він розуміє, що важіль впливу, який використовує Угорщина, довго працювати не зможе”, — прокоментував політолог Максим Джигун.
Сторони обговорили кілька блоків питань — енергетичне, економічне та політичне співробітництво, гуманітарну підтримку України, розмінування та розширення пропускної спроможності прикордонних пунктів.
До кінця 2028 року в планах України та Словаччини — завершити реконструкцію електричного інтерконектора “Мукачево — Вельке Капушани”, що дасть змогу збільшити можливість експорту та імпорту електроенергії.
“Домовилися до середини наступного року системно переглянути нашу договірну базу з фінансово-технічного, економічного співробітництва та соціального захисту. Вона потребує суттєвого оновлення, щоб відповідати сьогоднішнім викликам. Буде укладено нові договори, угоди, що дасть нам змогу взаємодіяти більш ефективно. Домовилися також зі словацькою стороною якнайшвидше опрацювати скасування односторонніх обмежень на українську агропродукцію, робота в цьому напрямку триває”, — повідомив український прем’єр Денис Шмигаль.
Згідно із заявами Шмигаля, сторони домовилися про співпрацю і в галузі озброєнь. Про деталі пресі не повідомляли.
“Країни Східної Європи здебільшого мають хороші запаси озброєнь, зокрема радянського зразка. Такі озброєння можуть бути дуже корисними для України. Як свого часу несподівано нам серйозно допомогла Болгарія, надаючи суттєві обсяги і зброї, і боєприпасів. Тому зі Словаччиною тут також можна говорити й про артилерійські боєприпаси, і про самі артилерійські установки, гаубиці, важку техніку та інше озброєння, якими Словаччина може поділитися з нашою країною”, — вважає політолог Максим Джигун.
Результатом міжурядових консультацій стали й домовленості в питанні розмінування українських територій. Словаччина обіцяє надати відповідні інженерні машини та виробляти їх спільно з Україною. До кінця поточного року країни планують запустити пряме пасажирське залізничне сполучення Київ — Кошице. Крім того, Роберт Фіцо пообіцяв, що Словаччина візьме участь в інавгураційному Глобальному саміті миру у Швейцарії.
Нагадаємо, українська делегація на чолі з прем’єром Денисом Шмигалем відвідала Словаччину 11 квітня.