Попри повномасштабне вторгнення Росії та постійні обстріли, українська медицина продовжує розвиватися і вражати своїми успіхами. Лише за перші три місяці 2024 року в Україні виконали 131 трансплантацію. Також почали проводити операції з пересадки кісткового мозку. Так, одну з них нещодавно зробили в Лікарні Святого Пантелеймона Першого медоб’єднання Львова. Процедура пройшла успішно і пацієнт перебуває в ремісії, інформує FREEДОМ.
“Я схуд, обличчя пожовкло, — тоді аналізи здав. Низький гемоглобін був, у мене виразкова хвороба була. Може, виразка відкрилася, але обстеження показало, що ні. І тоді вже взяли аналіз кісткового мозку, і визначили що до чого”, — розповідає пацієнт Олег Рогожинський.
57-річний Олег Рогожинський із Тернополя. У 2023 році здоров’я чоловіка почало погіршуватися: він відчув біль у кістках і легке нездужання. Пункція кісткового мозку тоді показала надважку онкологічну недугу — множинна мієлома.
“Ми маємо пройти непростий і тривалий шлях. Спочатку постановка діагнозу, для цього потрібна досить потужна лабораторна діагностика. Потім необхідне проведення хіміотерапії та введення пацієнта в так званий період ремісії. Коли ми вже підводимо пацієнта в період ремісії, тоді в нас є можливість провести трансплантацію. Для цього потрібен великий обсяг знань, практичних навичок, а також апаратури, щоб усе це провести успішно”, — пояснює керівниця анестезіологічної служби Наталія Матолінець.
Олег пройшов курс хіміотерапії в Тернополі, а для трансплантації кісткового мозку прибув до Львова. Саме тут саме розпочав свою роботу спеціалізований відділ.
“Якби надії не було, то я б на це не пішов. Погодився заради онуків і дітей. Чомусь я був спокійний, налаштувався, як солдат, узяв рюкзак на плечі й пішов на операцію”, — каже чоловік.
Не менш важливим і складним етапом є реабілітація після трансплантації кісткового мозку. Після операції три тижні Олег перебував у спеціальному боксі — ізольованій стерильній палаті.
Кілька років тому подібні процедури здебільшого проводилися за кордоном. Тепер українці мають можливість робити це у своїй країні, причому безкоштовно.
“Це один із найважливіших аспектів, тому що трансплантація і, взагалі, лікування гематологічного пацієнта надзвичайно дороговартісні. Якщо раніше українці могли таке лікування отримувати тільки за кордоном, і на це були потрібні дуже великі суми, то на сьогоднішній день послугу трансплантації кісткового мозку повністю покриває держава, і пацієнт не сплачує ні за діагностику, ні за лікування, ні за процедуру трансплантації кісткового мозку”, — наголошує Наталія Матолінець.
Лікарі кажуть, результатом операції та реабілітації пацієнта задоволені. Українські лікарі планують проводити 100 трансплантацій кісткового мозку на рік.
“Таке відчуття ніби причепили тобі крила, хочеться літати. Сьогодні вже виписуюся, їду додому, до сім’ї”, — каже Олег Рогожинський.
В Україні, попри повномасштабну війну, операції з трансплантації не зупиняють. Розширюється географія центрів і лікарень, у яких можуть провести такі операції.
За даними медиків, 67% трансплантацій на сьогодні — посмертне донорство. Решта 33% — родинні пересадки органів.
У національному списку очікування трансплантації зараз перебуває 3 тис. пацієнтів: більша частина з них потребує пересадки нирки, печінки або серця.
Читайте також: Порятунок поранених захисників: історія бійця, який вижив після великої крововтрати та ампутації (ВІДЕО)