Від початку повномасштабної війни Росії проти України Пекін офіційно не займав чіткої позиції щодо підтримки будь-якої зі сторін. Але це не завадило Китаю активізувати своє партнерство з Москвою з моменту початку вторгнення, допомагаючи РФ обходити санкції. За інформацією аналітиків, у 2023-му торгівля двох країн досягла рекордних 240 млрд доларів. Як стверджують у самому Китаї, країна не прагнула отримати вигоду від війни в Україні, інформує FREEДОМ.
“Ми активно працювали над просуванням переговорів про мир й політичне врегулювання. Китай не є ні тим, хто створив українську кризу, ні її учасником. Ми ніколи не шукали й не будемо шукати корисливих вигід від цієї війни”, — сказала представниця Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін на пресконференції.
Як стверджують експерти, Китай вважає війну Росії проти України нібито глобальним протистоянням Москви і Заходу. Згідно з їхнім аналізом, Пекіну невигідний масштабний конфлікт, оскільки він ставить під загрозу міжнародну торгівлю, яка відіграє колосальну роль у політиці Китаю. На думку експертів, саме на цей аспект варто впливати, щоб Пекін відмовився від співпраці з Москвою.
“Ескалація війни між Росією та Україною не відповідає інтересам Китаю. І ось тут треба використовувати пінг-понг — одну з улюблених ігор у Китаї. Ви проти ескалації війни? О’кей. Хто зараз проводить ескалацію війни? Росія. Від Росії виходить ескалація війни, тому впливайте на Росію, впливайте на Путіна. Якщо ви будете підтримувати Росію, то в підсумку ви самі програєте. Якщо ви хочете активно масштабно торгувати зі США та Європою, утримайтеся від підтримки військово-промислового комплексу Росії”, — зазначив політолог Володимир Фесенко.
За даними агентства Bloomberg, Вашингтон має ефективні важелі впливу на Пекін, оскільки китайська економіка зараз нестабільна. Одним із таких важелів впливу є можливість американського казначейства перекрити доступ до доларів США, що являє собою серйозну загрозу для будь-якого міжнародного банку. Також Штати більш жорстко заявляють про санкції проти Китаю через підтримку російського ВПК.
“Я підкреслюю, що компанії, зокрема з КНР, не повинні надавати матеріальну підтримку війні Росії. Якщо вони це зроблять, то зіткнуться із серйозними наслідками. І я хочу зазначити, що банки, які сприяють здійсненню великих транзакцій за товарами військового або подвійного призначення для російської оборонно-промислової бази, можуть потрапити до санкційного списку США”, —- заявила міністерка фінансів США Джанет Єллен.
Нагадаємо, раніше президент США Джо Байден підписав указ, який посилює санкції щодо фінансових установ, які співпрацюють із Росією. За інформацією Reuters, це суттєво вдарило по торгівлі Китаю та Росії. Зокрема, Москва стикається із затримкою платежів за нафту й паливо, оскільки банки Китаю, Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів посилили контроль за дотриманням санкцій США.
Читайте також: Потрібно запобігти розвитку найгіршого сценарію, де Китай стає прямим військовим союзником РФ, — Фесенко
Раніше голова правління Української асоціації китаєзнавців Віта Голод розповіла, що все, що робить Китай, він робить винятково в межах своїх національних інтересів. Завдяки цій позиції йому вже тривалий час вдається балансувати в партнерських відносинах і зі США, і з Росією одночасно.