Сотні українських дітей застрягли в сирітській системі РФ — деталі розповіла журналістка

Юна українка. Ілюстративне фото: instagram.com/kathryn_moskalyuk

Сотні українських дітей, яких вивезли з окупованих територій до Росії, опинилися в сирітській системі РФ. Журналісти знайшли 285 анкет вивезених дітей у федеральній сирітській базі Росії, підтвердили особу кожної дитини. Однак про їхню долю відомостей дуже мало. Викрадені діти ніби розчинилися в цій системі — їх не забрали в сім’ї, не шукають родичів і не повертають додому. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка видання “Важные истории” Катя Бонч-Осмоловська, одна з авторок дослідження.

Журналістка наголосила, що є норми міжнародного гуманітарного права, які забороняють вивозити людей на територію країни-агресора.

“Якщо це потрібно зробити з міркувань безпеки, їх мають повертати, щойно небезпека мине. Мають вестися списки дітей, передаватися інформація українській стороні. Але цього нічого не відбувається”, — зазначила Бонч-Осмоловська.

Говорячи про 285 офіційно встановлених українських дітей, вона наголосила, що насамперед йдеться саме про тих, які нібито “розчинилися” в цій сирітській російській системі.

“Їх не прилаштували в сім’ї урочисто, їх не повертають додому, російська сторона не робить проактивних дій для того, щоб їхніх родичів знайти. Вони просто застрягли в цій системі”, — уточнила журналістка.

Вона також акцентувала, що в банку даних, який досліджували журналісти, ніде не йдеться про те, що ці діти вивезені з українських територій.

“Це була досить кропітка робота. Але ці 285 дітей — це не всі, хто перебуває в сирітській системі, їх там більше. За нашою оцінкою, яку ми робили на літо минулого року, їх могло бути приблизно 2-2,5 тис. Але для того, щоб встановити їх поіменно, потрібно виконати дуже велику роботу”, — сказала Бонч-Осмоловська.

За її словами, повернути викрадених Росією дітей дуже важко. Особливо — на підконтрольні Україні території.

“Якщо йдеться про окуповані території, це все-таки трохи простіше, тому що можна оформити документи так, як того вимагає російське законодавство, і дитину забрати. Але це все одно потребує часу. Люди, яким вдалося забрати дітей із російських дитячих будинків, кажуть, що це може кілька місяців займати. І це все одно досить складна процедура. Якщо говорити про території, підконтрольні Україні, то зараз Марія Львова-Бєлова (уповноважена при президентові РФ з прав дитини, — ред.) заявляє, що близько 60 дітей повернуто саме на територію, підконтрольну Україні. І це найчастіше відбувається тільки з санкціями апарату Львової-Бєлової. Домовитися про повернення вкрай складно”, — пояснила журналістка.

Вона також звернула увагу на те, що в Росії стали менше розповідати про влаштування викрадених дітей у сім’ї, менше звітувати під камери про це.

“Більше вони стали говорити все-таки про повернення, про те, як вдалося досягти домовленостей. Зараз це відбувається, зокрема, за участю Катару, і стали розповідати більше про це”, — доповнила гостя ефіру.

Читайте також: Викрали та кинули: яка доля у дітей, яких Росія вивезла з України (ВІДЕО)


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Читайте також: Насильницька депортація й русифікація: чому РФ боїться українських дітей (ВІДЕО)

Прямий ефір